A Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesülése (LAPAR) aláírásokat gyűjt annak érdekében, hogy a kormány tiltsa meg a külföldiek termőföldvásárlásait az országban, mivel a föld a román állampolgárok közös kincse – olvashatjuk a ziareLive román hírportálon. A kormány eddig elhanyagolta a LAPAR figyelmeztetéseit, így jelenleg a földek közel 40 százaléka van külföldi személyek vagy külföldiek érdekeltségébe tartozó vállalkozások tulajdonában, de erről az illetékes hatóságoknak nincs pontos kimutatása.

„Ha ez így megy tovább, akkor 2020-ig a földvagyon 70 százaléka kerülhet külföldi kézbe“ – mondta a LAPAR elnöke. Riasztó újságcikkek jelennek meg a nyilvántartásban tapasztalható „káoszról“ és a földek „elkótyavetyéléséről“. A nagyobbik baj azonban az, amikor a földek már nem az alacsony ár miatt kerülnek külföldi kézre. Ebben az évben Temes megyében 260 hektárt adtak el külföldieknek 2,6 millió euróért, vagyis a külföldiek a kiváló minőségű bánsági földért már hektáronként 10.000 eurót, azaz a nyugat-európai szintű árat is hajlandók fizetni.

föld

Nem éri meg megtartani a földet? – fotó: Shutterstock

A nagy felzúdulás hatására a román agrárminisztérium most előkészíti a földtörtvény módosítását, illetve a külföldi vásárlások szigorítását, ez azonban csak a kataszteri terv elkészülte után jelenhet meg. A román újságíró szerint az utóbbi években a külföldiek termőföldvásárlásai más kelet-közép-európai országokban is aggasztó mértékben növekedtek.

Ezek megdöbbentő tények. A szocializmusban ugyanis azt mondtuk, hogy a földnek nincs ára, és azt gondoltuk, hogy értéke sincs. Mára – magas tandíjért – megtanultuk, hogy a termőföld nagyon is értékes közvagyon, az élelmiszer-termelés fő forrása. Ha ugyanis a tőlünk legalább 100, Romániától 500 km-re lakó külföldieknek – a folyamatosan emelkedő árak ellenére – megéri földet vásárolni, akkor a helyben lakóknak miért nem éri meg azt megtartani? Nálunk a földtörvény megfelelő védelmet nyújt, ám az osztrákokkal még kemény harcot kell vívnunk az Európai Bíróság előtt.