A Rabobank értékelése szerint a cukor ára a new-yorki terminüzletekben ez év elejétől mintegy 55, április közepétől pedig 30 százalékkal (fontonként 18,80 dollárcentre) emelkedett, és ez az árszint előreláthatóan fennmarad a következő egyéves időszakban – olvashatjuk az Agrimoney hírportálon.

Előreláthatólag a legnagyobb termelő (Brazília) és a második legnagyobb fogyasztó (Kína) az előző évihez képest valamelyest növelni tudja termelését (mintegy 3-4 millió, illetve 0,5-1,0 millió tonnával). Ukrajna fehér cukorból ebben a szezonban mintegy 500 ezer tonnás rekordmennyiséget fog exportálni.

Ugyanakkor azonban Indiában, azaz a legnagyobb cukorfogyasztó országban és az ázsiai térség más nagy termelő országaiban – a kedvezőtlen időjárás hatására – igen komoly terméskiesések várhatók. Kínának ugyanakkor a termelés növelése mellett számottevő mennyiséget importból kell beszereznie. Emiatt – a Cukor Világszervezet (ISO) értékelése szerint – az ázsiai térség készletei „történelmi mélypontra süllyednek“.

cukor

A világpiac cukorhiánya az egy évvel korábbi 5,74 millió tonnáról 7,05 millió tonnára növekedhet – fotó: Shutterstock

A hiány pontos mennyiségét a vertikális összefonódások miatt nehéz előre jelezni, mivel az üdítőital-gyártók és más nagyfelhasználók nem a világpiacról elégítik ki szükségleteiket, hanem közvetlenül a cukornád-, illetve cukorrépa-termelőkkel kötnek arra szerződést.

Az áremelkedést tekintve, az európai országok minden esetre rosszul jártak a cukorrépa-termesztés drasztikus visszafogásával. Rosszul járt Magyarország is, mivel a cukorszükségletének csak egyharmadát tudja megtermelni (mintegy 125 ezer tonnát), így a cukor belső fogyasztói árának jelentős emelkedésére kell számítania. Ezért érdemes lenne alaposan átgondolni a Kabai Cukorgyár termelésének egy-két évvel ezelőtt felvetett újraindítását.