Senki sem kockáztat egy olyan eseményen, ahová egy nagyobb városnyi ember érkezik, szinte a világ mindene tájáról. Elsőként a „Systems & Components Trophy - Engineers' Choice 2022" keretében 20 jelölt közül választják ki a mezőgazdasági technológiai ágazat fejlesztőmérnökei a három győztest, „A rendszerek és alkatrészek" területén, a második fordulóban. A zártkörű díjátadó ünnepség 2022. február 8-án volt.

Gyártók és beszállítók

Világszerte mérnökök ezrei dolgoznak a legújabb műszaki megoldásokon, gyakran víziószerű inspirációt nyújtanak a globális növénytermesztés jövőbeli életképességéhez. Tudjuk azonban, hogy nem minden ötlet és koncepció jut el a kész termékig. Néhány esetben műszaki vagy jogi tényezők akadályozzák a piacra jutást, ugyanakkor új gondolkodásra kell ösztönözni a gazdálkodókat és a mérnök kollégákat. A díj rámutat, hogy az úttörő mezőgazdasági mérnöki munka mennyire fontos az ágazat jövője szempontjából a következő évtizedben.

A díj odaítélésének kiválasztási kritériumai között olyan szempontok szerepelnek, mint a koncepció innovatív jellege és gyakorlati relevanciája, más mezőgazdasági régiókra való átvihetősége, a megvalósítás reális esélye és az ENSZ fenntartható fejlődési céljainak való megfelelés.

A koncepció vagy technológia alkalmazhatóságától függően további szempontok, mint például az éghajlat- és talajvédelem, a víz- és tápanyagforrások megőrzése, a biológiai sokféleség, valamint a növényvédelem és a munkaerő-gazdálkodás szempontjai is bekerülnek az értékelésbe.

A különböző rendszerek, részegységek és alkatrészek kulcsszerepet játszanak az innovatív mezőgazdasági gépek fejlesztésében. A "Systems & Components Trophy - Engineers' Choice" díjjal a DLG olyan új vagy jelentősen továbbfejlesztett koncepciójú alkatrészeket vagy rendszereket ismer el, amelyek jelentősen hozzájárulhatnak a mezőgazdasági gépek és más terepjáró gépek fejlesztéséhez és gyártásához.

A fő értékelési kritériumok közé tartozik az iparág gyakorlati jelentősége, a jövedelmezőség és a folyamatok, valamint a környezet és az energiafogyasztás szempontjából jelentkező előnyök, de a munkaterhelés és a biztonság szempontjából is javulást jelentenek. A díj így ideális kiegészítője a DLG híres Agritechnica Innovációs Díjának, amely a mezőgazdaság innovatív termékeinek és gépeinek ítéli oda. Most következzenek a beszállítók és partnercégek újdonságai.

ACTIA multimédiás digitális fülke - ACTIA Automotive

Az ACTIA Multimedia Digital Cab egy robusztus, androidalapú, központi ECU (elektronikus központi vezérlőegység), amely egy vagy több teljes digitális kijelzőhöz, biztonsági ECU-hez és telematikához csatlakoztatható. Ez a multikommunikációs "vezérlőtorony" hozzáférést biztosít a legmodernebb infotainment és szórakoztató funkciókhoz, mint a rádió és a videó (munkakamerák), de természetesen összeköthető a gépvezérlési funkciókkal is.

A traktor- vagy kombájnvezető számára ugyanolyan kényelmet, egyszerű használatot és biztonságot nyújt, mintha egy autóban ülne. Az új, szoftvervezérelt architektúrának és az érintőképernyők széles választékának köszönhetően a berendezésgyártók számtalan rugalmasságot és a piac által elvárt HMI személyre szabhatóságát kínálják az automatizált munkafolyamatokhoz. A gyártók további előnyei közé tartozik az egyszerűsítés, a költségcsökkentés és a helytakarékosság.

vezérlőmodul

Az ACTiVi-R modul – fotó: www.agritechnica.com

Vezeték nélküli helyszíni kommunikáció közös lefedettségi térképe - AEF / Agricultural Industry Electronics Foundation e.V.

A gyártófüggetlen és közvetlen vezeték nélküli gép-gép (M2M) kommunikáció, a vezeték nélküli rádiós szabványok, a betakarításhoz kapcsolódó, szállítási területre is kiterjedő protokolljai és a biztonságos kommunikációs módszerek kihívásait kell megoldani.

Egy közös lefedettségi térkép az ISOBUS-szabványon belül több különböző gépre kiterjedő funkcióval jelent megoldást a vegyes flottákban a kooperatív szántóföldi munkához. Ezen a platformon több gép dolgozhat együtt ugyanazon a földterületen akár váltakozó irányok és területhatárok mentén. Tekinthetjük egy „okos" szántóföldi munkaszervezésnek is.

lefedettségi térkép

Több különböző gyártó gépe egy közös munkaplatformon – fotó: www.agritechnica.com

Automatizált gyümölcsszedő rendszer - Kubota Germany GmbH, közös fejlesztés a Tevel Aerobotics Technologiesszal

Koncepció: a szüretelőgépek vezetékes drónok és megfelelő logisztikai megoldások innovatív kombinációját használják. A drónok szélkompenzációval vannak felszerelve, ami a legtöbb időjárási körülmény között biztonságos és hatékony működést nyújt. A drónok szinte minden gyümölcsöt elérnek, és sérülés nélkül szüretelnek, valós időben érzékelik és osztályozzák az egyes gyümölcsöket, lehetővé téve az előválogatást és a szelektív betakarítást.

Az információkat azonnal továbbítják a logisztikai rendszerbe, optimalizálva a betakarítást. Az automatizálás szintjei a tartályokat szállító traktoros egyszerű "navigációs rendszerétől" a teljesen autonóm fuvarozásig terjednek, amely az üres tartályokat lerakja, és a teli tartályokat begyűjti. Ez a koncepció integrálható a meglévő betakarítási műveletekbe és munkafolyamatokba.

Előnyök: Kevesebb élelmiszerhulladék és 20%-os hozamnövekedés.

Repülő szüretelő drónok, vezetékes áramellátással, egy begyűjtő-ellátó robotkocsival – fotó: www.agritechnica.com

b-ISOBUS IO Gateway - b-plus mobile control GmbH

Ez az újítás a kisebb munkagépek ISOBUS-hoz való egyszerű és gyors csatlakoztatását biztosítja, összesen 11 digitális és analóg jelek be- és kimenetének megjelenítését és vezérlését teszi lehetővé közvetlenül a traktor virtuális terminálján (VT). A teljes konfiguráció a VT-n elvégezhető, konfigurációs PC nélkül. Ez azért előnyös, mert eddig a költségek miatt főként csak a nagyobb munkagépeket támogatták az ISOBUS-funkciók.Mivel nincs szükség licencekre vagy tagságra,

az újítás lehetőséget nyújt a kisebb munkagépek gyártóinak, hogy ISOBUS-kompatibilitást kínáljanak.

A régebbi munkagépek számára is előnyös, mert az utólag is beépíthető, az úgynevezett „Aftersales" üzletág keretében.

isobus

Összekapcsolhatja a gépet és eszközöket is – fotó: www.agritechnica.com

Keményfémötvözet kultivátorpenge - BOEHLERIT GmbH & Co KG

Durvább talajviszonyok esetére, magágyak előkészítéséhez való, és továbbfejlesztett kialakítással rendelkező keményfém kapaszerelék, amely egyenletes munkaminőséget, hosszabb szerszámélettartamot és ezáltal a kopó alkatrészek költségeinek csökkentését ígéri. Nemcsak jobban bírja az igénybevételeket, de nagyobb munkasebesség és nagyobb munkamélység is lehetséges.

A kultivátorlapra egy integrált keményfémhegyet hegesztenek. A hódfoghatás és az állandó munkaszélesség biztosítja az egyenletes munkaminőséget, míg a fűrészfogas kialakítás még a makacs gyomokat is hatékonyan irtja.

A gyomirtószer-használat, a műveletek száma és az üzemanyag-fogyasztás egyaránt csökkenthető.

Az erősebb keményfém szegmensek fenntartják az egyenletes kopási arányt a keményfém betétek és az acélrész között, és a 6 méteres magágykombinációhoz való, 60-80 kapával felszerelt rendszer garantálja a kopóalkatrészek cseréje miatti állásidőket.

boehler

Az újratervezett kapaszerelék – fotó: www.agritechnica.com

Bosch Off-Highway térérzékelő - Robert Bosch GmbH

A különféle mezőgazdasági gépek, munkagépek, dömperek egymás közti és bármilyen más akadály közötti távolság mérésére és megtartására szolgál, a radar és az ultrahangos érzékelők együttesen működhetnek. A rendszer nemcsak az ütközésre való figyelmeztetés és ütközések elkerülése érdekében hasznos, de egy permetezőgép szórókeretén vagy szőlőszüret során képes biztosítani, hogy a szüretelőgép az optimális távolságot tartsa a szőlőtőkéktől.

Az objektumlokalizációnak köszönhetően a rendszer nemcsak figyelmezteti a vezetőt, hanem más objektumok pontos távolságát és helyzetét is megadja, pl. párhuzamos vezetési módban, betakarításkor. A radarérzékelők egyszerre akár 40 statikus vagy mozgó objektum helyzetét és irányát is képesek meghatározni és nyomon követni.

A rendszer alkalmas a zord munkakörnyezethez, megfelel az IP69K szabványnak és a mobil gépek bármely E/E-architektúrájának (informatikai felépítésének) is. Továbbá kombinálható a Bosch kamerarendszereivel is vagy külön-külön is alkalmazhatók a korábban említett rendszerekkel a környezet megjelenítésére és az érzékelők becsatlakozására.

bosch

Nagyobb munkabiztonság a földeken, építési területen vagy bányákban – fotó: www.agritechnica.com

Bosch Off-Highway Vision System - Robert Bosch GmbH

A Bosch Off-Highway Vision System rendszerében a különböző kamerák, radar- és ultrahangos érzékelők által generált adatok egy központi kijelzőn kerülnek összesítésre. A monitoron nemcsak a többkamerás rendszer videostreamje jelenik meg, hanem a radar- és ultrahangos érzékelők által észlelt objektumok, akadályok is átfedésben, azaz a valós képen jelölve és vizuálisan kiemelve.

Az intelligens kombináció lehetővé teszi a gépgyártók számára a mielőbbi prototípus legyártását az érzékelőrendszerek részletes összehasonlításával.

bosch

Nagyban fokozza a munkabiztonságot betakarítás során – fotó: www.agritechnica.com

Gumi fogazott kerék - Buco S.A.

A gumiból készült, fogazott trapéz alakú zárókerék a szántás nélküli és a közvetlen vetéshez lett kifejlesztve. Az öntisztuló kerék csökkenti a vetőegységhez tapadó sár és törek mennyiségét, biztosítva a kerék forgását és a hatékony vetést. A rovátkolt profil kiküszöböli a közvetlen vetésnél a zárókeréknél hagyományosan használt rovátkolt acél fémtárcsa szükségességét. Az új fogazott gumikerék egyszerűen szerelhető, és különböző munkaszögeket tesz lehetővé. Az új fejlesztés precíz vetést biztosít, miközben csökkenti a költségeket.

kerék

Egy újszerű gumikerék vetéshez – fotó: www.agritechnica.com

Belső lamellás csövek - Buco S.A.

A legtöbb vetőcső egyenletesen vezeti ki a magokat, ha a csövek működés közben közel függőlegesen maradnak. Lejtőn felfelé vagy lefelé haladva azonban a magok gyakran beleütköznek a vetőcsövek hullámos vezetésébe, ilyenkor a magok egy csomóban, egyszerre hullanak ki, amikor a vetőcső kiegyenesedik, vagy amikor a kellő erősségű rezgés miatt kiesnek a magok, ami a magok egyenetlen eloszlását eredményezi a sorokban.

A BUCO bordázott vetőcsövei neoprénből készülnek (a szintetikus gumi egyik fajtája), és kiváló rugalmasságot biztosítanak. A BUCO vetőcsövek minden egyes ívelés fölött belső bordákkal rendelkeznek, így amikor a vetőcső már egyenes, a bordák a magokat az ívelt szakasztól távolabb irányítják, és megakadályozzák a vetőcsőben a magok megszorulását.

vetőcső

A Buco új vetőcsövének keresztmetszete – fotó: www.agritechnica.com

„Összefüggő termesztési láncolat" - CNH Industrial Germany GmbH / New Holland és a YARA-val való együttműködés

Az eredeti „Connected Protein" cím itt nehezen lenne értelmezhető, ezért némi fejtöréssel és a következő egyértelmű mondatok tartalma alapján sikerült szerintünk szépen magyarosítani.

A Connect Protein koncepció a termelőktől a kereskedőkig és a vevőkig az értéklánc minden résztvevője számára teljes átláthatóságot biztosít a növények teljes növekedési ciklusa során. Ennek érdekében a különböző termesztési lépésekből származó agronómiai adatokat központilag gyűjtik. A betakarítás után a teljes termesztési ciklusra kiterjedő teljes hozam- és minőségi jelentés készíthető.

connect protein

Folyamatábra – fotó: www.agritechnica.com

Alacsony zajszintű fogaskerékszivattyú Z17 - Danfoss Power Solutions ApS

Az új kompakt fogaskerekes szivattyút úgy tervezték, hogy a korábbi technológiákhoz képest csendesebben és kisebb rezonanciával működjön, ami nemcsak a hidraulikavezetékek, de magában a szivattyúban lévő egyéb alkatrészek hosszabb élettartamát is eredményezi, növelve a gépek rendelkezésre állását. Ez egyszerre jelent költségmegtakarítást, energiahatékonyságot és környezetvédelmet.

Az új szivattyú zajszintje akár 10 dB(A)-lel is kisebb, nincs szükség a vezeték végén zajcsökkentő megoldásokra, ami gyártásköltség- és helytakarékosságot jelent. Továbbá javul a munkakomfort is.

A robusztus fogaskerékszivattyú elektromos és hibrid gépekhez egyaránt illeszkedik, ahol a hidraulikarendszerek zajszintje sokkal szembetűnőbb, mint egy dízelgép esetében. Az új szivattyú kenési, kormányzási és nagy teljesítményigényű hidraulikus rendszerekhez is alkalmazható.

gép

A gépek zajcsökkentésének egyik lehetősége egy újragondolt fogaskerék-szivattyú is lehet – fotó: www.agritechnica.com

DDP096 Digitális, változó szállítási kapacitású szivattyú - Danfoss Power Solutions ApS

A digitálisan vezérelt, változó szállítási kapacitású szivattyú nagy hatékonysággal, precíz működéssel biztosít egyenletes folyadékszállítást és üzemi nyomást elektromágneses szelepek segítségével. Minden egyes tengelyfordulatnál aktívan vezérlik minden egyes henger szelepét, és olyan gyors reagálási sebességet biztosít, hogy akár 90 százalékkal képes csökkenti a veszteségeket a hagyományos szivattyúkhoz képest.

A hengerekben a lökethossz teljesen kihasználható és egymástól függetlenül vezérelhetők, így egy kompakt blokkban egy többfunkciós szivattyú jön létre. Egy szivattyúegységből akár 3 külön vezérelhető kimenet is lehetséges az új megoldással.

szivattyú

Egy szivattyú akár 3 kimenettel is. Új lehetőségek az alkalmazásban – fotó: www.agritechnica.com

XM100 és autonóm vezérlőkönyvtár - Danfoss Power Solutions ApS

Az egység egy nagy teljesítményű hardverből és egy szoftverkönyvtárból áll, amely biztosítja az autonóm gépek biztonságos működéséhez szükséges elektronikát és szoftveralkalmazásokat, mint például navigáció, pozicionálás, érzékelés, akadálykikerülés és szenzorintegráció.

Az Ethernet- és a CAN-csatlakozás lehetővé teszi, hogy a gépkezelő olyan komplex feladatokat hajtson végre és olyan gépi alrendszereket irányítson, mint a meghajtás, a kormányzás és a munkafunkció. A könyvtár kulcsfontosságú szoftveralgoritmusokat biztosít a fejlett szenzorkapcsolatokhoz, az autonóm navigációhoz, valamint előre programozott funkcióblokkokkal jelentős fejlesztési időt takarít meg. Ezen rendszerek gyors piaci bevezetést tesznek lehetővé, amikor a gépgyártók az OEM alapján elfogadják az autonóm funkciókat.

A robusztus kialakítás megfelel az IP67-es érintésvédelmi szabványnak is, és mostoha üzemeltetési körülmények közt is üzembiztos.

autonóm vezérlésNemcsak az autonóm működéshez, de a precíziós gazdálkodáshoz is nélkülözhetetlen – fotó: www.agritechnica.com

Nexofox, Agrarbot rendszerkészlet - Dunkermotoren GmbH

A rendelésre kész forgó- és lineáris meghajtások (beszállítói szintű) választékával az új rendszer megfelel az automatizált elektromos járművek, gépek vagy szántóföldi robotok támasztotta követelménynek, ahol rugalmas, bármilyen konstrukcióba könnyen illeszthető és működtethető megoldásokra van szükség.

A villamosításhoz az egyenáramú motoron kívül egy közvetlenül beépíthető vezérlést is tartalmaz, amely az elektromos géphez, járműhöz szükséges programozás mellett a kommunikációt és a navigációt egyaránt lehetővé teszi. Ezáltal csökken a külső vezérlőkhöz és irányítási rendszerekhez szükséges egységek száma, és energiahatékony, megbízható megoldást eredményez, amely egyszerre kínál üzemanyag-megtakarítást és kisebb környezetterhelést.

villamosítás

Egy jó villanymotor ma már nem elég, komplex beszállítói megoldások kellenek – fotó: www.agritechnica.com

Szabályozott soros gazdálkodás

Az egyenletes sorszélességű gazdálkodási módszer elősegíti a biológiai sokféleséget. Az Amazonenwerke H. Dreyer SE & Co. KG, az AGRAVIS Raiffeisen AG és a Schmotzer Hacktechnik GmbH együttműködésének keretében.

A "Controlled Row Farming" koncepció egy új szántóföldi gazdálkodási módszer a mezőgazdaságban, amelyben minden növénytermesztési lépés egy fix – kiindulási vagy bázis – alapsorhoz viszonyítva történik, ami a kevesebb műtrágya- és növényvédőszer-felhasználás ellenére is hozamoptimalizálást kínál.

Azáltal, hogy a növények termesztése 50 cm-es rögzített és egységes sortávolságban történik (a gabonafélék kettős sorokban), és a pozitív vetésforgóhatások érdekében 25 cm-es soreltolást is tartalmaz, a terméshozam-optimalizálás és a ráfordítások maximális hatékonysága egyaránt elérhető. A főnövény sorai közötti úgynevezett kísérőtelepítés bevezetésének lehetősége növeli a mezőgazdasági ökoszisztéma értékét, például a vízpárolgás és az erózió csökkentése révén.

amazonenwerke

Egységesített soros gazdálkodás – fotó: www.agritechnica.com

H2- Agrár projekt - AGCO / Fendt GmbH

Az éghajlatváltozás mérséklésére törekvés, a környezetvédelem jegyében, a mobilitás alternatív koncepciói már a mezőgazdasági gépeknél is előtérbe kerültek. A H2-Agrar projekt célja, hogy feltárja a hidrogén mezőgazdasági felhasználásának lehetőségeit és perspektíváit.

A jelenlegi lehetséges innovatív megoldások nemcsak azt mutatják be, hogy a decentralizált hidrogéntermelés és -felhasználás a mezőgazdaságban sikeres lehet, hanem azt is, hogy a hidrogénre alapuló mezőgazdaság a szükséges infrastruktúrával hogyan integrálható egy átfogó ellátási rendszerbe. A mobilitással kapcsolatos kérdéseket például a hidrogénüzemű traktorok segítségével lehet a gyakorlatban bemutatni és kipróbálni.

A koncepció helyi példákkal a szemléletváltást is elősegíti, míg a gyakorlati eredmények az alkalmazás más mezőgazdasági területekre történő kiterjesztését is magában foglalják.

hidrogén

A hidrogén minél szélesebb körű alkalmazása, beleértve a mezőgazdaságot is – fotó: www.agritechnica.com

Hibrid hajtáslánc-koncepció - CNH Industrial Germany GmbH / Steyr

A Steyr hibrid hajtáslánc-koncepciója a hibrid-elektromos erőátvitelen alapul, és modern, nagy teljesítményű traktorokhoz tervezték. A fejlesztés célja a minél nagyobb teljesítmény a traktor méretéhez képest és a terhelhetőségének növelése. Ehhez egy párhuzamos és soros hibrid felépítést kapcsolnak a meglévő duplakuplungos sebességváltóhoz, és szuperkapacitásokkal működtetnék.

Az új hajtáslánc új hibrid funkciókat is kínál, amelyek jelentősen javíthatják a traktor termelékenységét és a vezető kényelmét. Erről a fejlesztésről már 2021 decemberében beszámoltunk.

steyr

Steyr hibrid hajtáslánc, más új megoldásokat is hordoz – fotó: www.agritechnica.com

Integrált elsodródáskezelés - Bayer AG Crop Science Division

Az integrált elsodródáskezelési koncepció a permetszer elsodródási tendenciájára és az átfedési zónákra, valamint a növényvédő szerek címkéjén feltüntetett távolságszabályozásra vonatkozó információk leolvasásán alapul.

Amikor a növényvédő szert a permetezőgépbe töltik, a tárolt információ egy kijuttatási térképbe kerül. Ezzel egyidejűleg a szél iránya és sebessége valós időben rögzítésre kerül a szántóföldön. Szükség esetén az elsodródást csökkentő szórófejek aktiválódnak, az átfedési zónák és a távolságszabályozás pedig automatikusan végrehajtásra kerülnek. A rendszer minden elvégzett tevékenységet és az időjárási körülményeket is egyaránt rögzít és elmenti.

gép

A permetezésvezérlés a mindenkori körülményekhez és technológiai leírásokhoz igazodik – fotó: www.agritechnica.com

Mezőgazdasági folyamatautomatizálás - AGCO Fendt GmbH

A projekt a traktorok és művelési rendszerek intelligens automatizálása önoptimalizálási képességekkel, amelyek a szántóföldi adatokból származó gépi öntanuláson alapulnak. Ezáltal a munkák agronómiai minőségére vonatkozó követelményei teljesíthetők, függetlenül a vezető, kezelő gyakorlatától.

Ezzel egyidejűleg nő a komplex hatékonyság: csökken az üzemanyag-fogyasztás, ezáltal a károsanyag-kibocsátás, nő az effektív munkateljesítmény, rövidebb idő alatt több terület művelhető meg.

automatizálás

A rendszer sémája és a projektben részt vevő cégek – fotó: www.agritechnica.com

Spot farming avagy „foltgazdálkodás" - A holisztikus és fenntartható növénytermesztési rendszerért / A Braunschweigi Műszaki Egyetem (TU), a Johann Heinrich von Thünen Intézet (TI) és a Julius Kühn Intézet (JKI) közös fejlesztése

Az elsőre rejtélyes szavak valójában egyszerű és logikus növénytermesztési módra, stratégiára utalnak. A "Spot farming" nem más, mint az egyes termesztett növények élet- és növekedési körülményeit a növény, a szántóföld és a környező táj szintjén állítja a középpontba a gazdálkodó gondos megfigyelése, tapasztalatai révén.

Ennek alapján négy szempont egyesítésére, optimalizálására (holisztika, a terület egy egység, rendszerként kezelése) tesznek kísérletet: az adott termőhelyi adottságokhoz optimális növények vagy fajták kiválasztása, a térbeli és időbeli gazdálkodási gyakorlatok javítása, az agrokémiai szerek hatékonyságának növelése és a művelt, mezőgazdasági terület funkcionális struktúráinak erősítése.

kép

Egy gazda területének optimalizált felosztása (talajhoz növényfajták kiválasztása) és egy rendszerként kezelés – fotó: www.agritechnica.com

Gyorsabb csatlakozás -  FASTER S.p.A.

Ez az új elektronikus rendszer egyaránt segíti a gazdákat és a traktorkereskedőket, hogy létrehozzanak és elmentsenek egy tervezett párosítást egy traktor és egy függesztett vagy vontatott eszköz között, ami akkor előnyös, ha több, különböző, hidraulikával is rendelkező munkagépeket kell különféle traktorokhoz csatlakoztatni. A rendszer előnyei a jobb üzemanyag-hatékonyság, a pontos megelőző karbantartási információk és az üzembiztonság, a kezelői hibák minimalizálásával.

A hidraulikus gyorscsatlakozó egy "intelligens csomópontként" működik, amely felismeri a tervezett, éppen folyamatban lévő párosítást. Az egyszer már létrehozott kapcsolat, az elmentett tömlőcsatlakozás ismételt használatra alkalmas. Az egyes tömlőkön található egyedi RFID-címke azonosítja a munkagépet, míg egy ECU (központi vezérlőegység) az információt a traktornak továbbítja, és például automatikusan beállítja a hidraulikus teljesítmény szintjét. Mivel a rendszer érzékeli a csatlakozó megfelelő behelyezését a rendszer működése közben, a traktorvezetőt a csatlakozó véletlen szétkapcsolására is figyelmeztetni tudja.

traktor

Eszközfelismerés és automatikus beállítások az intelligens gyorscsatlakozóval – fotó: www.agritechnica.com

LEDayFlex III - Hella Fahrzeugteile Austria GmbH

Egyesíti a funkcionalitást, a dizájnt és a biztonságot egyetlen termékben az újonnan kifejlesztett, az off-road piaci szegmens számára alkalmas világítási rendszer, amely három energiatakarékos LED-fényfunkciót foglal magába egy modulban: nappali menetfény, helyzetjelző és irányjelző fény.

Ezt az innovatív EdgeLight technológiával valósítja meg, amely látható LED-foltok nélkül biztosítja az egyenletes fényerőt és a homogén fénykévét. A moduláris felépítés alapján a traktorok vagy gépek mindkét oldalára három és öt modul választható, a tervezés szabadságát kínálva a gyártóknak.

Akár vízszintes, akár függőleges vagy átlós, a rugalmas beállítási, működtetési lehetőségek minden egyes fényszórónak egyéni jelleget kölcsönöznek. A nappali menetfény fokozza a biztonságot, csökkentve a rossz láthatóság okozta balesetek kockázatát.

led-nappali fény

Új LED-es lámpamodulok a HELLA-tól traktorra, munkagépre – fotó: www.agritechnica.com

INO működésvezérlés - INO Brezice d.o.o.

A jelentős karbantartási költségeket és váratlan leállásokat manapság gyakran a műszaki hibák késői észlelése okozza, mivel a modern gépek egyre csendesebbek, sok az elektronika, ezért a kezelő számára kihívást jelent, hogy érzékszerveivel reagáljon.

A műszaki rendellenességek korai felismerését az új eszköz egy sor paraméter folyamatos figyelésével támogatja munka közben: motorfordulatszám, rezgésszám, hőmérséklet, GPS-helyzet és munkaidő.

Az előnyök nemcsak az élettartam meghosszabbításában és a megelőző karbantartásban, hanem a paraméterek dokumentálásban és a műszaki problémák korai felismerésében rejlenek.

Az egyszerűen telepíthető és saját akkumulátorral működő készülék a valós idejű adatokat Bluetooth-on keresztül továbbítja okostelefonra elemzési céllal, valamint előzményadatként tárolja azokat, ami hasznos lehet garanciális igények esetén vagy a munka elvégzésének dokumentálásához.

gép

z új eszköz növeli az üzembiztonságot, elkerülve a váratlan leállást – fotó: www.agritechnica.com

KSD-motorszéria - Lombardini S.r.l.

Az üzemanyag-befecskendezés pontos vezérlése révén minden fordulatszám-tartományban a kompakt motorcsalád nagyobb teljesítményt nyújt, mint sok nagyobb lökettérfogatú, minden új és már gyártásban lévő géphez illeszkedik, és a motorvezérlés által magashegyi környezetben is képes leadni névleges teljesítményét.

Ezenkívül nőtt az üzemanyag-hatékonyság – főleg a motorterhelés és hidraulikus teljesítmény folyamatos és rugalmas összehangolásának köszönhetően –, és kevesebb karbantartást igényel.

A motorvezérlésben olyan funkciók is rendelkezésre állnak, mint például a gyorsabb reakció a terhelés függvényében, a drive by wire fordulatszám-szabályozás, az automatikus leállítás, a pedálfunkciók beállítása és a ventilátor fordulatszám-szabályozás.

A világ összes normájának megfelelő, robusztus motorkínálat minden régióban alkalmazható. Főbb paraméterek: 100 Nm nyomaték, már percenkénti 1000-es fordulat, valamint 120 Nm nyomaték-maximum 1400 n/min., valamint 18,4 kW (25 LE) csúcsteljesítmény 1800-as fordulaton.

motor

Az új KSD motor a Lombardinitől – fotó: www.agritechnica.com

Szabályozószelep vetőgépekhez - MC ELETTRONICA s.r.l.

Az MC Elettronica új vetésszabályozó szelepje egy nagy teljesítményű lineáris működtetővel van felszerelve, amely 400 milliszekundumon belül képes elzárni. A szeleptestbe integrált fotoelektromos érzékelőnek köszönhetően a pneumatikus vetőgépeken belüli vetőmagáramlás folyamatosan, valós időben ellenőrizhető és optimalizálható a vezérlőegység és szervomotorok által.

Ez azt jelenti, hogy az eltömődésérzékelő helyett számoló érzékelők is integrálhatók, ami tovább növeli az új szelep előnyeit. Ezáltal a vetőmag- és műtrágyaáramlás nemcsak jelentősen javul, de teljes mértékben és automatikusan összekapcsolható a GPS-en alapuló kijuttatási térképekkel, amely egy lényeges technológiai lépés a pneumatikus vetőgépek következő generációja számára.

vetésszabályozó

Az új kijuttatásszabályozó szelep – fotó: www.agritechnica.com

4 pontos felfüggesztés - RAU SERTA Hydraulik GmbH, közös fejlesztés a VENSYS csoporttal és a HydrokiT-tel

A 4 pontos vonószerkezetet úgy tervezték, hogy a traktor és a gép között egy adaptert képezzen, és lehetővé teszi a kapcsolt eszköz, például egy vetőgép vagy egy soros kultivátor oldalirányú mozgását, egyszerű és költséghatékony hidraulikus megoldással. Könnyen felszerelhető és működtethető, az alsó emelőkaroktól függetlenül. Az adapter tömege mindössze 35 kilogramm.

A GPS-szel, 3D-kamerával vagy kézi vezetéssel egyaránt kompatibilis a 4 pontos vonószerkezet, nagy munkapontosságot kínál, és minden traktorhoz illeszkedik. A Vensys csoport és a Hydrokit/Rau Serta közös fejlesztése, a 4 pontos rendszer túljutott az engedélyeztetési szakaszon és piacképes.

gép

Könnyebb csatlakozás és precízebb munkavégzés a 4 pontos felfüggesztéssel – fotó: www.agritechnica.com

TTC 2300 - TTControl GmbH, közös fejlesztés a HYDAC Software GmbH-val

A biztonsági tanúsítvánnyal rendelkező TTC 2300 vezérlőegység-családot az innovatív munkagépek és intelligens mezőgazdasági gépek – ezen belül is a hibrid- vagy elektromos meghajtásúak – autonóm és vezetés- és munkatámogató-rendszereinek továbbfejlesztéshez tervezték.

A második generációs Infineon Aurix CPU-val felszerelt és a PXROS valós idejű operációs rendszerrel kombinált ECU nagy informatikai teljesítménnyel rendelkezik. A robusztus ECU H-Bridge-dzsel van felszerelve, amely lehetővé teszi a mezőgazdasági gépek különböző motorjainak egyedi vezérlési lehetőségét.

A kiterjedt I/O-készlet és a különböző kommunikációs interfészek, mint a CAN, Ethernet és SENT, lehetővé teszik a nagy sebességű fedélzeti csatlakozások kialakítását. A biztonsági funkciók lehetővé teszik a steer-by-wire alkalmazását, és csökkentik a piaci bevezetés idejét, valamint a karbantartási ráfordításokat.

gép

A profi gépek teljesítményét egyre inkább az IT-tartalom határozza meg, mintsem a méret és lóerők – fotó: www.agritechnica.com

TPV 2500 HANSA - TMP srl

A 11 dugattyús hengerblokkal és a hidrosztatikus alátámasztáson lévő forgótárcsával ellátott új axiáldugattyús szivattyú hidrosztatikus erőátvitelhez nagy hatékonyságot kínál, akár 10 százalékos üzemanyagfogyasztás-csökkenést is eredményez. A forgattyúlemez és a szivattyútest között mechanikus érintkezés nincs, ami 3dB-es zajcsökkentést eredményez. Élettartama hosszabb, a kompakt és robusztus kialakítás pedig nagy fajlagos teljesítményt eredményez.

A rendszer 22 és 32 cm3/n (köbcenti/fordulat) közötti hengertérfogattal és 450 bar maximális nyomással rendelkezik, míg az innovatív olajelosztásnak köszönhetően a szivattyú 98 százalékos összhatásfokot ér el. A TPV 2500 szivattyú dízel-, hibrid- és villanymotorral egyaránt alkalmazható.

tpv 2500

A TMP legújabb szivattyúja – fotó: www.agritechnica.com

F6GC típusú, bütykös túlterhelésgátló kuplung - Walterscheid GmbH

Ennél a túlterheléstől védő tengelykapcsolónál az erőátvitel egy irányban bütykökkel van blokkolva, a ház és a tengelycsatlakozás között. Ez biztosítja, hogy a nyomaték tolatáskor vagy a munkagép elfordulásakor csak egy irányban kerül átvitelre, így irányváltásnál vagy megállásnál tehetetlenségi tömegerők nem károsítják a hajtásláncot és a gépet. A forgásirány az alkalmazáshoz igazítható, és nagyobb teljesítménynél is univerzálisan használható.

Valójában egy kompakt szabadonfutó tengelykapcsoló, ami megfelel a modern mezőgazdasági gépek hajtásláncaihoz, a nagyobb nyomaték és teljesítmény iránti igényeknek, miközben helytakarékos megoldás. A torziós erők nem szándékos hatását ellensúlyozó speciális csapágyakkal készül, amely nemcsak nagyfokú üzembiztonságot, hanem hosszú élettartamot is biztosít.

tengelykapcsoló

Új tengelykapcsoló túlterhelés ellen – fotó: www.agritechnica.com

Walterscheid kapcsolt szervizszolgáltatás, segédlet - Walterscheid GmbH

A rendszer rögzíti a mezőgazdasági gépek kihajtásainak, meghajtásainak üzemóráját, kihasználtságát és karbantartási igényeit. A karbantartási és javítási utasításokat pedig okostelefonon teszi elérhetővé. A Bluetooth-alapú alkalmazás könnyen, utólag telepíthető, és az adatok egyértelmű vizuális megjelenítésével felügyeli a flotta állapotát, támogatva a gazdálkodókat és a vállalkozókat a gépek karbantartásában márkától, modelltől és évjárattól függetlenül.

Hagyományosan nagy kihívást jelent a meghajtótengelyek és alkatrészeik karbantartásának helyes időzítése, beleértve a megfelelő mennyiségű kenőanyagot is, mivel a géphasználatra vonatkozó dokumentáció gyakran nem áll rendelkezésre. A valós időben gyűjtött adatok révén nemcsak a váratlan meghibásodások és drága javítási költségek, hanem a karbantartásra, javításra fordított idő is akár 10 százalékkal csökkenhető.

szervizszolgáltatás

Egyszerű okostelefonos alkalmazás, karbantartás és üzemeltetésfigyelés – fotó: www.agritechnica.com

Forrás: www.agritechnica.com