Az angliai Mezőgazdasági Biotechnológiai Tanács december 14-én közzétett „A jövő művelése“ című jelentésében úgy értékeli, hogy az EU-nak a génkezelt növényekkel kapcsolatos, „nem lényegbevágó“ vitája veszélyezteti az élelmiszer ellátást – olvashatjuk az fwi.co.uk hírportálon.

A génmódosított növények termesztése és forgalmazása kétségkívül bizonyos veszélyeket rejt magában, de nem ez a fő kérdés. Azt ugyanis elismert biológusok, növénytermesztők és egyéb tudósok tanulmányai sorozatban bizonyítják, hogy a génsebészet alapvetően új, hatékony eszközöket adott a növénynemesítők kezébe, amelyeket nem lenne szabad kihasználatlanul hagyni, mivel hathatós segítséget nyújthatnak az élelmiszer-termelés növeléséhez. Az elmúlt 20 évben bebizonyosodott, hogy a génkezelt növények hektáronként magasabb terméseredményt képesek biztosítani.

gmo

Magasabb terméseredmény kontra egészségügyi és környezeti kockázatok – fotó: Shutterstock

Ha egyszer megállapítást nyert, hogy – a népesség növekedése és életszínvonalának javulása miatt – 2050-ig az évenkénti élelmiszer-kibocsátást több mint kétszeresére kell emelni, akkor „nincs vesztegetni való idő“. Ez nem jelenti azt, hogy minden génkezelésnek zöld utat kell biztosítani, olyan esetekben viszont, amikor bebizonyosodik, hogy a garantált többlettermés többet ér, mint a nem bizonyított kockázat, akkor – a nemzetközi tudományos vélemények megvitatása mellett – érdemes elgondolkozni az alkalmazáson.

A Brit Farmerszövetség – az angol tudomány jeles képviselőinek véleménye alapján – ezt az álláspontot képviseli, és a Brexit után minden bizonnyal engedélyezni fogja a génkezelt növények termesztését. A szövetség alelnöke, Guy Smith ezt úgy foglalja össze, hogy a tudománynak, nem pedig a laikus közvéleménynek kell megállapítania, hogy mit termeszthetünk, és mit nem“.