A szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó Lágler Richárd, agrármérnök, precíziós mezőgazdasági szakmérnök Vas megyében, családi gazdálkodóként indította el 200 hektárján a precíziós gazdálkodást. A digitális technológia gyakorlati tapasztalatairól a februárban megtartott PREGA Precíziós Gazdálkodási és Agrárinformatikai Konferencia és Kiállításon kérdeztük.

Lágler Richárd

Lágler Richárd a PREGA kerekasztal-beszélgetésén számolt be tapasztalatairól – fotó: Agroinform.hu

Több éve vágott bele a precíziós gazdálkodásba, így azok közé tartozik, akiknek már valódi tapasztalatai vannak.

A nagy gépkereskedők még 5-7 évvel ezelőtt is azt mondták, hogy 500 hektár alatt nincs értelme a precíziós gazdálkodásnak, mert nem térül meg. Ezzel kapcsolatban én már akkor is szkeptikus voltam, és szerettem volna ezt megcáfolni.

Az idő engem igazolt, és a saját példám megmutatta, hogy – esetemben 200 hektáron – is meg lehet találni azokat a precíziós, helyspecifikus gazdálkodási elemeket, amelyek ennél a méretnél is megtérülő beruházást jelentenek.

A megtérülésekre számításokat végeztünk, és az általam megvalósított első fejlesztés 5 év alatt térült meg a számításaim szerint. De hogy mikorra hozza be valami az árát, az gazdaságméret- és gépkapcsolatfüggő.

Hogyan kezdett neki a digitális technológia bevezetésének?

Az én méretemben első lépésben a helyspecifikus tápanyag-utánpótlást, illetve a helyspecifikus talajjavítást akartam megvalósítani, és ez sikerült is. Kimutathatóan eredményes és megtérülő befektetést jelentettek ezek a gépberuházások, fejlesztések.

műtrágya

A gazdálkodó helyspecifikus tápanyag-utánpótlással kezdte a precíziós gazdálkodást – fotó: KITE Zrt.

Mire kell figyelnie annak, aki most tervezi a bevezetést?

Mindenkinek meg találnia azt, ami a saját gazdaságában kivitelezhető. Nyilván minden beruházást ekkora nagyságnál nem lehet megtenni, viszont el lehet kezdeni építkezni az alapoktól. Törekedni kell arra, hogy olyan gépeket válasszunk a vásárláskor, amelyek – ha aktuálisan nem is tudjuk minden beépített funkcióját kihasználni – alkalmasak legyenek az ilyen technológia használatára.

Tehát legyen meg a lehetőség, hogy a későbbi, kiegészítő fejlesztésekkor használni lehessen helyspecifikus gazdálkodásra.

Mi segítheti a digitális technológia elterjedését?

Nagyon fontos szerepe van a független szaktanácsadóknak is. Belőlük nagyon kevés van Magyarországon, és nagyon nehéz őket megtalálni. A függetlenek marketingereje jóval kisebb, mint a cégeké, akik ennek ellenére jelentős segítséget tudnak nyújtani abban, hogy milyen kezdeti rendszereket állítsunk össze, milyen rendszereket válogassunk úgy, hogy biztosan kommunikáljanak egymással.

PREGA

Lágler Richárd szerint a független szaktanácsadásnak komoly szerepe van a helyspecifikus gazdálkodás alkalmazásában – fotó: Agroinform.hu

A digitális világban – az élet minden területen – folyamatosak az innovációk, nem nagyon lehet megállni egy ponton.
Mindig van tovább, ma is tervezek beruházást. Az adatgyűjtés nagyon fontos, és én például már olyan adatokat is gyűjtök, amelyekből ma még nem tudok információt előállítani, de egy jövőbeni beruházás, egy technológiai újdonság felhasználása reményében adatbázist építek, hogy már meglegyen a hasznosításhoz.

Mindig keresem az újdonságokat, és figyelem, hogy melyek azok a technológiai elemek, amelyek számomra is költséghatékony, megtérülő beruházást jelenthetnek.

Emellett folyamatosan tanulni kell, képezni magunkat, ezért is végeztem el a precíziós mezőgazdasági szakmérnök képzést, ami fontos alapot jelentett ahhoz, hogy széles látóköröm legyen mind hardveres megoldásokra, gépkapcsolatokra, mind a szoftveresekre, ezek összehangolására és az adatok kiértékelésére.

Immár ötödik évéhez érkezett a PREGA Precíziós Gazdálkodási és Agrárinformatikai Konferencia és Kiállítás, és úgy tapasztaltam, hogy a résztvevők is érzékelik a PREGA folyamatos megújulását.

Egyre sokrétűbb a konferencia, egyre szélesebb körűek az előadások. Úgy gondolom, jó az az irány, hogy nagyobb teret kapnak a jó gazdálkodói gyakorlatot bemutató előadások, kerekasztal-beszélgetések. A legtöbb szaktanácsadói fórumon is rendre az a visszajelzés érkezik, hogy ez a ez a legnagyobb segítség és az ismeretátadás egyik legjobb módja azon gazdálkodók részére, akik még bizonytalanok, még csak tervezik a precíziós gazdálkodási elemek bevezetését saját gazdaságukban.

A PREGA Konferenciát és Kiállítást jövőre is megrendezzük február 18-án és 19-én. A 2020-as rendezvényre már most megveheti jegyét 50 százaléknál is nagyobb kedvezménnyel. Regisztráljon a prega.hu oldalon.