A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közzétette, hogy júliusban a fogyasztói árak átlagosan 4,6 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbinál. Az elmúlt egy évben a szeszes italok, dohányáruk és az üzemanyagok ára emelkedett jelentősen.

A fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 0,5 százalékkal nőttek és az éves infláció lassult az előző havihoz képest, hiszen júniusban még 5,3 százalékos volt az átlagos, éves drágulás. Ugyanakkor a szakértő szerint továbbra is érdemi inflációs nyomás érzékelhető a magyar gazdaságban és az inflációs mutató továbbra is jelentősen felülmúlja a Magyar Nemzeti Bank (MNB) júniusban publikált előrejelzési sávjának 4,3 százalékos tetejét is.

Az infláció alakulása Magyarországon

Az infláció alakulása Magyarországon – Fotó: MTI

Tavaly júliushoz viszonyítva

  • az élelmiszerek ára 3,1 százalékkal, ezen belül az étolajé 27,5, a munkahelyi étkezésé 8,4, a margariné 8,0, a baromfihúsé 7,7, a büféáruké 7,3, a liszté 7,2, az éttermi étkezésé 6,2 százalékkal emelkedett.
  • a szeszes italok, dohányáruk átlagosan 11,1, ezen belül a dohányáruk 18,1 százalékkal drágultak.
  • a tartós fogyasztási cikkekért 3,8 százalékkal kellett többet fizetni, ezen belül a szobabútorok 10,7, a konyha és egyéb bútorok 8,4, az új személygépkocsik 7,5 százalékkal kerültek többe.
  • a járműüzemanyagok ára 19,8, a lakásjavító és -karbantartó cikkeké 11,9 százalékkal nőtt.
  • a szolgáltatások 2,9 százalékkal, ezen belül a lakásjavítás és -karbantartás 11,3, az üdülési szolgáltatások 7,6 százalékkal drágultak.

Az infláció alakulását az RTL Klub Híradója is körbejárta. A riportban elhangzik, hogy a zöldség 13,4 százalékkal kerül többe, mint egy évvel korábban. Az árakat felfelé mozgatta a szélsőséges időjárás, a rendkívül magas üzemanyagárak, a béremelések, illetve a növekedő energiaárak is. Utóbbi tovább gyűrűzhet és emelkedhet a fűtés, a hűtés, a csomagolás, de akár a műtrágya ára is.

élelmiszer

Júliusban a fogyasztói árak átlagosan 4,6 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbinál – Fotó: pixabay.com

A riportban kiemelik, hogy bár a lakossági rezsidíjakat befagyasztották Magyarországon, ám ettől függetlenül a cégek termelési költségei emelkednek, hiszen hónapok óta emelkednek a világpiaci energiaárak. Ez pedig tovább drágíthatja az élelmiszereket.

Az árak azonban nemcsak az egy évvel ezelőttihez képest emelkedtek, hanem egy hónap alatt, tehát júniushoz viszonyítva is: az élelmiszerek ára 0,1 százalékkal nőttek, az idényáras élelmiszerek - burgonya, friss zöldség, friss hazai és déligyümölcs - nélkül számítva áruk átlagosan 0,4 százalékkal emelkedett.

Az élelmiszereken belül az étolaj 3,8, a baromfihús 2,1, a vaj és vajkrém 1,5, a száraztészta, illetve a munkahelyi étkezés egyaránt 1,1 százalékkal drágult.

Az idényáras élelmiszerek 2,4, a sertéshús, valamint a szalámi, szárazkolbász, sonka egyaránt 0,8, a tojás 0,7 százalékkal kevesebbe került. A járműüzemanyagok ára 4,2, a lakásjavító és -karbantartó cikkeké 4,1 százalékkal nőtt. A szolgáltatások 0,4, ezen belül az üdülési szolgáltatások átlagosan 7,8 százalékkal drágultak egyik hónapról a másikra.