Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) számításai szerint az augusztusi árindex 127,4 pont lett, 3,1 százalékkal magasabb a júliusinál és 32,9 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. A FAO élelmiszerár-indexe kereskedelemmel súlyozott mutató, amely az öt legfontosabb élelmiszer-alapanyag - növényi olajok, szemestermények, húsfélék, tejtermékek és cukor - nemzetközi piaci árát veszi figyelembe.

Augusztusban a cukor árindexe 9,6 százalékkal emelkedett júliussal összevetve azon aggályok miatt, hogy Brazíliában, amely a világ vezető cukorexportőre, komoly károkat okozott a fagy. A FAO növényi olaj árindexe 6,7 százalékkal nőtt, részben annak a hatására, hogy történelmi csúcsra ugrott a pálmaolaj ára, de emelkedett a repce- és a napraforgóolaj ára is.

A hústermékek árindexe minimálisan nőtt, a tejtermékeké viszont csökkent (a kép illusztráció) – fotó MTI

A szemestermények árindexe átlagosan 3,4 százalékkal haladta meg a júliusi szintet, amiben szerepet játszott, hogy 8,8 százalékkal nőtt a búza ára, mert a korábban vártnál kisebb lesz a termés több vezető exportáló országban. A hústermékek árindexe minimálisan nőtt, a tejtermékeké viszont szemernyit csökkent augusztusban júliushoz mérten.

Az átfogó árindex tavalyi átlaga 97,9 pont, három éve a legmagasabb volt, 3,1 százalékkal meghaladta a 2019. évit, de több mint 25 százalékkal alacsonyabb volt a 2011-es történelmi csúcsnál.

Az OECD-országokban gyorsult a fogyasztói árak emelkedése júliusban

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagállamaiban 4,2 százalékra gyorsult a fogyasztói árak éves emelkedése júliusban a júniusi 4 százalékról. Júliusban az energiaárak emelkedése 17,4 százalékos volt a júniusi 16,9 százalék után, az élelmiszerárak emelkedése pedig 1,9 százalékról 3,1 százalékra ugrott. Az OECD-tagországokban az élelmiszer- és energiaárak nélkül számolt júliusi maginfláció megegyezett a júniusi 3,1 százalékkal.

Az OECD honlapján olvasható adatok szerint a 19 legnagyobb gazdaságú országot és az Európai Uniót tömörítő G20-csoportban, amely a világ gazdasági termelésének csaknem 85 százalékát adja, éves összevetésben 4,6 százalék volt a júliusi fogyasztóiár-emelkedés a júniusi 4,3 százalékot követően.

Az euróövezetben 2,2 százalékos inflációt mértek júliusban a júniusi 1,9 százalék után. Az élelmiszer- és energiaárak nélkül számolt júliusi euróövezeti fogyasztói áremelkedés 0,9 százalékról 0,7 százalékra lassult. Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat kedden azt közölte nem végleges adatként, hogy augusztusban közel egy évtizedes csúcsra, 3 százalékra emelkedett az euróövezeti infláció, az élelmiszer- és energiaárak nélkül számolt augusztusi fogyasztói áremelkedés pedig 1,6 százalék volt.