A tej és tejtermékek iránti kereslet ebben az évben várhatóan meghaladja a kínálatot – olvashatjuk az Agriland angol nyelvű hírportálon. Az International Farm Comparison Network (IFCN) által a közelmúltban szervezett tejipari konferencián a szakértők megvitatták a tej világpiacának helyzetét és várható fejlődési tendenciáit.

A kutatók és elemzők számítása szerint 2016-ban a világ tejkibocsátása – a jelenlegi tejválságra és az egész világra kiterjedő, jelentős árcsökkenésre reagálva – mindössze 1,5%-kal növekszik, azaz alatta marad a 2015. évi 1,8 és a 2014. évi 3,2%-os növekedésnek. Ugyanakkor viszont a fogyasztás – különösen a fejlődő országokban – folyamatosan növekszik, ennek hatására a piaci egyensúly minden bizonnyal helyreáll.

Az árak pontos emelkedését és annak ütemezését a főbb tejtermelési körzetekben nem lehet előrejelezni, mivel az a termelés visszafogása mellett nagymértékben függ a felhalmozódott, igen nagy készletek kiárusításától is.

fejés

Magyarország számára is előnyös lenne, ha helyreállna az egyensúly – fotó: Shutterstock

Az IFCN alapítója, Torsten Hemme szerint ha a készletek nagyobbik részét tovább tartalékolják, akkor az árak lassú emelkedése még ebben az évben bekövetkezik.

Magyarország a világ tejtermeléséből csak mintegy 0,2 százalékkal részesedve gyakorlatilag nem tudja befolyásolni a világkereslet és -kínálat alakulását. A világpiaci egyensúly helyreálltával azonban nagyobb biztonsággal tarthatjuk az eddigi exportunk szintjét, és könnyebben megvédhetjük a magyar piacot a nagy európai termelők ide terelendő feleslegétől.