Egy szalag két ember helyett

A csomagolás összetett kérdés, mert nemcsak a termés frissességét kell megőrizni a szállítás során, de az esztétikai és fizikai állapotát is. A csomagolás sem lehet költséges, a gyártásnak is környezetbarátnak kell lennie, hiszen az eladás után jellemzően – jobb esetben – a szelektív hulladékban végzi. Ugyanakkor akár kézi, akár gépi csomagolásról legyen szó, fő a gyorsaság, mert hamarabb indulhat a vevőkhöz az áru, de a termés sem sérülhet.

Az első komolyabb fejlesztés már teljes gőzzel üzemel az egyik új-zélandi csomagolóüzemben, de már az USA-ból és Ausztráliából is nagy az érdeklődés az új gépsor iránt. Az alma sem véletlen, hiszen a világon szinte mindenhol termelik számtalan fajtáját, és viszonylag egységes formájúak, akárcsak a kivi- vagy barackfélék, de a körte már nem mindegy, milyen szögben érkezne a vákuumos fogókorongokhoz.

A csomagoló munkásoknál természetesen ez sem probléma, de az automatizálásnál már egy újabb részletkérdés lehet, mint a gyümölcsök sértetlen mozgatása, adagolása a szalagon.

Egy csomagolóüzemben természetesen több párhuzamos gépsor dolgozik, egy sor kapacitása 2 munkáséval ér fel, a maximum kapacitás 120 darab percenként.

Forrás: www.futurefarming.com