Klaus Iohannis államelnök július első napjaiban kihirdette a romániai élelmiszer-forgalmazási törvény módosítását, amely előírja, hogy a 2 millió eurónál nagyobb éves árbevétellel rendelkező szupermarketek az általuk árusított friss élelmiszerek legalább 51 százalékát romániai termelőktől kötelesek beszerezni – olvashatjuk Tóth Péternek, az Agrár Európában megjelent híradásában.

Ezen túlmenően a forgalmazóknak a húsáruk címkéin fel kell tüntetniük a származási országot, a feldolgozott termékeken pedig a romániai termékek részarányát. Az új törvénymódosítás fő célja, hogy megakadályozza a romániai termelőknek a saját piacukról való kiszorítását, amely az utóbbi években egyre nagyobb erőkkel folyik.

Ennek egy kirívó példája, hogy Románia tejtermék importja ez év első negyedévében 54 százalékkal növekedett az előző év hasonló időszakához képest, amely tendencia évek óta folytatódik, annak ellenére, hogy a fejőstehén állomány sűrűsége az EU-csatlakozáskor 1.000 lakosra vetítve az új tagországok között a legmagasabb volt (megelőzve Lengyelországot).

élelmiszer

Románia tejtermék importja ez év első negyedévében 54 százalékkal növekedett egy év alatt – fotó: Shutterstock

Nagyrészt ennek tudható be, hogy az utóbbi 8 évben a fejőstehén létszám kereken egymillió fővel csökkent az országban, és ezzel a kisparasztok tömegei veszítették el megélhetésük egyik fő forrását. Ugyancsak rohamosan növekszik a feldolgozott gabonatermékek és a húsáruk, valamint a friss és feldolgozott zöldségek és gyümölcsök importja is, szinte kivétel nélkül az áruházi láncok közvetítésével.

A romániai nagy üzletláncok érdekeit védő egyesület tiltakozott a törvény kihirdetése ellen. Szerintük a hat hónap múlva érvénybe lépő módosítás nem garantálja, hogy a helyi termelők termékeinek részaránya az áruházi forgalmon belül jelentősen növekedjék, ugyanakkor sérti a vásárlók szabadságát, amely biztosíthatná, hogy a legjobb minőségű és árban is versenyképes termékeket választhassák, ezért ellentétes az uniós rendelkezésekkel. Sőt, az egyesület szerint a módosítás az élelmiszerek drágulását váltja ki.

Egy hasonló intézkedés a magyar agrártermelőkön is sokat segíthetne, mivel a nagyáruházi láncokon keresztül hazánkba is sok olyan – időnként ellenőrizetlen minőségű termék áramlik be, amelyek konkurenciát teremtenek a magyar termékeknek, éspedig az árversenyben nem mindig tartva be a tisztességes kereskedelem íratlan szabályait.