A DLG új innovációs díjazási rendszere elismeri a jövőbe mutató koncepciókat, ennek keretében öt győztest hirdettek a digitális díjátadó ünnepségen – www.DLG-Connect.com –, amely az "Agritechnica digital" program része.

Az esemény

A DLG (Deutsche Landwirtschafts-Gesellschaft – Német Mezőgazdasági Társaság) ma bejelentette az új innovációs díjkategóriája, a "DLG-Agrifuture Concept Winner" öt nyertesét, amely az úttörő eredményeket és a jövőre vonatkozó elképzeléseket ismeri el a mezőgazdasági technológia területén.

A DLG által kinevezett független nemzetközi szakértőkből álló zsűri 10 jelöltből választotta ki az öt győztest, akiknek az "AGRITECHNICA digital" program keretében 2022. február 15-én tartott digitális díjátadó ünnepségen adták át a rangos elismerést. A rendezvénynek a DLG, www.DLG-Connect.com hálózati platformja adott otthont, amely ingyenesen megtekinthető.

A DLG-Agrifuture Concept győztesei

Szabályozott soros gazdálkodás - Az egyenletes sorszélességű gazdálkodási módszer elősegíti a biológiai sokféleséget. Az Amazonenwerke H. Dreyer SE & Co. KG, az AGRAVIS Raiffeisen AG és a Schmotzer Hacktechnik GmbH együttműködésének keretében.

A "Controlled Row Farming" koncepció egy új szántóföldi gazdálkodási módszer a mezőgazdaságban, amelyben minden növénytermesztési lépés egy fix – kiindulási vagy bázis – alapsorhoz viszonyítva történik, ami a kevesebb műtrágya- és növényvédőszer-felhasználás ellenére is hozamoptimalizálást kínál.

Azáltal, hogy a növények termesztése 50 cm-es rögzített és egységes sortávolságban történik (a gabonafélék kettős sorokban), és a pozitív vetésforgóhatások érdekében 25 cm-es soreltolást is tartalmaz, a terméshozam-optimalizálás és a ráfordítások maximális hatékonysága egyaránt elérhető.

A főnövény sorai közötti, úgynevezett kísérőtelepítés bevezetésének lehetősége növeli a mezőgazdasági ökoszisztéma értékét, például a vízpárolgás és az erózió csökkentése révén.

mezőgazdaság soros gazdálkodás

Egységesített soros gazdálkodás – fotó: www.DLG-Connect.com

Spot farming avagy „foltgazdálkodás" - A holisztikus és fenntartható növénytermesztési rendszerért / A Braunschweigi Műszaki Egyetem (TU), a Johann Heinrich von Thünen Intézet (TI) és a Julius Kühn Intézet (JKI) közös fejlesztése.

Az elsőre rejtélyes szavak valójában egyszerű és logikus növénytermesztési módra, stratégiára utalnak. A "Spot farming" nem más, mint az egyes termesztett növények élet- és növekedési körülményeit a növény, a szántóföld és a környező táj szintjén állítja a középpontba a gazdálkodó gondos megfigyelése, tapasztalatai révén.

Ennek alapján négy szempont egyesítésére optimalizálására (holisztika, a terület egy egység, rendszerként kezelése) tesznek kísérletet: az adott termőhelyi adottságokhoz optimális növények vagy fajták kiválasztása, a térbeli és időbeli gazdálkodási gyakorlatok javítása, az agrokémiai szerek hatékonyságának növelése és a művelt mezőgazdasági terület funkcionális struktúráinak erősítése.

Automatizált gyümölcsszedő rendszer – Kubota Germany GmbH, közös fejlesztés a Tevel Aerobotics Technologies-zal

Koncepció: a szüretelőgépek vezetékes drónok és megfelelő logisztikai megoldások innovatív kombinációját használják. A drónok szélkompenzációval vannak felszerelve, ami a legtöbb időjárási körülmény között biztonságos és hatékony működést nyújt. A drónok szinte minden gyümölcsöt elérnek, és sérülés nélkül szüretelnek, valós időben érzékelik és osztályozzák az egyes gyümölcsöket, lehetővé téve az előválogatást és a szelektív betakarítást.

Az információkat azonnal továbbítják a logisztikai rendszerbe, optimalizálva a betakarítást. Az automatizálás szintjei a tartályokat szállító traktoros egyszerű "navigációs rendszerétől" a teljesen autonóm fuvarozásig terjednek, amely az üres tartályokat lerakja, és a teli tartályokat begyűjti. Ez a koncepció integrálható a meglévő betakarítási műveletekbe és munkafolyamatokba. Előnyök: kevesebb élelmiszer-hulladék és 20%-os hozamnövekedés.

drón

Repülő szüretelő drónok, vezetékes áramellátással egy begyűjtő-ellátó robotkocsival – fotó: www.DLG-Connect.com

Integrált elsodródáskezelés - Bayer AG Crop Science Division

Az integrált elsodródáskezelési koncepció a permetszer elsodródási tendenciájára és az átfedési zónákra, valamint a növényvédő szerek címkéjén feltüntetett távolságszabályozásra vonatkozó információk leolvasásán alapul.

Amikor a növényvédő szert a permetezőgépbe töltik, a tárolt információ egy kijuttatási térképbe kerül. Ezzel egyidejűleg a szél iránya és sebessége valós időben rögzítésre kerül a szántóföldön. Szükség esetén az elsodródást csökkentő szórófejek aktiválódnak, az átfedési zónák és a távolságszabályozás pedig automatikusan végrehajtásra kerülnek. A rendszer minden elvégzett tevékenységet és az időjárási körülményeket is egyaránt rögzít és elmenti.

permetezésvezérlés a mindenkori körülményekhez és technológiai leírásokhoz igazodik

A permetezésvezérlés a mindenkori körülményekhez és technológiai leírásokhoz igazodik – fotó: www.DLG-Connect.com

H2-Agrár projekt - AGCO / Fendt GmbH

Az éghajlatváltozás mérséklésére törekvés, a környezetvédelem jegyében a mobilitás alternatív koncepciói már a mezőgazdasági gépeknél is előtérbe kerültek. A H2-Agrar projekt célja, hogy feltárja a hidrogén mezőgazdasági felhasználásának lehetőségeit és perspektíváit.

A jelenlegi lehetséges innovatív megoldások nemcsak azt mutatják be, hogy a decentralizált hidrogéntermelés és -felhasználás a mezőgazdaságban sikeres lehet, hanem azt is, hogy a hidrogénre alapuló mezőgazdaság a szükséges infrastruktúrával hogyan integrálható egy átfogó ellátási rendszerbe.

A mobilitással kapcsolatos kérdéseket például a hidrogénüzemű traktorok segítségével lehet a gyakorlatban bemutatni és kipróbálni. A koncepció helyi példákkal a szemléletváltást is elősegíti, míg a gyakorlati eredmények az alkalmazás más mezőgazdasági területekre történő kiterjesztését is magában foglalják.

agco

A hidrogén minél szélesebb körű alkalmazása, beleértve a mezőgazdaságot is – fotó: www.DLG-Connect.com