Harcsa minden mennyiségben

Intenzív halnevelő rendszer létesült Balatonszabadiban 457 millió forintért, amely évi 1200 tonnányi hal - kezdetben afrikai harcsa, majd szürkeharcsa - előállítására lesz képes a jövőben - közölte a projektgazda Pelso Fish Zrt. cégvezetője az MTI megkeresésére. Keő Ferenc elmondta, hogy:

Jövő februárban kezdődik meg a tényleges termelés a jogelőd Max Construct Kft. balatonszabadi telephelyén, zöldmezős beruházásként létesült rendszerben.

Kitért arra is, hogy még kevés a tapasztalat a teljesen zárt rendszerben történő szürkeharcsa termelésről, ezért kezdik afrikai harcsával az üzemelést, amiből szintén keresleti piac van Magyarországon. Az ivadékok 8-9 hónap alatt válnak eladhatóvá. A szürkeharcsának magasabb az ára, jövedelmezőbb a termelése, ezért amint a kísérleti eredmények lehetővé teszik, szeretnének átállni ennek a magyar vizekben őshonos halfajnak az előállítására - mondta a cégvezető. Hozzátette, az előzetes piaci felmérések szerint, a Pelso Fish Zrt. által előállított évi mintegy 1200 tonnányi hal körülbelül a dél-balatoni vendéglátósok igényeinek kielégítésére lesz elég a jövőben.

A szürkeharcsának magasabb az ára, jövedelmezőbb a termelése, ezért amint a kísérleti eredmények lehetővé teszik, szeretnének átállni ennek a magyar vizekben őshonos halfajnak az előállítására - mondta a cégvezető. Kép: Wikipédia

A szürkeharcsának magasabb az ára, jövedelmezőbb a termelése, ezért amint a kísérleti eredmények lehetővé teszik, szeretnének átállni ennek a magyar vizekben őshonos halfajnak az előállítására - mondta a cégvezető. Kép: Wikipédia

Tulajdonviszonyok

A tavaly alapított Pelso Fish Zrt. négy magyar társaság tulajdonában van, amelyek közül Keő Ferenc tájékoztatása szerint a két meghatározó az SG Fish Kft. és a DSPV Kft. A balatonszabadi zöldmezős beruházás 30 hónap alatt, a Széchenyi 2020 program keretében, 457,6 millió forintból valósult meg, amelyből 228,8 millió forint volt az uniós támogatás, az önerőt magyar befektetők biztosították - közölte.


A projekt során kiemelt figyelmet kapott a gazdaságos, energiatakarékos termelés, és a környezettudatosság

- hangsúlyozta. Víz nem kerül ki a megújuló energiát is hasznosító új haltermelő telepről: "A zárt rendszer azt jelenti, hogy a víz recirkulációval, biológiai tisztítórendszeren átjutva újra hasznosul" - mondta a cégvezető.

Kis harcsológia a Karácsony alkalmából

Az európai harcsa Európa édesvizeinek a viza utáni második legnagyobbra növő hala, a magyarországi halfauna „óriása", hiszen két métert és a száz kilogrammot is meghaladhatják egyes példányai. Európa közép és keleti területén szinte mindenütt megtalálható, Magyarországon folyó és állóvizekben is egyaránt gyakori. Gazdasági szempontból jelentős és értékes hal, de Nyugat-Európában inváziós fajnak számít, mert veszélyt jelent az őshonos halfajokra.

Az európai harcsa Európa édesvizeinek a viza utáni második legnagyobbra növő hala, a magyarországi halfauna „óriása

Az európai harcsa Európa édesvizeinek a viza utáni második legnagyobbra növő hala, a magyarországi halfauna „óriása", hiszen két métert és a száz kilogrammot is meghaladhatják egyes példányai. Kép: Unsplash

Karácsonykor bármit eszünk, annak szimbolikus jelentősége van - írja a hvg.hu cikkében. A mákos tészta jó házasságot, a hüvelyesek gazdagságot és jó termést jelentenek. Az együttesen megevett  alma a család összetartozását, a mézzel tálalt és készített fokhagyma a jövő évi egészséget hozza el nekünk a babonák szerint.

A régebbi korokban Magyarországon a hal a böjti ételekhez tartozott de mára az ünnep bármelyik napján fogyasztható. A hagyományban a karácsonyi asztalon lévő hal pikkelye sok pénzt jelentett és a család anyagi sikerességét is szimbolizálta az új esztendőben. Régen a halászok még a karácsonyi asztal alá is odatették a hálójukat, hogy az újévben jó legyen a fogás. A rántott hal egyébként bécsi eredetű, halászlevet pedig a lengyelek is készítenek, és mágikus erőt tulajdonítanak neki.

(Forrás: MTI, Wikipédia, hvg)