Az FNSEA francia farmerszövetség szerint a no-deal legjobban a bor- és szeszipart sújtaná, hiszen ez a szektor évi 1,3 milliárd eurónyi többletet ér el az Egyesült Királysággal – az ágazat második legnagyobb piacával – folytatott külkereskedelemben – írja a Syngenta blog.

A külkereskedelmi mérleg szerint a francia többlet eléri az évi 10 milliárd eurót, amiből mezőgazdasági kivitelre 3 milliárd jut. Így Nagy-Britannia a francia mezőgazdaság harmadik legnagyobb vásárlója.

A szarvasmarha-tenyésztők pedig attól tartanak, hogy kedvezőtlen esetben az ír kollégáik nem tudnak vámmentesen szállítani Angliába, ezért a kínálatuk megjelenik a kontinensen, és lenyomja az árakat.

szarvasmarha

A szarvasmarha-tenyésztőknek is van okuk az aggodalomra – fotó: Shutterstock

Thierry Pouch, a francia mezőgazdasági kamara közgazdászának becslése szerint az Egyesült Királyságba irányuló francia tejtermékek éves többlete 700-800 millió euró, a gyümölcsé pedig 200 millió eurót tesz ki. A no-deal esetén a legrosszabb helyzetben Normandia és Bretagne farmerjei találják magukat, ráadásul ha kicsúszik alóluk a piac, a túltermelés miatt zuhanni fognak a felvásárlási árak, ami a termelőket csődbe viheti – hangsúlyozta Thierry Pouch a BBC összefoglalójában.

A hatóságok mindenesetre felkészülnek a legrosszabbra. Mivel a megállapodás nélküli kilépés esetén a vámhatár lesz a legszűkebb keresztmetszet, a fő külkereskedelmi csomóponton, Calais-ban 600 vámtiszt munkába állítását tervezik.