Az emelkedés nagyrészt az uniós piaci folyamatok leképezése, hiszen euróban több mint 40 százalékkal nőtt az európai uniós átlagár, emellett a forint gyengülése is közrejátszik az emelkedésben - közölte Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetségének (Hússzövetség) elnöke a Világgazdaságnak.

A magyar árak a legtöbb esetben az európai, azon belül is a német árakhoz vannak kötve - az elszámolás pedig forintban történik -, ami közvetlenül is hat a drágulásra.

A húsipari cégeket érzékenyen érinti az alapanyag árának növekedése, hiszen a tőkehúsok esetében az önköltség kétharmadát, a készítményeknél legalább 50 százalékát teszi ki az élő sertés ára. Ezt fokozza még, hogy az elmúlt években egyenként minimum 10 százalékkal emelkedtek a bér- és energiaköltségek.

Az élő sertés árának drágulását a bér- illetve energiaköltségek növekedése is befolyásolja - fotó: Pixabay

Éder Tamás 2020-ban is bérnövekedésekkel számol, ugyanakkor az energiaköltségek változása a koronavírus miatt egyenlőre bizonytalan. Hozzáfűzte, hogy az élő sertés éven belüli árának alakulása követi az unióban a már több éve átlagban kialakult formát. Ami azt jelenti, hogy az év elején alacsony áron mutatkozik az ár, majd február-márciusban elkezd emelkedni, és az év közepéig stagnál. Viszont ebben az évben mindez egy magasabb szintről indul.

Időszakosan csökkenhet az árnyomás, azonban huzamosabb árcsökkenésre nem lehet számítani, az EU-ból Kínába történő 80 százalékkal megnőtt export miatt, az ott pusztító afrikai sertéspestis (ASP) által kialakult hiány következtében.