"A KSH 2014-es adatai szerint 2500 milliárd forint az agrárium kibocsájtása – és ha a digitális technológiák minden irányból támogatást kapnak, akkor – a szakemberek szerint – óriási lehetőség előtt áll hazánk."

A precíziós gazdálkodásban rejlő lehetőségekről a termelők fele tud, ugyanakkor folyamatosan nő azoknak a gazdálkodóknak a száma, akik ezeket a legkorszerűbb technológiákat már nap mint nap alkalmazzák." – Ezek a tények remekül megállják a helyüket gondolatébresztőként a közelgő II. PREGA Konferencia előtt.

Milics Gábort, a Széchenyi István Egyetem docensét és Bolyki Bencét az Agroinform.hu portálvezetőjét Fábián Barna műsorvezető kérdezte a precíziós gazdálkodás témakörében, az M1 Ma délelőtt című műsorában.

PREGA M1Balról jobbra: Fábián Barna, Milics Gábor és Bolyki Bence a PREGA konferenciáról beszélget – fotó: Agroinform.hu

Mit is takar valójában a "precíziós gazdálkodás" fogalma?

Milics Gábor: Röviden megfogalmazva, tudás- és technológia-intenzív növénytermesztésről van szó. Különböző szenzorok és különböző adatgyűjtő eszközök szükségesek ahhoz, hogy a táblán belüli tulajdonságokat és különbségeket felmérjünk és a döntéshozás után megfelelően tudjunk beavatkozni, – vagyis azt a műveletet hajtsuk végre, amire az adott területnek szüksége van.

Mennyire fogékonyak erre a termelők?

Bolyki Bence: A generációváltás időszakát éljük a mezőgazdaságban is, az új generáció már készségszinten használja az informatikai eszközöket és az internetet. Ezért is láttuk úgy, hogy elérkezett az idő: megérett a helyzet egy külön rendezvényre a precíziós mezőgazdaság témakörében. Így indult útjára a PREGA Konferencia egy évvel ezelőtt.

A költséghatékony és környezetkímélő tápanyag-utánpótláson túl már az állattenyésztésben is kamatoztathatóak a precíziós technológiák?

Milics Gábor: Pontosan, mi is nyitottunk már a különböző mezőgazdasági ágazatok felé, ezért idén állattenyésztési és kertészeti szekcióval is várjuk az érdeklődőket.

Mennyire költséghatékony a precíziós gazdálkodás? Kinek éri meg áttérni?

Bolyki Bence: Szántóföldi növénytermesztés tekintetében komoly beruházást jelent a precíziós gazdálkodásra való áttérés. Ezért a PREGA Konferencia közönsége elsősorban a nagyobb gazdálkodókból áll, illetve azoknak a cégeknek a képviselőiből, akik a precíziós gazdálkodás témakörében szolgáltatásokat nyújtanak.

Mekkora az a gazdasági üzemméret, amelytől érdemes precíziós gazdálkodásban gondolkodni?

Milics Gábor: Nagyon sok mindentől függ, nem lehet "számháborúba" bocsájtkozni, így hektárban nem szeretném megszabni a "határt", hogy mekkora területnagyság fölött érdemes belevágni a precíziós gazdálkodásba.

Természetesen van egy gazdasági üzemméret, ami alatt nem érdemes a precíziós gépparkba fektetni, mert a megtérülése ennek lassú lenne. Nagyobb gazdaságok esetében viszont megfelelő gépparkkal és tudásbázis-háttérrel mindenképpen érdemes váltani precíziós technológiára több okból is:

Így a felesleges inputanyagok felhasználását meg lehet spórolni (legyen az műtrágya, vetőmag vagy növényvédő szer) – ezen kívül pedig gazdaságos és környezetkímélő termelést valósíthat meg így a gazdálkodó.

Ha már így szóba került, mennyire jellemző a környezetkímélő gazdálkodás szem előtt tartása Magyarországon?

Bolyki Bence: A magyar gazdálkodók számára is egyre fontosabbá válik ez, hiszen egyrészről kötelező az egyre szigorodó előírások betartása, más észről pedig a fiatalabb generációnak már egyre inkább igénye is a környezettudatos gazdálkodás. Tudjuk, hogy a mezőgazdaság mekkora környezetterhelést jelent globálisan, ezért nekünk is, mint a média szereplőinek, felelősségünk van abban, hogy a gazdálkodók tudatát formáljuk a környezettudatos termelés irányába.

A precíziós technológiáknak milyen jövője lehet az öntözés tekintetében?

Milics Gábor: Aktuális kérdés, hiszen Magyarországon – a jelen belvizes időszak ellenére – pár hónap múlva aszály jelentkezhet. Sőt, a légköri aszályok évek óta nehezítik a gazdálkodók életét. Nagyon komoly kutatások folynak országon belül is a témában és határozottan látjuk, hogy az öntözött területek növelésének irányába kell elmozdulnunk. Az öntözéses növénytermesztésen belül a precíziós gazdálkodás szerepe fokozatosan felértékelődik, és elsődleges célunk az öntözés során, hogy valóban csak annyi vizet használjunk fel a lehető leghatékonyabb módon, amennyit feltétlenül szükséges. (...) Ahogyan más problémára, így a belvízre vagy az aszályra sincsen országosan használható recept. A vízgazdálkodás kérdését is helyspecifikusan kell megoldani, mindig az adott terület adottságainak megfelelően.

A magyar gazdálkodók mennyire fogékonyak a precíziós gazdálkodás iránt?

Bolyki Bence: Egyre inkább fogékonyak, ám ehhez elsősorban hallaniuk kell ezekről a technológiákról. Nagyon fontosnak tartjuk a PREGA Konferencia beharangozó időszakát is, amikor igyekszünk minél szélesebb körben felhívni az érdeklődők figyelmét a konferencia témáira. A PREGA Konferencián pedig a legújabb nemzetközi kutatások eredményeitől a komplex precíziós technológiákig, szinte mindent szakmai területet átfogó információ-áradattal látjuk el a termelőket.

Jó aránynak tartom, hogy Magyarországon már több, mint egymillió hektár szántóterületen alkalmazzák a precíziós gazdálkodást.

Mikor lesz a konferencia? Lehet még jelentkezni?

Milics Gábor: 2016. február 24-én lesz a PREGA Konferencia, tehát még várjuk az érdeklődő gazdálkodók jelentkezését. A rendezvényen részt vesznek azok a nagy gépkereskedelmi cégek is, – mint például az AXIÁL, az AGROTEC vagy a KITE, – akik a precíziós gazdálkodás technikai hátterét tudják biztosítani, így mindenképpen érdemes részt venni ezen az eseményen a termelőknek.

A teljes műsort IDE kattintva tekintheti meg.

A konferencia időpontja: 2016. február 24., szerda
Helyszín: Hotel Aquaworld Resort, Budapest
További részletek és jelentkezés: www.prega.hu

A konferencia aranyfokozatú támogatója az AXIÁL Kft., ezüstfokozatú támogatója az Agrotec Magyarország Kft., bronzfokozatú támogatója a KITE Zrt. és a T-Systems Magyarország.

logók


A PREGA.hu weboldal támogatója:

logó

A PREGA Konferencia kiállítói:

AgroEcoPower, Agrogazda.hu mérőműszerek Kft., Agrotec Magyarország Kft., AgroVIR Kft., Appelar.com, Avers Fiber Kft., Axiál Kft., Digitroll Kft., ESRI, Eurofins Agroscience Services Kft., Farmgép Kft., i-Cell Kft., Infobex, KITE Zrt., Nissan Hovány Kft., Optimetriq Kft., Pannonia Ethanol Zrt., Smart Farming Kft., Szakadáth-Gépker Kft., Szegána Kft., Tomelilla Kft., T-Systems, Väderstad Kft.