Celluláris mezőgazdaság

A termesztett húst gyakran a nagyüzemi állattenyésztés feltörekvő alternatívájaként hirdetik, új módokat ígérve a vágásmentes marha-, sertés- vagy baromfifehérjék előállítására. A londoni székhelyű Primeval Foods azonban laboratóriumban termesztett egzotikus húsokat fejleszt, amelyek állításuk szerint újszerű élelmiszer-élményeket és egészségügyi előnyöket nyújthatnak. A vállalkozás az élelmiszer-technológia újító területén, a celluláris mezőgazdaságban működik. A sejtes mezőgazdaságban sejtkultúrákból hozhatnak létre termékeket, és ennek során nem pusztítanak el állatokat. A támogatók szerint ez biztonságos és fenntarthatóbb fehérjeforrásnak bizonyulhat.

"A sejtes mezőgazdaság a remények szerint megfelelő eszközt kínálhat majd a világ növekvő népességének táplálására, ami az előrejelzések szerint 2050-re eléri majd a 9 milliárd főt."

A londoni székhelyű Primeval Foods laboratóriumban termesztett egzotikus húsokat fejleszt, amelyek állításuk szerint újszerű élelmiszer-élményeket és egészségügyi előnyöket nyújthatnak.

A londoni székhelyű Primeval Foods laboratóriumban termesztett egzotikus húsokat fejleszt, amelyek állításuk szerint újszerű élelmiszer-élményeket és egészségügyi előnyöket nyújthatnak. Fotó: Primeval Foods

Egzotikus állatok

A cég szerint az új technológia segíthet megelőzni a véges természeti erőforrások kimerítését, és drasztikusan csökkentheti a károsanyag kibocsátást. A hústermesztéssel foglalkozó cégek leggyakrabban a legnagyobb húskategóriákra – a marha-, csirke- és sertéshúsra – fókuszálnak, ám a Primeval Foods azonban az egzotikusabb termékekre összpontosítja az erőfeszítéseit.

„Jelenleg a szibériai tigriseken, leopárdokon, fekete párducokon, bengáli tigriseken, fehér oroszlánokon, oroszlánokon és a zebrán dolgozunk. A nagymacskák sejtjeit fogságban tartott állatokból, a zebra esetében pedig egy egzotikus húspiacról szereztük be”

– mondta el Yilmaz Bora, az Ace Ventures ügyvezető partnere. Az átlagember viszonylag ritkán fogyaszt zebrát, és nagymacskák is ritkán kerülnek az asztalra.

A hústermesztéssel foglalkozó cégek leggyakrabban a legnagyobb húskategóriákra – a marha-, csirke- és sertéshúsra – fókuszálnak. A Primeval Foods eltért a megszokottól, és az egzotikusabb termékekre összpontosítja az erőfeszítéseit.

A hústermesztéssel foglalkozó cégek leggyakrabban a legnagyobb húskategóriákra – a marha-, csirke- és sertéshúsra – fókuszálnak, ám a Primeval Foods az egzotikusabb termékekre összpontosítja az erőfeszítéseit. Fotó: Primeval Foods

De akkor mi értelme az ilyen hústenyészeteknek?

A Primeval rámutatott arra, hogy az ember a mezőgazdasági forradalom óta egyetlen más állatot sem háziasított. A cég érvelése szerint ez azt jelenti, hogy a trillió dolláros húspiacon hatalmas üzleti rés tátong az induló vállalkozások számára, akik hajlandóak innovatív ötletekkel kockáztatni.

„Az emberek folyamatosan keresik az új ételeket, új éttermeket, új kulináris élményeket, de a hagyományos fajok elérték korlátaikat ennek az igénynek a kielégítésében. Túl kell ezeken lépni és a természetből kell merítenünk” – vélekedett el Bora. A Primeval Londonban és New Yorkban tervezi az első kóstolóit, és kezdetben a csúcskategóriás finedining kulináris trendalapítókra összpontosítanak majd. A későbbiekben úgy vélik, hogy a nagyobb szupermarketek polcain is feltűnhetnek majd egzotikus hústermékeikkel.


(Forrás: Foodnavigator)