A teljesen új, erőteljes kialakítású, 2000-es sorozatú Early Riser® (“Koránkelő”) sorbavető gép minden négyzetcentiméterét áttervezték az eddiginél pontosabb vetés és a nagyobb hozam elérése érdekében – írja a farmindustrynews.com.

A Case IH szerint egyáltalán nem mindegy, hogy 6-7 km/h-val vetünk vagy akár 16 km/h sebességgel – itt az ideje újragondolni a termelékenységgel kapcsolatos nézeteket!

case ih

Case IH 2000, az Early Riser® „mindentudó” vetőgép – fotó: Case IH

A gép kialakításánál figyelembe vették a korábbi, hasonló vetőgépek üzemeltetőitől beérkezett észrevételeket, javaslatokat:

  • minden eddiginél pontosabb vetőelemekre van szükség egy ergonomikus kialakítású, jól kezelhető gépen;
  • a vetőkocsi erős, öntött alkatrészeinek a gyorsan változó környezeti feltételek se ártsanak;
  • gyorsan alkalmazkodjon a különböző táblák eltérő adottságaihoz;
  • minden körülmények között, bármely sebességnél maradjon pontos;
  • gyárilag legyen felkészítve minden talajtípusra, terepre, műtrágyaféleségre és egyéb szerek kijuttatására, a növényi maradványok kezelésére;
  • Észak-Amerikában gyártott Precision Planting® alkatrészeket használjanak fel a gépben;
  • a más kultúra vetésére való átállítás és a beállítás szerszám nélkül legyen megoldható;
  • kialakítása tegye lehetővé az egyszerű hozzáférést és a könnyű szervizelést.

A Case IH szerint az új vetőgép mindezen követelményeknek megfelel. Néhány érdekes részlet bemutatása mellett a legfontosabb: az újszerű vetőrendszer adagolója a kor szellemének megfelelően elektromos meghajtású, soronként is könnyen vezérelhető.

case ih

Az erőteljes kialakítású vetőkocsi – fotó: Case IH

A vetőkocsi elején a különleges, bordázott, késpengés hengerpár apróra darabolja és oldalra tereli a soron levő növényi maradványokat. Ezt a 38 cm átmérőjű Earth Metal® hengerpárt a vezetőfülkéből állítható nyomással egy pneumatikus munkahenger szorítja le. Szántás nélküli talajművelésnél nagyobb nyomásra, kedvezőbb feltételek esetén kisebbre van szükség. A pneumatikus munkahenger – légpárnaként – a talajkövetés rugalmasságát is garantálja.

case ih

A pneumatikus munkahengerrel terhelt, agresszív sornyitó – fotó: Case IH

A tisztán megnyitott vetőbarázda lazaszerkezetű falának beomlását a mag érkezésekor a csoroszlya akadályozza meg. A mag beágyazása, a vetőbarázda behúzása két lépcsőben történik. A magtakaró tárcsák nagy nedvességtartalmú talajt terítenek a mag fölé. A halszálkamintás nyomógörgő teszi egységes megjelenésűvé a kivetett sort.

A 2000-es sorozat Advanced Seed Delivery™ (ASD) rendszerében az új SpeedTube™ magadagolás-ellenőrzővel a kukorica vagy a szójabab esetében folyamatosan ellenőrizhető a vetési pontosság. A vetőcsőben elhelyezett érzékelő folyamatosan tájékoztatja a traktorost a pillanatnyi pontosságról, amely egészen 16 km/h munkasebességig alig változik.  case ih

A könnyű, nagy teljesítményű feltöltés biztosított – fotó: Case IH

A két, egyenként kissé több mint 1800 literes tartályból a vetőelemek minitartályáig akadály nélkül jut el a mag, ezermagsúlyuktól vagy előkezelésüktől, csávázásuktól függetlenül. Opcionálisan a vetőelemekre helyezhető kisebb, 50 literes, független magtartályok is kaphatók.

case ih

Minden sor külön, automatikusan vezérelhető – fotó: Case IH

A permetezőgépeknél már megismert, GPS-alapú automatikus szakaszoló rendszer a villanymotoros vDrive® hajtás minden előnyét érvényesíti. Az egyszer már elvetett területre érve kikapcsolja az érintett vetőelemeket. Mindezt egy rendkívüli újdonsággal is tetézi: kanyarban a gép külső vetőelemeinél növeli, a belsőknél arányosan visszafogja a magadagolást úgy, hogy a soronkénti magtávolság mindenütt azonos maradjon.

Az új vetőgépről 15 képpel színesített beszámolót ITT weboldalon olvashatunk.