Magyarországon mintegy 1250 hektár ribiszke, 160 hektár málna és mindössze 80 hektár szeder található. Az elmúlt években jelentősen csökkentek a területek, aminek egyik oka, hogy az elmúlt tíz-tizenöt évben annyira megváltoztak a klimatikus viszonyok, ami már nem kedvez a bogyós gyümölcsök termesztésének.

A holland kereskedők szerint jelenleg nagyon jó a kereslet a holland málna számára, stabil és jó árképzéssel. A szederpiac kiszámíthatatlanabb, és az árak szokatlanok. Az elmúlt hetekben jó volt a kereslet a piros ribiszke számára, stabilizálódtak az árak is, de ez a terület szenvedte meg a legjobban a vendéglátóegységek bezárását. Mivel egyre több termőtájon kezdik el a betakarítást, egyelőre nem világos, hogyan alakulnak az elkövetkező hetek kereslet-kínálati viszonyai.

Belgiumban a piaci bogyósgyümölcs-ellátás elegendő a kereslet kielégítéséhez, de nincs túlkínálat. Ennek eredményeként az árak normál szinten vannak.

Németországban az értékesítés jó, de a kínálat nagyon kicsi. Az árak magasak, ami részben a koronavírus elleni intézkedéseknek, valamint a munkaerő hiánya miatt megnövekedett termelési költségeknek köszönhető. Továbbá a száraz időjárás is problémát jelenthet, ami nem kedvez ezeknek a gyümölcsöknek. A német piacokon jelenleg portugál és holland áru is kapható. A holland üvegházas termelés és az onnan való ellátás egyelőre stabil, azonban a német betakarítás kezdetéről még nincs információ.

málna

Magyarországon 160 hektár málna található – fotó: Pixabay

A francia piacra április óta főleg Spanyolországból és Portugáliából szállítják a málnát. A portugál málna különösen népszerű. A szezon nem indult jól, de stabilizálódik. Az árak jók, és várhatóan a francia betakarítás is hamarosan megkezdődik.

Olaszországban a minőség jó, de 2019-hez képest kisebb mennyiségek várhatók. Az árak jobbak, mint tavaly, de a spanyol, marokkói és olasz termékek idén komolyan versenyeznek egymással. A szeder esetében a termőtájak hasonlóképp alakulnak, ahogyan a piaci verseny is, az ár pedig megegyezik a 2019. évivel. A piros ribiszke esetében nagyon eltérő a helyzet. A válság kezdetén sok importőr raktárazta a ribiszkét, a kereslet viszont csökkent, és most túlkínálat van a piacon, mert ez utóbbi főleg a vendéglátás számára lett volna kelendő.

A spanyol málna időszaka idén a szokásosnál korábban kezdődött. Az árak nyomottak: alacsony a kereslet a Spanyolországból, a Marokkóból és Portugáliából származó nagy mennyiség miatt. A spanyol exportőrök szerint a marokkói és portugál verseny erősödik ebben az évben. Ráadásul kevésbé van hely a spanyol termékeknek, hiszen a célországokban (Németországban, Franciaországban és az Egyesült Királyságban) is megkezdődött a szezon. A koronavírus-válság miatt ráadásul kevesebb munkaerő állt rendelkezésre a spanyol málna szedésénél, így a minőségvizsgálatot és a csomagolást sem a szokásos szinten hajtották végre. A szeder fogyasztása továbbra is enyhén növekszik, azonban kevés az olyan termelő, aki a megfelelő fajtákat tudja kínálni, mint pl. amelyekkel az őszi és téli hónapokat is elláthatnák.

Lengyelországban a bogyósgyümölcs-ágazatban a fő probléma a területen dolgozók hiánya. Most, hogy ismét kinyílnak a határok, a málnatermelőknek több lehetőségük van. A szeder, a málna és a piros ribiszke általában a friss piacon kerülne forgalomba, ám ezek a koronavírus miatt nagyrészt még zárva vannak. A lengyel fogyasztók nagy része csak hetente egyszer vásárol, hogy a lehető legnagyobb mértékben elkerüljék a kontaktust, ami negatív hatással van a bogyós gyümölcsök értékesítésére is.

A teljes cikk elolvasható a nak.hu-n.