Tavaly csaknem 5 milliárdos veszteséget produkált Magyarország egyik legnagyobb vágóhídja, a Csányi Sándor tulajdonában álló MCS Vágóhíd Zrt. A 23,5 milliárd forintos beruházással létrehozott mohácsi üzem 2017-es indulása óta már több mint 10 milliárdos veszteséget könyvelhetett el – írja a 24.hu.

Az MCS Vágóhíd Zrt. sertésvágóhídja Mohácson – fotó: Sóki Tamás / MTI

Annak ellenére, hogy a cég a korábbiakhoz képest jelentősen növelte bevételeit, és több mint 63 milliárd forint forgalmat könyvelhetett el, nem sikerült pozitív mérleget elérni. A lap megkeresésére Éder Tamás, az igazgatóság tagja és egyben a Magyar Húsiparosok Szövetségének elnöke elmondta, közel 900 ezer normál sertést és 50 ezer kocát vágtak 2019-ben. A 24.hu szerint még így is csak félgőzzel termelt a mohácsi vágóhíd.

Éder Tamás a veszteségeket az egész szektort sújtó rendkívüli piaci helyzettel magyarázta. Elmondása szerint a 2019-es év vesztesei egyértelműen a vágóhidak voltak. Az országban tomboló sertéspestis miatt Kína jelentős sertéshús behozatalra szorult. Az elsősorban nyugat- és dél-európai országokból Kínába áramló sertéshúsexport jelentősen megnövelte az élősertés árát. Egy év alatt 80 százalékkal nőtt a sertéshúsexport Kína irányába és 40 százalék körül emelkedtek az élősertés árak.

Sertéshúst darabolnak az MCS Vágóhíd Zrt. sertésvágóhídján – fotó: Sóki Tamás /MTI

Mivel a magyar árak elsősorban a német jegyzéshez kötöttek így a magyarországi sertésár is követte az uniós árnövekedést. Ráadásul a forint gyengülése miatt a hazai vágóhidaknak közel 50 százalékkal kellett többet fizetniük az élő állatért, mit 2019 elején. Mindeközben, mivel Magyarországon a vaddisznó állományban kimutatták a sertéspestist, mi nem szállíthatunk Kínába és az értékesítési árak emelését a kereskedelmi partnerek sokáig akadályozták – közölte Éder Tamás.

Az élősertés 50 százalékos drágulását 30 százalék körüli sertéshús fogyasztói árnövekedés követte, és az is elsősorban az év utolsó időszakában zajlott le. A bérek és az energiaköltségek is jelentős növekedésen mentek keresztül, így a magyarországi vágóhidak hónapokon keresztül veszteséggel tudták csak értékesíteni a feldolgozott húsokat.