Kihirdették az idei novemberi hannoveri AGRITECHNICA szakkiállítás innovációs díjait, melyet a DLG (Német Mezőgazdasági Társaság) által kinevezett független szakértő bizottság ítél oda minden alkalommal. A két arany- és a 29 ezüstéremmel díjazott innovációk zömmel német fejlesztések, melyeket 320 pályázatból választottak ki. Cikksorozatunkban néhány mondatban bemutattuk az elismert innovációkat.

A Fendt jó néhány újdonsága európai premierjének az idei AGRITECHNICA ad otthont. Többek között az ezüstéremmel is elismert Fendt e100 Vario elektromos hajtású erőgépe és az ezentúl Fendt-színekben tündöklő Challenger gumihevederes traktorok is ott mutatkoznak be.

gép

Az új rugózási rendszer négy elemből áll össze, amelynek célja a menettulajdonságok lényeges javítása –  fotó: Axiál Kft.

A szárzúzó gépek az ősz folyamán újra bevetésre indulnak. A szárzúzó gépek konstrukciós kialakításai igen széles körű felhasználást tesznek lehetővé, hiszen alkalmazhatóak szántóföldi, kertészeti, kommunális, gyepgazdálkodási vagy akár erdészeti területeken is. Függőleges, vízszintes, késes, kalapácsos... csak néhány szó, ami befolyásolja a vásárlást, de ha jól választunk, gyorsan szembesülhetünk a berendezés nyújtotta előnyökkel.

gép

Fontos, hogy az erőgépünkhöz megfelelő szárzúzót válasszunk – fotó: Agro-Contakt 2000 Kft.

A talaj nedvességtartalmának megőrzése elengedhetetlen a növények megfelelő tápanyagfelvételéhez, ez pedig kiemelten fontos minden mezőgazdász számára, valamint az, hogy ezt a lehető legkevesebb ráfordítással, alacsony költséggel érje el. A Sokoró Kft. által gyártott közép-mélylazító a szántás nélküli művelés egyik alapvető földmunkagépe, vevői tapasztalatok alapján kiválóan teljesít a talajszerkezet javításában.

gép

A Sokoró közép-mélylazító megszünteti a talajban az összetömődött rétegeket – fotó: Sokoró Kft.

Harmadik alkalommal tartotta meg a Dorker Kft. szántóföldi gépbemutatóját Felsőszentivánon. A Deutz-Fahr traktorok és kombájnok mellett a Pronar pótkocsik is kiemelt szerepet kaptak a cirkuszi attrakciókkal és lélegzetelállító mutatványokkal tarkított programok között.

gép

Harmadik alkalommal tartotta meg a Dorker Kft. szántóföldi gépbemutatóját Felsőszentivánon – fotó: Agroinform.hu

Az OBIAL török gyártmányú silók komplett be- és kitárolási technológiával, szellőző és hőmérők széles választékával rendelhetők. Nem kevesebb mint 70 országban rendelkeznek referenciákkal, 2016-17. évtől már Magyarországon is épül OBIAL siló és anyagmozgató technológia.

kép

A cég 70 országban rendelkezik referenciával – fotó: Té-Géta 68 Kft.

Jelenleg a mezőgazdasági csarnokok és építmények többsége siralmas állapotban van a svédacélból készülő tetők és csarnokok vezető gyártója, a Swedsteel-Metecno szakembereinek tapasztalatai alapján. Előrejelzéseik szerint a hazai mezőgazdaságba beáramló uniós forrásoknak köszönhetően már rövidtávon változni fog a helyzet az épületeknél.

kép

Jelenleg a csarnokok többsége rossz állapotban van, de ez a következő időszakban változhat – fotó: Swedsteel-Metecno Kft.

Még szeptemberben lezárul az a tranzakció, ami a John Deere vállalat előrelépését jelenti egy technikailag fejlettebb jövő felé. Legújabb tranzakciójuk egy megközelítőleg 305 millió dolláros befektetés, amivel a cég felvárásolja a Blue River Technology-t – írja az agriculture.com. Ez a 2011-ben alapított mini vállalat 60 főt foglalkoztat, és fő profiljuk a robotika, komputeres beolvasási technológiák és a tanulni képes gépek fejlesztése.

kép

A Blue River Technology vezetősége szerint ez hatalmas lehetőség a számukra, amivel együtt a John Deere is elismerte: nagy lépés lehet ez az okosabb eszközök felé – fotó: Shutterstock

Az állattartó telepeken keletkező nagy mennyiségű hígtrágya kijuttatásakor számos komoly követelménynek kell megfelelni, amik teljesítése jelentős terhet jelent a gazdaságoknak. A köldökcsöves rendszer egy rendkívül hatékony, nagy kapacitású, folyamatos munkavégzést lehetővé tevő hígtrágya-kijuttatási módszer, mellyel jelentősen csökkenthető az egy köbméterre eső fajlagos költség.

gépMaximális tápanyag-hasznosulás és minimális környezetszennyezés – fotó: Pap-Agro Kft.