Kinek a feladata a kerítés karbantartása?

A legtöbb esetben van egy – általában hallgatólagos – megállapodás a szomszédok között, hogy melyik fél viseli a kerítés felépítésének és karbantartásának költségeit.

Előfordulhat azonban, hogy nincs ilyen kialakult gyakorlat erre vonatkozóan. Ebben az esetben a költségek a határolt földhosszúság arányában terhelik őket (azaz azonos telekhosszúság esetén fele-fele arányban kötelesek a költségeket viselni).

A mezsgye használatára vonatkozó szabályok

Bármely érintett tulajdonos használhatja, hiszen a szomszédos ingatlanok közti mezsgye használatára mindegyik érintett tulajdonos jogosult.

Ha azonban más személy jogosulatlanul használja a magántulajdonban lévő mezsgyét, akkor vele szemben már igénybe lehet venni a birtokvédelmi eszközöket (pl. a jegyzőtől kérhetjük a külső személy átjárásának megtiltását).

Speciális szabályok vonatkoznak a vetőmag-előállításra

Aki vetőmagot termel, köteles egyeztetni a vetésterveit a védőtávolságon belül fekvő föld használójával. Abban az esetben, ha elmarad az egyeztetés, úgy az érintett földhasználók – az átszennyeződés miatt – felelősségre nem vonhatók.

Megtilthatják-e az állattartást vidéken?

Egy 2012-es törvénymódosítás alapján az önkormányzatok nem korlátozhatják a haszonállatok tartását (de az állatjóléti és az építési szabályokat természetesen be kell tartani).

Ha a szomszéd esetleg túlzottnak érezné az állattartást, jogsértésről csak akkor beszélhetünk, ha az állattartás a helyben szokásos mértéket jelentősen meghaladja.

kakas a kerítésen

Hiába zavarja a kakas kukorékolása a városból kiköltöző szomszédot, attól még nem lesz jogellenes az állattartás – Fotó: Shutterstock

Korábbi cikkünk a szomszédjogokkal kapcsolatban:

Így ne őrjítsétek meg egymást a szomszéddal, avagy az egymás mellett gazdálkodás szabályai