Elkezdődött az Agrár Szakma Sztár Fesztivál a budapesti Hungexpón. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával első alkalommal rendezi meg a két napos fesztivált. A szakmai tanulmányi versenyek megrendezésének célja a szakképzés népszerűsítése, a pályaorientáció segítése, a szakmák társadalmi presztízsének erősítése, a kiemelkedő oktató-nevelő tevékenység ösztönzése.

Szakma Sztárja

Nyolc agrár és élelmiszaripari képzés legjobbjai mérkőznek meg a döntőkben – fotó: Agroinform.hu

Az idei Agrár Szakma Sztár Fesztivált – az országos szakmai versenyek döntőit nyolc szakmában, valamint az ehhez kapcsolódó ünnepélyes díjátadót – a NAK az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával 2019. április 15-16. között első alkalommal rendezi meg a Hungexpo területén.

Az esemény megnyitóját megnézhetitek az alábbi videón:

Győrffy Balázs a megnyitón kiemelte: a látogatók láthatják, saját élményeiken keresztül megtapasztalhatják, hogy az agrárium világa ma már nem ásó-kapából áll, nem egy letűnőben lévő rozsdás, sáros életforma, hanem egy folyamatosan modernizálódó, ígéretes, izgalmas életpálya-lehetőség.

Győrffy Balázs hozzátette: a 2018/2019-es tanévben az Országos szakmai tanulmányi verseny (OSZTV) keretében kilenc, a Szakma kiváló tanulója verseny (SZKTV) keretében tizenegy szakképesítés szerint versenyeznek a tanulók. A versenyekre az ország 92 szakképző iskolájából 688 tanuló nevezett be, a döntők első fordulóit 17 iskolában tartották, ezek zöme az Agrárminisztérium fenntartásában van.

A döntőbe jutottak a szakmájuk legjobbjai lettek Magyarországon.

Elmondta, hogy a NAK és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) tavalyi megállapodása értelmében a két szervezet fesztiváljaik megrendezésében együttműködik. Közös cél az ágazatok versenyképességének fenntartása, a szakképzés színvonalának emelése. Fontosnak nevezte, hogy a szakmai versenyt és fesztivált nem csak a kormányzat támogatta, hanem 53 cég és egyéni vállalkozó is.

szakma

Az együttműködő szervezetek elsődleges célja a szakképzés színvonalának emelése – fotó: MTI/Balogh Zoltán

Farkas Sándor, az Agrárminisztérium (AM) parlamenti államtitkára szerint a verseny üzenete, hogy  az agráriumban is lehet szerethető hivatásra találni. Az ágazatban nemzedékváltásra van szükség, aranytartalék az ifjúság, a fesztivál ennek a jegyében népszerűsíti a mezőgazdasági munkát. Jelenleg 270 ezren vesznek részt az iskolai rendszerű agrárképzésben, ebből a tárca fenntartásában lévő 47 köznevelési intézményben 18 500 tanulót oktatnak. Véleménye szerint fel kell készülni arra, hogy a digitalizáció jelentősen átalakítja az ágazat emberi erőforrás igényét, a 21. század a precíziós gazdálkodás évszázada lesz.

szakma

Az egész ágazatnak égető szüksége van a nemzedékváltásra – fotó: Agroinform.hu

Pölöskei Gáborné, az ITM szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkára rámutatott: a szakmai tanulmányi versenyek népszerűsítik a szakképzést, a szakmákat, így pályaorientációs események is egyben. Minőségi munkával vissza kell állítani a szakmák elismertségét – hangsúlyozta.

A digitális kompetenciák igénye egyre nagyobb az agráriumban, a gazdaság, a technológia, a munkaerőpiac gyors változása újabb és újabb kihívást jelent. A szakképzés 4.0 stratégia ezekre a kihívásokra akar választ adni, a cél, hogy minél több vállalkozás lépjen be a duális képzés erősítésére az agráriumban is.

Fontosnak nevezte a piaci igényeknek megfelelő képzést, hozzátéve, hogy a siker csak a tartalom megújításával és a gyakorlati oktatás még erősebb elmélyítésével lehetséges.

Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke rámutatott: mindenféle képzést keresletorientálttá kell tenni, hogy az a valódi gazdaság igényeinek feleljen meg. Ez igaz a szakképzésre, a felnőttképzésre, ahogy a felsőoktatásra is.

szakma

A fesztivál résztvevői megtapasztalhatják, hogy a bemutatott szakmák izgalmas életpályák is lehetnek – fotó: MTI/Balogh Zoltán

A fesztiválon a húsz szakképesítés közül nyolc döntőjének lebonyolítására kerül sor (OSZTV – élelmiszeripari analitikus technikus; élelmiszeripari technikus; földmérő, földügyi és térinformatikai technikus; parképítő és -fenntartó technikus; SZKTV – édesipari termékgyártó; húsipari termékgyártó, pék; virágkötő és virágkereskedő).

Egyidejűleg mind a húsz agrár-szakképesítésből tartanak bemutatókat, továbbá a résztvevőknek lehetőségük nyílik arra is, hogy a „foglalkoztató-szigeteken” kipróbálják az egyes szakmákat.

szakma

A fiataloknak be is mutatják a különböző szakmákat, kérdéseket tehetnek fel és interaktív programokon vehetnek részt – fotó: Agroinform.hu

Ízelítő a programokból: motorfűrész szerelés; erdészeti mérőműszerek bemutatása; szántóföldi GPS bemutatója; „farmudvaros játék, távirányítós munkagépekkel, berendezett pályán; állatgyógyászati segédeszközök bemutatója/kipróbálása; kisállat-simogató (bárány, csirke); virágkötészeti kézműves foglalkozás, húsvéti asztalidísz-készítés; tejfeldolgozás bemutatása; tojásfa-készítés, traktorbemutató; precíziós technológia bemutatása; szakmatörténeti kiállítás; környezetvédelmi kísérletek; kamarai kiállítás, VR-játékok, kvíz; agrártémájú szabadulószoba; sütő és édesipari termékek készítése.

szakma

A résztvevők számos program közül választhatnak – fotó: Agroinform.hu

Az eseményt a NAK az MKIK-val együttműködve, a Szakma Sztár Fesztivál-brand kommunikációjának és arculati elemeinek felhasználásával bonyolítja le, elősegítve ezzel a 2020-as együttes országos tanulmányi versenyek megvalósítását. A két kamara ugyanis 2020-ban már közösen kívánja megrendezni az OSZTV-k döntőjét fesztiválkeretek között.

Az alábbi képre kattintva megnyithatod az eseményen készült fotógalériánkat is.

Képgaléria
Képgaléria
Képgaléria-search