A miniszter a tulipánok ültetésével és értékesítésével foglalkozó gazdaságban tett látogatás során emlékeztetett arra, hogy bizonyos növények értékesítését nem lehet a járványveszély utánra halasztani. Elmondta, a kormány intézkedéseket hozott annak értelmében, hogy a vállalkozások minél könnyebben tudják túlélni a járvány okozta nehéz időszakot.

Példaként említette az év végéig érvényes hitelfizetési moratóriumot, az Agrár Széchenyi Kártya maximum 100 millió forintos hitelösszegének megkétszerezését, valamint a turizmus, vendéglátás kényszerű szüneteltetése miatt leginkább bajban lévő ágazatokban a munkáltatók mentességét a munkavállalóik munkabére utáni közterhek megfizetése alól június végéig.

Bizonyos növények értékesítését nem lehet a járványveszély utánra halasztani – fotó: MTI/Varga György

A munkavállalóknak csak a 4 százalékos természetbeni egészségbiztosítási járulékot kell megfizetniük a járulékok közül, de annak mértéke nem haladhatja meg a 7710 forintot – jelezte az agrárminiszter. Nagy István egy vadgazdálkodásra vonatkozó kérdésre válaszolva kitért rá: „dolgoznak azon", miként lehet értékesíteni a raktárakban, hűtőházakban felhalmozódott vadhúst, hiszen ez is ösztönözné a vadgazdálkodásban dolgozókat a vadak kilövésére.

vadállomány gyérítése diagnosztikai szempontból is rendkívül fontos, itt a tavasz, a vaddisznók előjönnek az erdőből és egyre nagyobb kockázatot jelentenek a házisertés-állományra – mutattot rá. Hangoztatta, hogy a sertéságazatban óriási a gazdasági potenciál, „a sertésállományt meg kell tudnunk védeni".

Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő arról beszélt, a kormány pontosan tudja, hogy a koronavírus-járvány nemcsak az lakosság egészségét, hanem a gazdaságot, a munkahelyet, az emberek egzisztenciáját is komolyan érinti. A kormány ezért dolgozta ki a gazdaságvédelmi akciótervet, amely több lépcsőben segít azoknak, akiket a helyzet a leginkább érint. Ebből a mezőgazdaság sem maradhatott ki, hiszen az is olyan szegmens, amelynek most különösen nagy segítségre van szüksége – fogalmazott.

Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő szerint a mezőgazdaságnak most különösen nagy segítségre van szüksége – fotó: MTI/Varga György

Az Európai Gazdálkodók és Európai Termelőszövetkezetek (Copa-Cogeca) szerint a virág- és dísznövényszektor a koronavírus által legsúlyosabban érintett mezőgazdasági ágazat. A vírus sajnos a lehető legrosszabb időben sújtott le az ágazatra, hiszen a tavaszi időszak adja legnagyobb forgalmát. Az elmúlt hetekben a teljes ellátási láncra gyakorolt dominóhatás a dísznövény- és virágágazatot a teljes összeomlás szélére sodorta.

A holland virágkertészek tömegesen semmisítik meg az eladásra szánt áruikat a kereslet drasztikus visszaesése miatt. A szezonális virágokat termelő kertészek óriási bajban vannak hazánkban is. A súlyos bevételkieséseket a termelők nem tudják később pótolni, segítség nélkül a biztos csőddel néznek szembe.