Noha a sok ukrán életét és megélhetését veszélyeztető háború globális gazdasági következményei mindig másodlagosak – főleg a fenyegető humanitárius válsággal szemben –, mégis van néhány olyan terület, ahol hatalmas kihívások várnak ránk és ezekre muszáj felkészülnünk - írja a forbes.hu

A háború miatt megszakadhatnak az ellátási láncok

Ukrajna és Oroszország számos gazdaságilag kulcsfontosságú szerepet betöltő elemmel járul hozzá a globális ellátási lánchoz: alapvető nyersanyag- és energiaszállítók, nélkülözhetetlen pillérei az élelmiszerellátásnak. Ezek közül az öt leglényegesebb: a gáz, az élelmiszerek, az olaj, a fémek és a chipek. A felsorolás nem hangzik valami biztatóan...

gáz

A gázellátás akadozása jelentős hatással lenne az iparra és a fogyasztóra is — fotó: pixabay.com

Sok ország függ az orosz energiától, főként a gáztól

Európai országok sora van erős függőségben az orosz energiától, különösképpen a gáztól. Lényegében emiatt vonakodott Európa kivenni Oroszországot a SWIFT nemzetközi fizetési rendszerből, hiszen már az ellátásban keletkező kisebb zavarok is jelentős hatást gyakorolhatnak az iparra, valamint a fogyasztókra.

A legnagyobb gondot nem feltétlenül csak a fűtés hiánya fogja okozni - bár az is fontos hátrány - hanem az, hogy még inkább megnövekedhetnek az energiaárak, az energiaköltségek emelkedése ellehetetleníthetik a termelést, gyárak sora állhat le és veszélybe kerül az élelmiszerellátás.

élelmiszerek

A világ több része is nagy mértékben támaszkodik Ukrajnára és Oroszországra a búza, a kukorica és sok más alapvető áru tekintetében — fotó: pixabay.com

Még drágábbak lehetnek az élelmiszerek

Már 2021-ben is meredeken emelkedtek a globális élelmiszerárak, ez a drágulás valószínűleg az idén sem áll meg, hiszen az élelmiszer termelőkre további nyomás nehezedik. Ennek az az oka, hogy a termeléshez szükséges input anyagok árai most is folyamatosan emelkednek. Ukrajna és Oroszország együttesen több mint egynegyedét adja a világ búza exportjának, míg Ukrajna egymaga biztosítja a globális napraforgóolaj-export közel felét.

Előre látható az importőrök nehezen tudják majd pótolni a készleteket, ha a betakarítást és a feldolgozást akadályozzák a háború sújtotta Ukrajnában, esetleg blokkolják az exportot. Vannak olyan országok akik kiemelten függenek az Oroszországból és Ukrajnából származó gabonától. Ilyen Törökország és Egyiptom is, ahol a búza import csaknem 70 százalékában rájuk támaszkodnak.

Elindult a kereskedelmi forgalom változása is: Kína megkezdi az orosz búza importját,  Oroszország várhatóan belép Kína hatalmas növényi olaj piacára is.

Szakértők szerint a világ több része is nagy mértékben támaszkodik Ukrajnára és Oroszországra a búza, a kukorica és  sok más alapvető áru tekintetében. Ha ez a kínálat megszakad, az fel fogja emelni az egyébként is rekordszinten lévő élelmiszerárakat. Ennek a legkedvezőtlenebb hatása az alacsony jövedelmű országokban lesz.

Áprilisban meg kellene kezdeni Ukrajnában is az árpa, a kukorica, és a napraforgó vetését – javarészt azokon a területeken, ahol most az orosz hadsereg jelen van . Nyáron meg kell történnie a következő nagyobb búza betakarításnak is, ami emiatt szintén kétséges lehet. Oroszországban nincsenek ilyen jellegű fennakadások a vetés-aratás terén, de a nagy szállítótársaságok az orosz kereskedelmi partnereiket sorra bojkottálják, emiatt ez fennakadásokat okozhat a globális élelmiszerellátásban.

szállítmányozás

Az emelkedő olajárak a  szállítmányozási árak további emelkedését vonhatja maga után — fotó: pixabay.com

Nő az olaj ára, zavarok támadhatnak a szállítmányozásban

A globális szállítmányozásban a háború újabb kihívásokat hozott. Az óceáni hajózás és a vasúti árufuvarozás a leginkább érintett szállítási módok ebben. A vonatok most elkerülik Ukrajnát, a hajótulajdonosok pedig a Fekete-tengeri hajózási útvonalakat már az invázió előtt elkezdték kerülni.

Az sem túl biztató, hogy a világ egyik legnagyobb konténerterminálja Odesszában található, amit ha az orosz erők elvágnak, annak az ukrán importra és exportra jelentős hatásai lehetnek. Ez akár drasztikus humanitárius következményekkel is járhat. Az emelkedő olajárak a  szállítmányozási árak további emelkedését vonhatja maga után.

A kibertámadások is aggodalomra adhatnak okot, mivel a globális ellátási láncokat vehetik célba. Napjainkban a kereskedelem az online információcserétől függ, súlyos következményei lehetnek, ha a kibertámadások a kulcsfontosságú hajózási vonalakat vagy az infrastruktúrát célozzák meg.

kibertámadás

A palládium ára 80 százalékkal emelkedett — fotó: pixabay.com

Fémek: van, aminek az ára 80 %-al emelkedett december óta

A fémek -  például a nikkel, a réz és a vas - globális termelését Oroszország és Ukrajna vezeti és más alapvető nyersanyagok, például a palládium, a neon, és platina exportjában és gyártásában is részt vesznek. Ezeknek a fémeknek az árát megemelte az Oroszországgal szembeni szankcióktól való félelem, olyannyira, hogy például a palládium ára több mint 80 százalékos emelkedett december közepe óta.

A palládiumot sok mindenhez használják: az autók kipufogórendszereinek, a mobiltelefonoknak a gyártásánál, vagy a fogtöméseknél egyaránt. A nikkel és a réz ára is jelentősen nőtt, ezeket a gyártásban, illetve az építőiparban használják.  Az oroszországi titánszállítástól függ az Egyesült Államok, Európa és Nagy-Britannia repülőgépipara is.

mikrochip

Mikor találnak majd megoldást a chipek hiányára? — fotó: pixabay.com

Nem javulhat a mikrochip-hiány?

Oroszország és Ukrajna a palládium, a neongáz és a platina kulcsfontosságú exportőre, ezek a mikrochipek gyártásában kritikus fontosságúak. A chipgyártók jelenleg csak 2-4 hétre elegendő többletkészlettel rendelkeznek, ezért a háború miatti elhúzódó ellátási zavar súlyosan érintheti a digitális eszközök gyártását.

Várható, hogy drágábbak lesznek az autók, a szórakoztató elektronikus termékek árai, a telefonok és a laptopok.

Európai szakértők előrejelzése szerint átlagosan 10 százalékos drágulás lesz, viszont egyes termékek akár 30-40 százalékkal is többe kerülhetnek - írja a forbes.hu