A Freshfel Europe az energiaárak példátlanul magasra emelkedő szintje miatt felszólítja a hatóságokat, hogy tegyenek lépéseket a gyümölcs- és zöldségágazatra gyakorolt messzemenő hatások enyhítésére.

A magas villamosenergia- és gázárak, valamint a termelési alapanyagok, a szolgáltatások és a logisztika növekvő árai miatt a friss termékeket előállító vállalkozásokat komoly gazdasági nehézségek, sőt, akár a csőd veszélye is fenyegetheti. Ezeket az áremelkedéseket a kis árrés miatt a lánc már alig tudja elnyelni, eddig nem terhelték a fogyasztókra - írja a nak.hu

sárgadinnye

A beltéri termelésnél lényeges a hőmérséklet szabályozása és a kellő világítás – fotó: pixabay.com

Az energiaválság nagymértékben megnehezíti a termelők életét

Az ellátási láncban a friss zöldségek, gyümölcsök termesztése és forgalmazása különböző célokra igényel energiát. Például:

  • a kültéri termelésnél a megfelelő öntözéshez áramra van szükség,
  • a beltéri termelésnél lényeges a hőmérséklet szabályozása és a kellő világítás
  • a csomagoló és tároló létesítményekben bizonyos szintű hűtésre és páratartalomra van szükség, ahogy az érlelő létesítményekben a hőmérséklet a mérvadó
  • rengeteg energiát igényel a logisztika és a szállítás
  • az elosztóközpontoknak és a kiskereskedőknek is biztosítani kell a megfelelő körülményeket annak érdekében, hogy a fogyasztók friss termékeket kapjanak

A kialakult energiaválság következtében van olyan piaci szereplő, akinek akár az előző évinél tízszer magasabb energiaszámlákkal kell szembenéznie.


Csökken a friss termékek fogyasztása

A magasabb energiaszámlák miatt a fogyasztók vásárlóereje csökken, az elmúlt hónapokban a Freshfel Europe a friss termékek fogyasztásának 10%-os csökkenését észlelte.

Ez még tovább súlyosbítja a helyzetet, az eddig is szűk árréssel dolgozó frissáru ágazat jövedelmezősége egyre nagyobb veszélybe kerül.  Ha nem találnak gyors megoldást, akkor a gazdasági nehézségek miatt előfordulhat a piaci szereplők csődje is.

A Freshfel Europe szerint gondokat okozhat az is, ha a termékek frissessége, minősége és biztonsága a megfelelő hőmérséklet-szabályozott tárolás nélkül nem lesz megfelelő. A hűtési láncok megszakadása megnöveli a mikrobiológiai szennyeződés kockázatát, ami negatív hatással lesz a fenntarthatóságra is, hiszen növekedni fog az élelmiszerhulladék mennyisége.

paradicsom

Az eddig is szűk árréssel dolgozó frissáru ágazat jövedelmezősége egyre nagyobb veszélybe kerül – fotó: pixabay.com

Philippe Binard, a Freshfel Europe általános küldöttje figyelmeztetett:

"A friss termékek kínálata csökkenhet, mivel a termelők tönkremennek vagy betakarítatlanul hagyják a gyümölcsöket, zöldségeket, mivel nem tudják tárolni azokat. Az üvegházakban a fűtés vagy a világítás korlátozása miatt a termelési időszak megrövidülhet. Továbbá a megfelelő hőmérsékletszabályozás hiánya miatt fennáll a növények nem megfelelő fejlődésének veszélye, ami csökkenti a terméshozamot. Mindez hatással lehet az ellátásra, amelyet ráadásul az éghajlatváltozás is egyre inkább befolyásol".