A búza DNS titkai

George Eustice kabinetminiszter 1,5 millió fontot ígért a búza DNS-vizsgálatának finanszírozására, miután a Sky News nyomozása alapján bebizonyosodott, hogy az orosz erők illegálisan sajátítják ki az ukrán erőforrásokat. Az Egyesült Királyság biztosítja a technológiát, ami lehetővé teszi a gabona DNS vizsgálatát, mellyel megbizonyosodhatnak róla, hogy azt Oroszország lopta-e el az ukrán silókból, külföldön értékesítve haszonszerzés céljából. A Kay Burley vezette környezetvédelmi és élelmiszerügyi minisztérium is megerősítette, hogy a kormány 1,5 millió fontot ad a búza DNS-vizsgálatának finanszírozására, ami fényt deríthet a származásra. A Sky műsorában elhangzott megszólalása szerint:

"Úgy tűnik, hogy Oroszország ellopott valamennyi búzát ezekből a raktárakból, ezért az Egyesült Királyság kormánya olyan technológiát bocsát rendelkezésre, amellyel megvizsgálhatjuk a búza eredetét."

"Más országokkal, köztük Ausztráliával is együttműködünk a vizsgálat során, hogy biztosítsuk, hogy az ellopott ukrán búza ne kerülhessen piacra. Vannak mintáink az ukrán gabonából. Sokat dolgoztunk ezen, talán emlékeznek még a lóhúsbotrányra körülbelül egy évtizeddel ezelőtt" - summázta Burley, majd hozzátette: "Az Egyesült Királyság világelső a DNS-vizsgálat segítségével történő származási hely azonosításban, vagyis a termesztés pontos régiójának megállapításában."

Az Egyesült Királyság biztosítja a technológiát, ami lehetővé teszi a gabona DNS vizsgálatát, mellyel megbizonyosodhatnak róla, hogy azt Oroszország lopta-e el az ukrán silókból, külföldön értékesítve haszonszerzés céljából.

Az Egyesült Királyság biztosítja a technológiát, ami lehetővé teszi a gabona DNS vizsgálatát, mellyel megbizonyosodhatnak róla, hogy azt Oroszország lopta-e el az ukrán silókból, külföldön értékesítve haszonszerzés céljából. Kép: Pixabay

Orosz szellem-teherhajók

A Sky News nyomozása során nyomon követett egy teherhajót, ami kikapcsolta a jeladóját, amikor a Fekete-tengeren megközelítette Ukrajnát, újabb bizonyítékot szolgáltatva arra, hogy az orosz erők illegálisan kisajátítják az ukrán erőforrásokat. Antony Blinken amerikai külügyminiszter is azt mondta, hogy az USA "hiteles jelentések" birtokában van arról, hogy Oroszország ukrán gabonát lop el és ad el nemzetközi szinten.

"A lap arra is hivatkozott, hogy Washington a múlt hónapban 14 országot - főként Afrikában találhatóakat - figyelmeztetett arra, hogy Oroszország lopott ukrán gabonát próbál külföldre szállítani a tengerentúli vevőknek."

A nyomozás során rábukkantak egy olyan gabonaszállítmányra, mely valószínűleg a megszállt Ukrajnából érkezett, mielőtt egy török kikötőbe szállították volna. Ankara a múlt héten közölte, hogy vizsgálja azokat az állításokat, amelyek szerint Oroszország ukrán gabonát lopott el, és szállított különböző országokba, köztük Törökországba, de hozzátette, hogy a vizsgálatok során ők eddig nem találtak lopott szállítmányt.

"Oroszország tagadta az ukrán gabona ellopásával kapcsolatos állításokat."

Eustice nem fejtette ki, hogy pontosan hogyan és hol használnák fel a brit technológiát, és mire költenék a pénzt, de a kormány közölte, hogy fel fogják kérni a többi G7-országot, hogy csatlakozzanak ezekhez az erőfeszítésekhez. A Sky News úgy tudja, hogy az Egyesült Királyság már dolgozik azon, hogy világszerte különböző helyszínekről, többek között Ukrajnából is, georeferált faanyagmintákat szerezzenek be, és a bizonyítékok azt mutatják, hogy a gabonamintákkal is hasonlóan lehetne eljárni.

A Sky News nyomozása során nyomon követett egy teherhajót, ami kikapcsolta a jeladóját, amikor a Fekete-tengeren megközelítette Ukrajnát, újabb bizonyítékot szolgáltatva arra, hogy az orosz erők illegálisan kisajátítják az ukrán erőforrásokat.

A Sky News nyomozása során nyomon követett egy teherhajót, ami kikapcsolta a jeladóját, amikor a Fekete-tengeren megközelítette Ukrajnát, újabb bizonyítékot szolgáltatva arra, hogy az orosz erők illegálisan kisajátítják az ukrán erőforrásokat. Kép: Pexels

Van itt még egy kis bökkenő

Mielőtt azonban a rendszer működőképes lenne, Ukrajnából és a szomszédos országokból (Oroszország, Fehéroroszország, Moldova) származó mintákra is szükség lenne a térinformatikai adattár létrehozásához, és a mintákat az idei szezon betakarítása előtt kellene begyűjteni, ami augusztus, szeptember környékére esik.

Az első becslések szerint 12 hónap alatt körülbelül 1,5 millió fontot kellene elkölteni egy olyan adatbázis létrehozására, amely elegendő ahhoz, hogy azonosítani lehessen,az illegálisan betakarított gabonát, de a brit kormány azt is elismerte, hogy nemzetközi együttműködésre lenne szükség a megfelelő mennyiségű minta beszerzéséhez. Ennek okán remélik, hogy a hasonlóan gondolkodó országok támogatják a kezdeményezést.

"Eustice azt kizárta, hogy a Királyi Haditengerészet segítségével kísérjék át az ukrán gabonaszállító hajókat a Fekete-tengeren, így segítve Kijevet a silókban tárolt 25 millió tonna búza exportálásában."

De - mondta - az Egyesült Királyság mindent megtesz, hogy segítsen nekik a gabona piacra juttatásában.


(Forrás: skynews)