A XXI. századra a teljesítmény megváltozott, és az instabil hozam csökkentése került előtérbe. A precíziós technológia bizonyos műveleti elemei mintegy három évtizede jelentek meg a gyakorlatban. Számos eleme az eszközrendszer oldaláról rendelkezésre áll. Kérdés, hogy a fejlődés lényegét jelentő újítások bevezetése, elterjedése milyen gyorsan történik, a gazdálkodói oldalon milyen szempontok befolyásolják az alkalmazását, mennyiben lehet az integrálást elősegíteni.

Egy új gazdálkodási stratégiával kell szembenéznünk

A fenntartható gazdálkodás az utóbbi évtizedekben egyre gyakrabban elhangzó és egyre nagyobb hangsúlyt kapó kifejezés. A fenntartható fejlődésben a precíziós gazdálkodás funkciója nem vitatható. A klímaváltozáshoz történő alkalmazkodás nyomatékosítja az alkalmazkodó, strukturált szemléletű technológiák alkalmazásának szükségességét.

A háború következménye

Az orosz-ukrán háború megmutatta, hogy az iparszerű mezőgazdaság milyen hatalmas mértékben függ a külső inputoktól, például az importált műtrágyától.

orosz-ukrán

forrás: www.csmkik.hu

A korábbi táblaszintre fókuszált termelési elgondolás helyett a még pontosabb, helyspecifikus termőhelyi adottságokra alapozva történik az inputok tervezése, kijuttatása.

A csökkentett mennyiségben kijuttatott hatóanyag azt is jelenti, hogy javul az inputfelhasználás hatékonysága.

Az egyre pontosabb kijuttatás következtében csökkenthető a feleslegesen a környezetbe elszórt növényvédő szer, műtrágya, ami hozzájárul a környezeti fenntarthatósághoz.

precíziós

Precíziós géppel művelt tábla Tiszaeszláron – fotó: Soós Anita

A megfelelő kijuttatási technológia mellett a környezetterhelés csökkenését eredményezi, és a termelő számára gazdaságosabb termelési lehetőséget biztosít. Addig, amíg a gyakorlatban nem egyértelmű a gazdálkodó számára is a mérhető pozitív hozadéka, még megfelelő pénzügyi háttér megléte mellett is lassú a technológia elterjedése.

precíziós

Precíziós eszközzel dolgoznak Tiszaeszlár határában – fotó: Soós Anita

Egyes technológiai eleme (gépi munkák, vetés, tápanyagellátás, betakarítás) a termelők széles körében napi gyakorlat, azonban van olyan eleme még, ami kevésbé terjedt el.

A mezőgazdaság fejlődésének egyik szegmense, hogy a megújuló technológiák milyen módon válnak népszerűvé, alkalmazottá, gyakorivá.


Akadályok

Minden innovációs folyamat sikerességének feltétele, hogy az emberi tényező képes legyen és akarja is az újdonság alkalmazását, azonban fontos megemlíteni, hogy az ágazatban jelen lévők száma, a gazdaságok mérete, birtokstruktúrája, a meglévő erőforrásaik, többletráfordításaik és többletköltségeik nem mindig teszik lehetővé, hogy az innovatív megoldások gyorsan, széles körben terjedhessenek el.

Innováció a jövőben

Az innováció a környezettudatos gazdálkodás igényének növekedésével várhatóan erősödni fog. Alkalmazása során a termelők képesek megfelelni az ökológiai fenntarthatóság követelményeinek. A fejlődés iránya a mezőgazdaságban is az erőforrások hatékony felhasználása mentén történik, és egyre nagyobb fontosságot kap a fenntartható fejlődés. A magyar gazdálkodók egyre nyitottabbak a technológiai fejlesztésekre és a korszerű technikai eszközök alkalmazására.

Rendelkezésre áll a háttér, a kérdés már csak az, hogy ki, mikor, mekkora volumenét alkalmazza a gyakorlatban, és hogy mennyire precízen hajtja végre az egyes műveleteket.