A KSH adatai szerint Magyarország baromfihúsexportja 16,6 százalékkal 105 ezer tonnára csökkent 2017 első hét hónapjában 2016 hasonló időszakához viszonyítva. Csirkehúsból 19,8 százalékkal, pulykahúsból 15,7 százalékkal kevesebbet szállítottunk ki. A legtöbb magyar baromfihús Romániába, Ausztriába és Németországba került. A baromfihúsimport (42 ezer tonna) 84 százalékkal bővült a megfigyelt időszakban. A legtöbb baromfihús Lengyelországból (10,7 ezer tonna) és Németországból (6,6 ezer tonna) érkezett Magyarországra 2017. január-július hónapokban.

Az Európai Bizottság adatai szerint 2017 első 38 hetében 181,77 euró/100 kilogramm volt az egészcsirke uniós átlagára, ami 1,5 százalékos emelkedést jelent az előző év hasonló időszakának átlagárához viszonyítva. Magyarországon a vágócsirke élősúlyos termelőiára (246,2 forint/kilogramm) 4 százalékkal volt alacsonyabb 2017 1-38. hetében az egy évvel korábbinál. Míg az egész csirke feldolgozói értékesítési ára 2 százalékkal csökkent, addig a csirkecombé 3 százalékkal, a csirkemellé 1 százalékkal nőtt – az AKI teljes piaci jelentése itt olvasható.

baromfi

Hét hónap alatt 84 százalékkal bővült a baromfihúsimport – fotó: Shutterstock

Eközben Erdős Norbert néppárti képviselő írásbeli kérdéseket nyújtott be az Európai Bizottsághoz az Európai Unió és a Dél-Amerikai Szabadkereskedelmi Társulás (MERCOSUR) közötti tárgyalásokkal, illetve az európai baromfihúsokra kivetett dél-afrikai védővámmal kapcsolatban. A képviselő figyelmét a Baromfi Termék Tanács (BTT) hívta fel arra, hogy mindkét téma komoly feszültséget gerjeszthet az uniós és a magyar baromfipiacon.

Nyugtalanító hírek érkeznek arról, hogy az EU a tárgyalások részeként nagylelkű vámmentes kvótákat kíván nyújtani a MERCOSUR számára – rögzíti az Európai Bizottságnak címzett kérdésében Erdős Norbert. Szerinte különösen a baromfihúsokra adott uniós ajánlat lehet veszélyes, ezért a vámmentes vámkontingensek nagyságáról, illetve a humánegészségügyi és a piaci kockázatokról vár választ a bizottságtól.

A néppárti képviselő másik kérdése arra vonatkozott, hogy a Dél-Afrikai Köztársaság tavaly novemberben magas védővámot vezetett be az unióból származó baromfihúsokra. A vám életbe léptetése óta az uniós baromfiszektor heti egymillió eurónyi veszteséget szenved. Kérdésével a képviselő azt kívánja tisztázni, milyen lépéseket tesz a bizottság annak érdekében, hogy Dél-Afrika a vámot visszavonja?