búza

Az Európai Unió egyes gabonatermő régióiban eltértek az időjárási viszonyok – fotó: pixabay.com

Az összefoglaló az Agrárközgazdasági Intézet jelentése alapján készült.

Búza

A Nemzetközi Gabonatanács (IGC) májusi előrevetítésében  a 2022/2023. gazdasági évben várható globális búzatermést 769 millió tonnára jelzi. Az Európai Unió egyes gabonatermő régióiban eltértek az időjárási viszonyok. A nyugat-európai országokban az április eleji hideg után gyorsan emelkedett a hőmérséklet, miközben a kelet-, a délkelet- és a közép-európai tagországokban az évszakos átlag alatt maradt, ennek köszönhetően az őszi kalászosok növekedési üteme lelassult.

Magyarországon az AKI PÁIR adatai szerint átlagosan 136 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli termelői áron kereskedtek az étkezési búzával május harmadik hetében. Ez az árszint 88 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi átlagárat.


Kukorica

Az IGC májusi projekciója szerint a világ 2022/2023. gazdasági évi kukoricatermése1184 millió tonna lehet.  A Tallage májusi tájékoztatása szerint az április eleji hűvös időjárás miatt az Európai Unióban a szokottnál később kezdődött a kukorica vetése, az emelkedő hőmérséklet azonban előmozdította a vetési munkákat. Május közepéig – Olaszország kivételével – kevés csapadák hullott a tagországokban, ami kedvezőtlen hatással lehet a növények csírázására.

kukorica

Idén hazánkban 1,05 millió hektáron vetettek kukoricát – fotó: pixabay.com

Magyarországon az Agrárminisztérium (AM) tájékoztatása szerint 1,05 millió hektáron vetettek kukoricát a gazdák az elmúlt hetekben. Magyarországon az AKI PÁIR adatai szerint átlagosan 121,7 ezer forint/tonna termelői áron cserélt gazdát a takarmánykukorica május harmadik hetében. Ez az árszint az egy évvel korábbit 47 százalékkal múlta felül.

Olajnövénypiaci jelentés

Szójabab

Az USA agrárminisztériumának (USDA) szakértői világszinten a 2022/2023. gazdasági évben 395 millió tonna szójababtermésre számítanak.  Április végétől a legtöbb tagországban kedvező volt az időjárás a szójabab vetéséhez, Olaszország északi részén azonban a csapadékhiány miatt megszakadtak a munkálatok.

Magyarországon az Agrárminisztérium (AM) tájékoztatása szerint 61 ezer hektáron került földbe szójababvetőmag az idén. Az AKI PÁIR adatai szerint a full-fat (extrudált) szóját (30-40 százalék nyersfehérje-, 17-23 százalék nyerszsír- és legfeljebb 12 százalék víztartalmú) 250,7 ezer forint/tonna (+66 százalék) áfa és szállítási költség nélküli áron értékesítették április harmadik hetében.

Repcemag

A repcemag és a canola globális termelése az USDA májusi projekciója szerint 13 százalékkal múlhatja felül az egy évvel korábbit a 2022/2023. gazdasági évben. A Tallage tájékoztatása szerint a közép- és délkelet-európai tagországokban a repceföldek állapota stabil volt, az egyenlőtlen csapadékeloszlás nem okozott problémát a növények fejlődésében. A hőmérséklet emelkedése kedvezett a repce virágzásának.

Az AKI PÁIR adatai szerint a repcemag áfa és szállítási költség nélküli termelői ára 237,8 ezer forint/tonna volt május harmadik hetében, az egy évvel korábbit 45 százalékkal haladta meg.

repce

A repcemag és a canola globális termelése 13 százalékkal múlhatja felül az egy évvel korábbit – fotó: pixabay.com

Napraforgómag

Az USDA  a 2022/2023. gazdasági évben 50,7 millió tonna napraforgómag-termésre számít a világon.  Az Európai Unióban 9 százalékkal nagyobb területet, 4,8 millió hektárt foglalhat el a napraforgómag az idén. Az időjárás kedvezett a vetésnek, de a legtöbb tagországban további csapadékra lenne szükség ahhoz, hogy a növekedési ciklus jól induljon.

napraforgó

Magyarországon 693 ezer hektáron vetettek napraforgómagot ebben az évben – fotó: pixabay.com

Magyarországon az AM tájékoztatása szerint 693 ezer hektáron vetettek napraforgómagot ebben az évben. Az AKI PÁIR adatai szerint:

  • a magas olajsavtartalmú napraforgómagot (HO) tonnánként 328 ezer forintért,
  • a nagy olajtartalmú napraforgómagot (LO) 258 ezer forint/tonnáért vásárolták a feldolgozók és a kereskedők május harmadik hetében.
  • az ipari napraforgómag (összesen) áfa és szállítási költség nélküli termelői ára az egy évvel korábbihoz képest 71 százalékkal magasabb, átlagosan 281,6 ezer forint/tonna volt.