Kedvező adókörnyezet

Az erdei gyűjtögetés bizony kifizetődő tevékenység lehet, amiről egy nemrég nyilvánosságra került összeg is tanúskodik, a haszon.hu beszámolója szerint. Idén nem kevesebb, mint összesen 500 millió forint bevételre tettek szert ugyanis azok a magánszemélyek, akik erdei javakat, például csigákat, gombákat, vagy növényeket gyűjtöttek, hogy aztán a felvásárlok számára értékesítsék azokat.

Az elmúlt években ráadásul ez volt ma jellemző összegtartomány, 500 és 800 millió forint között alakult a már leadózott hobbigyűjtői bevétel.

A kedvezményes adójogszabályok 2016-tól élnek, egyben növelve az ilyen tevékenységekből származó állami bevételeket is. Fontos kiemelni, hogy a kedvezményes szabályozás nem az őstermelőkre vagy a bármilyen formájú egyéni vállalkozókra vonatkozik, hanem, a magánemberekre, akik a természetjárást összekötik a munkával és szabadon gyűjtögethető természeti kincseket keresgélnek - mondta el Kis Péter András, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szóvivője a vg.hu-nak.

Az erdei gyűjtögetés bizony kifizetődő tevékenység lehet, amiről egy nemrég nyilvánosságra került összeg is tanúskodik.

Az erdei gyűjtögetés bizony kifizetődő tevékenység lehet, amiről egy nemrég nyilvánosságra került összeg is tanúskodik. Kép: Pexels


Csak a negyede jövedelem

Kis Péter András arra is kitért, hogy a gyűjtögetőknek muszáj hivatalos felvásárlónak eladni a vadonban talált javakat (gombákat, csigákat, medvehagymát, bodzavirágot, csipkebogyót, levendulát és így tovább), és ezt követően a leadott termény vagy állat ellenértékének 25 százalékáról kell jövedelemként rendelkezniük, arra nézvést 15 százalékos személyi jövedelemadót kell megfizetniük.

A 2022-es évben augusztusig az adatok szerint a hobbigyűjtők 493 millió forint értékben adtak el a felvásárlóknak terményt és állatot, amiből a költségvetésnek 18,5 millió adóforint bevétele keletkezett.

2016-ban ez az összeg hasonlóan alakult, akkor 490 millió forint bevétel keletkezett, majd 2017-ben és 2018-ban is ez volt a majdnem pontos nagyságrend. 2019-ben hirtelen megugrott a gyűjtögetésből származó bevétel, elérve a 660 millió forintot, és 2020-ban tovább emelkedett, egészen 800 millió forintig.  Az is figyelemre méltó lehet, hogy a hobbigyűjtőknek nem keletkezik további adóügyi kötelezettsége a megszerzett jövedelmükkel.

A 2022-es évben augusztusig az adatok szerint a hobbigyűjtők 493 millió forint értékben adtak el a felvásárlóknak terményt és állatot.

A 2022-es évben augusztusig az adatok szerint a hobbigyűjtők 493 millió forint értékben adtak el a felvásárlóknak terményt és állatot. Kép: Pexels

Hogyan adóznak pontosan?

A befizetendő közterhet a felvásárlónak kell kiszámolni, és levonni a gyűjtögetőnek járó fizetségből, majd bevallani is ő fogja a NAV felé. A magánszemélyeknek nincs semmilyen egyéb adminisztratív kötelezettségük sem, kérvényt sem kell beadniuk a hatósághoz, és igazolást sem kell kérniük, sőt, értelemszerűen bevallással és adófizetéssel sem terhelik őket. A felvásárlók ráadásul nem is bontják le magánszemélyekre az adatokat a NAV felé történő adatszolgáltatásuk során, hanem ömlesztve, vagyis anonim módon küldik az adatokat - mondta el továbbá a vg.hu-nak Kis Péter András szóvivő. Amennyiben persze valaki nem a felvásárlók felé értékesíti a gyűjtögetett javakat, akkor az így szerzett jövedelme önálló tevékenységéből származó bevételének minősül, és bevalláskötelessé válik.

A befizetendő közterhet a felvásárlónak kell kiszámolni, és levonni a gyűjtögetőnek járó fizetségből, majd bevallani is ő fogja a NAV felé.

A befizetendő közterhet a felvásárlónak kell kiszámolni, és levonni a gyűjtögetőnek járó fizetségből, majd bevallani is ő fogja a NAV felé. Kép: Pexels

Miket gyűjtögetnek még?

Az eddig említettek mellett nyáron többféle gyógynövényt gyűjtenek, nyáron főképp a virágjaikat, ősszel inkább a bogyóikat, a magjaikat, a gyökerüket és a gumóikat. Szóba jöhet a

  • csalántól kezdve

  • a kamillán át,

  • a körömvirágon keresztül

  • a gyermekláncfű,

  • a fekete nadálytő,

  • a csipkebogyó,

  • a bodzabogyó,

  • a galagonya,

  • a kisvirágú füzike,

  • a vérehulló fecskefű,

  • a hársfa kérge,

  • a zsálya,

és sorolhatnánk még elég sokáig, hiszen a természet kincsesládája bőséggel ontja a hasznosnál-hasznosabb növényféléket.

(Forrás: Haszon, vg.hu)