A biotermesztés a hektáronkénti terméseredmények csökkenésével jár együtt, és ezáltal veszélyt jelent a gyorsan szaporodó népesség élelmiszer-ellátásának biztonságára – írta meg nemrég a Kurier című osztrák napilap. Az APAots Bio-Austria hírportál viszont rámutat arra, hogy ez egy hamis, egyoldalú és egyáltalán nem helytálló állítás.

Európa ugyanis évtizedek óta

a belső szükségleteit jóval meghaladó mennyiségű élelmiszert állít elő,

és jelenleg a termésfokozás negatív kihatásaival küzd, amelyek a talajok leromlásához, a környezet nagymértékű szennyeződéséhez vezetnek, és végső soron – a kínálat világméretű bővülése és a csökkenő egységárak folytán – a mezőgazdasági termelők megélhetését veszélyeztetik.

bio

A túltermelés és a környezetszennyezés szempontjából sem lehet megoldás a termelés fokozása – fotó: Shutterstock

Ezért az élelmiszerek termelésének minden áron történő fokozása helyett azok pazarlását kellene visszafogni, mivel Európában jelenleg közel egyharmad részük a szemétre kerül. Sokkal érdemesebb kisebb mennyiségű, de egészséges élelmiszereket előállítani, és egyben – a talajok, az élővizek és a környezet tisztán tartása révén – biztosítani azok hosszú távon történő megtermelhetőségét. Inkább arról kellene vitatkozni, hogy a túlzottan intenzív mezőgazdaság által kiváltott többletköltségeket, pl.: a szennyezett vizek tisztítását miért az adófizetők pénzéből kell fedezni.

Fentiek alapján a biotermesztés alacsonyabb hektáronkénti eredményeit veszélyforrásként beállítani rövidtávú szemléletre vall, és nagyon visszatetsző. Egyszerűen azt kell megérteni, hogy az európai mezőgazdaságban egy átfogó rendszerváltásra van szükség.