Az Agrár Európa Kft. beszámolója szerint az Agricultural Policy Monitoring and Evaluation ez év júniusában 52 ország (OECD és EU tagországok, illetve 11 feltörekvő ország) agrárpolitikáját elemezve megállapította, hogy ezek az országok évente együttesen 442 milliárd eurót fordítanak a mezőgazdasági termelők támogatására. A támogatások jelenleg a termelők jövedelmének 16 százalékát teszik ki a 20 évvel ezelőtt 21 %-kal szemben. A támogatások 60 %-a viszont a belföldi és a világpiaci árak kiegyenlítését szolgálja.

Tehát a támogatások nagyobbik része jövedelemkiegészítést jelent, ami az állami pénzeszközök nem elég hatékony felhasználása, mivel azokból leginkább a magasabb jövedelmű termelők részesednek, akik arra a legkevésbé vannak rászorulva. Az is előfordul, hogy a támogatást nem a kitűzött célra, hanem olyan árukra és szolgáltatásokra fordítják, amelyeket a piac nem feltétlenül igényel.

támogatás

A jövedelemkiegészítés főleg az eleve magasabb jövedelmű termelőkhöz jut – fotó: Shutterstock

Ugyanakkor a fenntartható termelés előmozdítására, az innovációra, az információs rendszerekre, az ismeretek bővítésére és a termelési biztonságra, illetve az infrastruktúra fejlesztésére csak a támogatások 17,4 %-a (77 milliárd euró) jut. Ken Ash, az OECD egyik igazgatója szerint az árkiegészítő jellegű támogatás torzítja a versenyt, hátrányba szorítja a tőkeszegény termelőket és rontja a mezőgazdasági termelés versenyképességét.

Ezért – az OECD szerint – az agrárpolitika egyik legfontosabb feladatául az agrártermelők más ágazatokhoz viszonyított jóval alacsonyabb jövedelmi szintjének felzárkóztatását és a termelőktől független kockázatok kezelését kellene kitűzni. A támogatásoknak pedig a termelési hatékonyság javítását, a fenntartható fejlődést és a klímaváltozás negatív hatásainak kivédését kellene szolgálnia.