Nem érték a szakmát villámcsapásként az Agrárgazdasági Kutató Intézet jelentésének eredményei a főbb mezőgazdasági gépek hazai tavalyi forgalmáról. Tovább csúszott a piac lefelé a lejtőn, és ki tudja, hol van a vége.

Az Agrárgazdasági Kutató Intézet márciusban közzétette a tavalyi év immár teljes összefoglaló jelentését a mezőgazdasági gépek 2016-os hazai forgalmáról. Mivel a folyamatokat már év közben is figyelemmel kísértük, így túl sok meglepetést nem okoztak a lesújtó eredmények.

Az viszont jól látszik, hogy a beruházási kedv folyamatos csökkenése nem csak az erőgépeket érinti, hanem a mezőgazdasági munkagépek piacát is.

gép

A 300 LE alatti teljesítményű betakarítógépek forgalma a felére esett vissza – fotó: Agroinform.hu

Korábbi beszámolóinkban már olvashattak a március közepén rendezett kielcei AGROTECH mezőgazdasági szakvásáron kiállított lengyel mezőgépipar újdonságokról és az új erőgép-generációkról. Ezúttal az agrárseregszemle erdészeti gépeiből és a rakodógép-újdonságai közül mutatunk be néhány, itthon kevésbé ismert típust!

gép

KUBOTA R085 rakodó – fotó: Agroinform.hu

Az olaszországi Bargam mezőgazdasági gépgyár permetezőgépek széles palettáját gyártja már évtizedek óta. Hazánkban a legnépszerűbbek a nagy szabad hasmagasságú, robusztus és kedvező piaci árú GRIMAC modellek.

A környezetvédelmi előírásoknak megfelelően az önjáró permetezőgépekbe is új, AdBlue-s motorok kerülnek. Az új motorok jelentős modellfrissítést is eredményeztek, így a Bargam gépgyár is megújította GRIMAC modelljét. Az utódmodellt Grimac J névre keresztelte.

gép

Kedvező ár jellemzi a GRIMAC-modelleket – fotó: Interat Zrt.

A MONOSEM vetőgépek már közel két évtizede meghatározó, elismert szereplői a hazai szemenkénti vetőgépkínálatnak. Cikkünkben egy olyan gazdaság tapasztalatairól olvashatnak, ahol már sok-sok éve MONOSEM vetőgépeket alkalmaznak.

A felsőszentiváni Febagro Felsőbácskai Agrár Zrt.-nél  jelen pillanatban is három NG Plus 4 Monoshox 12R típusú szemenkénti vetőgép dolgozik már 2014 óta, de az ezt megelőző években is MONOSEM vetőgépeket alkalmaztak már, így kíváncsiak voltunk felhasználó tapasztalataikra.

kép

Lisz Roland termelésirányító és a három MONOSEM NG Plus 4 Monoshox 12R vetőgép egyike – fotó: Agroinform.hu

Új szemenkénti vetőgépekkel bővítette kínálatát a Vektor Holding Kft., melyek közül ezúttal az amerikai KINZE vetőgépeiről, illetve műszaki sajátosságairól, konstrukciós újdonságairól kérdeztük Pohárnok Pál ügyvezetőt.

gép

Nagy vetési sebesség mellett is az egyik legjobb a mélységtartása a KINZE vetőgépeknek – fotó: Agroinform.hu

Sokat hallhattunk már a GPS-eszközök használatának előnyeiről. Megvizsgáltuk most részletesebben, mennyi idő- és ezáltal költségmegtakarítást jelenthet ezek alkalmazása egy gazdaságnak.

gép

4-5 m-es munkaszélességű munkagépeknél akár 10%-is lehet a felesleges átfedés – kézi kormányzáskor –  fotó: Axiál Kft.

A CASE IH továbbfejlesztette a Farmlift teleszkópgémes rakodócsaládjának erőátviteli rendszerét, és növelte hidraulikaszivattyújának teljesítményét.

A Powershift váltóműves modelleknél áttervezték a hajtóművet és a hátsó, illetve mellső hajtott tengelyt, hogy a maximális motorteljesítmény, toló- és vonóerő szempontjából jobban kihasználják, továbbá növekedjen a rakodógép gyorsulása is. Így a rakodók hatékonysága jelentősen növekszik a gabona, szilázs és trágya mozgatásánál.

gép

A CASE IH Farmlift 735 munkában – fotó: caseih.com