Az állatvilág tagjai közül sokan rájöttek az erjedt gyümölcs titkaira.

Az állatok alkoholfogyasztása a mai napig vizsgálat tárgya a kutatók körében. 2008-ban született az első tanulmány, amely malajziai nyílfarkú mókuscickányok és lajhármakik viselkedését vizsgálta. Mindkét faj gyakran fogyasztotta egy pálma nektárját, amiről kiderült, hogy egy élesztőgombának köszönhetően a nektár alkoholtartalma megegyezik a sörével. A nektárt fogyasztó állatok eközben segítik a pálma beporzását. De sok egyéb állatról is felröppennek időről időre a hírek, hogy előszeretettel fogyasztanak alkoholt akár erjedt gyümölcs formájában, akár az emberi felelőtlenség miatt megkaparintva különböző italos üvegeket.

Két keselyűt részegen vittek állatkórházba

Két keselyű egy kukában bukkant alkoholos koktélgyümölcsökre, ezekből fogyasztottak, aminek következtében úgy berúgtak, hogy nem tudtak felállni, egyensúlyozni és repülni. A furcsán viselkedő madarakat egy olyan utcában találták meg, amely tele van bárokkal és éttermekkel. A környéken rengeteg kuka van, amelyek többek között koktélitalokból származó gyümölcsökkel vannak tele, ezek egyikéből ettek az állatok. A keselyűk bőséges folyadékot kaptak, majd kialudták magukat. Reggel másnaposságszerű tüneteket mutattak.

Részeg sünök a játszótéren

Két részeg sünre bukkantak egy németországi játszótéren egy törött tojáslikőrös üveg mellett. A két állat szinte mozdulatlan volt, így elvitték őket a türingiai állatkertbe.

Egy vaddisznó ellopott 18 doboz sört, berúgott, és megtámadott egy tehenet

Ausztráliában egy vaddisznó ellopott 18 doboz sört, aztán belekötött egy tehénbe, aki nem  hagyta magát, kergetni kezdte a vaddisznót egy jármű körül, mígnem az végül egy folyón átkelve menekült el előle. Ezt követően a parton egy fa alatt álomba merült, mint aki jól végezte dolgát. A söröket egy kempingből sikerült megszereznie.

Részeg állatok zaklatták a brit sörkertek vendégeit

2018-ban sörtől lerészegedett darazsak ostromolták Nagy-Britanniát. A részeg darazsak ráadásul igen agresszívek, gyakran csípik meg a sörkertek vendégeit. Az évnek bizonyos szakában ez megszokott jelenség: amikor már nem virágzik annyi növény, és a lárvák is kikelnek, a dolgozóknak új cukorforrás után kell nézniük. Azonban az alkoholnak az ő idegrendszerükre is ugyanolyan hatása van, mint az emberére. Ráadásul a darazsak már egészen kis mennyiségű alkoholtól lerészegednek.


Részeg majom harapott meg több ezer embert

Három hónap alatt több ezer embert harapott meg egy majom, miután a helyiekkel együtt a kocsmában leitta magát. A részegen tomboló majom áldozatai közül többen is kórházba kerültek. Az állat gyakran betér a helyi kocsmákba, és amikor berúg, elkezd harapdálni kisebb termetű embereket, főleg gyerekeket.

A Karib-szigeteki majmok és a koktélok

A Karib-szigeteken élő majmok előszeretettel csenik el a turisták koktéljait:

Itt pedig egy részeg mókus vicces viselkedése látható:

Részeg madarak

Ausztráliában a vöröshasú lóri ősszel válik alkoholfogyasztóvá. Ilyenkor repülése nehézkessé válik, mindenfélének nekimegy, és szokatlanul barátságosan viselkedik. A kutatók megvizsgálták a madarakat, és kiderült: a májuk nagyobb a szokásosnál, valószínűleg azért, hogy fel tudja dolgozni az alkoholt. A tünetek általában néhány napig tartanak, sokkal tovább, mint ameddig a túlzott alkoholfogyasztás indokolná. A mentőhelyekre ilyenkor bekerült állatok fele ráadásul el is pusztul. A szakértők ezért arra gyanakodnak, hogy az erjedt gyümölcsök fogyasztásán túl valamilyen vírus állhat a háttérben.

A méheket megbüntetik a részegségért

A méheknél egyenesen büntetik a részegséget. Errol Hassan rovarkutató számolt be arról, hogy a nektártól berúgó és haza alig találó méheket a kaptárban "felelősségre vonják", és olykor meg is támadják.

A csimpánzok és a pálmabor

A csimpánzok rendszeresen ellopják a közelükben élő emberek pálmaborát. Ha beleinni nem tudnak, akkor levelet rágnak össze, azt helyezik a lébe, majd onnan kivéve elszürcsölik, amit az magába szívott. Máskor tömegesen művelik ezt, "kocsmáznak", szépen kivárva a sorukat a pálmaboros edény felé menet. Ezután egymás mellett maradnak, felmásznak egy közeli fára, és együtt élvezik az alkohol hatását.

Almafán fennakadó részeg jávorszarvas

Svédországban ősszel senki nem lepődik meg egy-egy részeg jávorszarvas láttán, amikor a fákon maradó alma rothadni kezd. Az érett almát kebelezik be a szarvasok, amitől annyira be tudnak rúgni, mint az, amelyik fennakadt egy fán, miközben valószínűleg rothadó almákat próbált lelegelni róla. Csak úgy tudták kiszabadítani, hogy levágták a fa ágait, de az állat így is majdnem két napig feküdt a helyszínen, amíg kijózanodott. A szomszéd szerint "az állat egyszerre látszott betegnek, részegnek és félnótásnak".

A madarak és az alkohol

Az alkohol hasonlóan hat a madarakra, mint az emberekre. A részeg madarak összevissza repülnek, nehezen kerülik ki az akadályokat, különösen a fényes tárgyakat, mint amilyen az ablak. Leesnek a fákról, és kiszolgáltatottá válnak a ragadozókkal szemben. A probléma az észak-amerikai Yukon államban néha olyan súlyos mérteket ölt, hogy a természetvédők ideiglenes kijózanító állomásokat hoznak létre számukra. Arra kérik a helyi lakosokat, hogy a részegen vagy eszméletlenül talált madarakat vigyék be az állategészségügyi központba, ahol biztonságban kijózanodhatnak. A madarakat bélelt hörcsögketrecbe helyezik, amíg magukhoz nem térnek annyira, hogy visszaereszthessék őket a természetbe.


Részeg bivalyok buktatták le alkoholcsempész gazdáikat

Egy indiai farmon három bivaly nem akart enni, habzott a szájuk, és élénken ugrándoztak a karámban, ezért gazdáik állatorvoshoz fordultak. A kiérkező szakembernek feltűnt az állatok vályújából áradó furcsa szag és a víz gyanúsan sárga színe. A gazdálkodók azt állították, egy, a vályúba esett faág színezte el a vizet, de az állatorvos ezt nem hitte el, és értesítette a hatóságokat. A rend­őrség összesen 101 üveg szeszes italt talált a bivalyok vályújába rejtve. Valószínűleg néhány sérült üvegből szivároghatott alkohol az itatóba, és a bivalyok ettől rúghattak be. A rendőrség három testvért tartóztatott le illegális alkoholkereskedelem bűntette miatt.

Folyton részegre issza magát ez a madár is...

Az új-zélandi kererū – vagy: óriás-gyümölcsgalamb – egy rendkívül érdekes madár: igencsak molett, és gyakran látják részegen. A madár alkoholizmusának oka a gyümölcsök iránti vonzalma, ugyanis rendkívül nagy mennyiségű táplálékot tud eltárolni a begyében. És mivel a rengeteg gyümölcsnek nem tud ellenállni, mindig teleeszi magát, a begye pedig kellően rugalmas ahhoz, hogy ezt lehetővé tegye. Nagyon gyorsan sok táplálékot felvesz, azután elraktározza azt, amíg az emésztőrendszere el nem kezdi lebontani. A kererū nagyon szeret a napon ücsörögni, ám amikor a gyümölcs felmelegszik és erjedni kezd az emésztőrendszerében, abból lassan alkohol keletkezik, ami általában a madár lerészegedéséhez vezet. Meleg napokon tömeges lerészegedés is elő szokott fordulni: 2010-ben például 60 részeg madarat szállítottak az Őshonos Madarak Gyógyító Központjába Whangareibe.

Dülöngélő részeg mókus – az erjedt körte következményei

Erjedt körtétől lerészegedett mókust videózott egy nő a kertjében. A Minnesota államban élő Katy Morlok rendszeresen eteti a kertjében élő mókust. Amikor néhány szem régi körtét talált a hűtőjében, úgy vélte, hogy jó ötlet lesz azokat is kirakni a mókusnak. Azonban egy óra múlva Lil Red, a mókus elkezdett furcsán viselkedni, ugyanis a körték erjedtek voltak, az állat pedig berúgott tőlük. Az asszony aggódott, hogy nem esik-e baja a mókusnak, de aggodalma felesleges volt: Lil Red másnapra kialudta magát, és újra a régi önmaga volt.

A gyümölcsevő és a nektárfogyasztó denevérek bárkit könnyen az asztal alá innának

Kanadai kutatók szerint a denevérekre szinte hatástalan az alkohol. A kutatók feltételezték, hogy nagyobb mennyiségű szesz elfogyasztása után az állatoknak tovább tart végigrepülni az adott pályán, többször ütköznek neki az akadályoknak, és gyakrabban kényszerülnek pihenni, de a megfigyelt, a hártyásorrú denevérek családjába tartozó egyedek teljesítményében nem mutatkozott eltérés, függetlenül attól, hogy az általuk fogyasztott cukros vízbe a kutatók kevertek-e előzőleg 1,5 százalék alkoholt vagy sem: ugyanolyan jól tájékozódtak, és a mozgásuk is koordinált maradt.

És íme, egy részlet a Sivatagi show-ból, a mindannyiunk által ismert klasszikusból, amely először mutatta meg az állatok alkoholfogyasztásának következményeit:

Indexkép: Shutterstock