(Há)borúra kényszercsőd

A hírt a Fehér Ház és a Moody's hitelminősítő intézet tették közzé, miután a széles körű szankciók gyakorlatilag elvágták az országot a globális pénzügyi rendszertől, így annak erőforrásai érinthetetlenné váltak. A Kremlnek az olaj- és a gázbevételeknek köszönhetően egyébiránt lenne pénze a kifizetések teljesítésére, nem csoda hát, ha visszautasították az állításokat, és azzal vádolták a Nyugatot, hogy mesterséges fizetésképtelenségbe kergették Oroszországot. Korábban egyes kötvénytulajdonosok úgy nyilatkoztak, hogy a legfontosabb fizetési határidő vasárnapi lejárta után hétfőn már nem kapták meg az esedékes kamatokat. A Moody's hitelminősítő intézet később, a hétfői nap során közzétette, hogy az elmaradt kamatfizetés nemteljesítésnek minősül.

"A szelvényfizetések további nemteljesítése elég valószínű"

- írták a Moody's elemzői. Oroszország Ukrajna február 24-i inváziója óta küszködik a 40 milliárd dollárnyi kötvény-kintlévősége kifizetéseinek teljesítésével. "A ma reggeli hírek Oroszország több mint egy évszázad óta először bekövetkező nemteljesítésének megállapításáról jól mutatják, hogy milyen erősek azok az intézkedések, amelyeket az Egyesült Államok, és szövetségesei, partnerei vezettek be az országgal szemben, valamint hogy milyen drámai hatással vannak ezek az orosz gazdaságra" - mondta az amerikai tisztviselő a G7-ek németországi csúcstalálkozóján, melyen Joe Biden amerikai elnök is részt vett.

A Kremlnek az olaj- és a gázbevételeknek köszönhetően egyébiránt lenne pénze a kifizetések teljesítésére, nem csoda hát, ha visszautasították az állításokat, és azzal vádolták a Nyugatot, hogy mesterséges fizetésképtelenségbe kergették Oroszországot.

A Kremlnek az olaj- és a gázbevételeknek köszönhetően egyébiránt lenne pénze a kifizetések teljesítésére, nem csoda hát, ha visszautasították az állításokat, és azzal vádolták a Nyugatot, hogy mesterséges fizetésképtelenségbe kergették Oroszországot. Kép: Pexels

Hiábavaló erőfeszítések

Oroszország erőfeszítései, hogy elkerüljék a több mint száz évvel ezelőtti bolsevik forradalom óta az első nagyobb nemzetközi kötvénycsődöt, már május végén akadályokba ütköztek, amikor az amerikai pénzügyminisztérium külföldi eszközöket ellenőrző hivatala (OFAC) gyakorlatilag megakadályozta Moszkva kifizetéseit. A hivatalos csőd nagyrészt szimbolikus jelentőségű lenne, mivel bár Oroszország jelenleg nem tud nemzetközi hitelt felvenni - a bőséges olaj- és gázexport-bevételeknek köszönhetően nincs is erre szüksége. A megbélyegzés azonban valószínűleg növeli majd a hitelfelvételi költségeket a jövőben.

"Az, hogy Oroszországot közelgő államcsőd fenyegeti, azt jelenti, hogy a nemzetközi közösség Moszkva elleni kampánya új, agresszívebb szakaszba lépett"

- mondta el Adam M. Smith, a Gibson Dunn washingtoni irodájának partnere. A szóban forgó kifizetések 100 millió dollár kamatot jelentenek két kötvény után - az egyiket amerikai dollárban, a másikat euróban denominálták - melyeket Oroszországnak május 27-én kellett volna megfizetnie. A kifizetésekre 30 napos türelmi idő állt rendelkezésre, mely múlt vasárnap járt le. Egy ehhez hasonló csődhelyzet egyébként onnan számít hivatalosnak, amikor a hitelminősítő ügynökségek kimondják azt. És éppen erre került sor most. Oroszország természetesen tagadta, a csődöt, mivel a Kreml szerint akartak és tudtak volna fizetni.

A hivatalos csőd nagyrészt szimbolikus jelentőségű lenne, mivel bár Oroszország jelenleg nem tud nemzetközi hitelt felvenni - a bőséges olaj- és gázexport-bevételeknek köszönhetően nincs is erre szüksége.

A hivatalos csőd nagyrészt szimbolikus jelentőségű lenne, mivel bár Oroszország jelenleg nem tud nemzetközi hitelt felvenni - a bőséges olaj- és gázexport-bevételeknek köszönhetően nincs is erre szüksége. Kép: Pexels

Beárazott csőd

"Oroszország nemfizetése - amelyet már a múlt havi kamatfizetés elmulasztása is előrevetített - már nagyrészt be volt árazva, és a kötvények már régóta a 10-20 centes tartományban mozogtak. Nem számítok arra, hogy a hitelezők hamarosan megszervezik és lefolytatják az átszervezésre irányuló tárgyalásokat, mivel ezek a tárgyalások valószínűleg nem lehetségesek a politikai feszültségek közepette." - mondta el Gabriele Foa, az Algebris Global Credit Opportunities Fund portfóliómenedzsere.

Az orosz pénzügyminisztérium közölte, hogy az országon belüli Nemzeti elszámolási letétkezelő (NSD) euróban és dollárban teljesítette a kifizetéseket, hozzátéve, hogy a kötelezettségeket teljesítettnek tekintik. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője egy újságírókkal folytatott telefonbeszélgetésen úgy vélte, hogy:

"Az, hogy az Euroclear elszámolóház az Oroszországgal szembeni nyugati szankciók miatt blokkolta a kifizetéseket, nem a mi problémánk."

Az Euroclear nem reagált a Reuters kommentárt kérő megkeresésére, ám a lapnak nyilatkozó források szerint a kötvények néhány tajvani tulajdonosa hétfőn nem kapott kifizetéseket. Mivel a tájékoztatóban nem szerepel pontos határidő, a jogászok szerint Oroszországnak a következő munkanap - azaz a mai nap - végéig lehet ideje kifizetni ezeket a kötvénytulajdonosokat.

Oroszország erőfeszítései, hogy elkerülje a több mint száz évvel ezelőtti bolsevik forradalom óta az első nagyobb nemzetközi kötvénycsődöt, már május végén akadályokba ütköztek.

Oroszország erőfeszítései, hogy elkerülje a több mint száz évvel ezelőtti bolsevik forradalom óta az első nagyobb nemzetközi kötvénycsődöt, már május végén akadályokba ütköztek. Kép: Pexels

Nincs hová rontani a minősítést

A hitelminősítők általában hivatalosan is lerontják egy ország hitelminősítését a nemfizetés miatt, de ez Oroszország esetében nem érvényes, mivel a legtöbb ügynökség már nem is minősíti az országot. "Úgy gondolom, hogy a piaci konvenció az lesz, hogy ez egy nemteljesítés - bár a technikai kérdések meglehetősen bonyolultak. Ez egy némileg politikailag vezérelt csőd" - mondta Kaan Nazli, a Neuberger Berman portfóliómenedzsere, aki kisebb kitettséggel ugyan rendelkezik az orosz államadósságban, de nincsenek a birtokában május 27-én esedékes kötvények.

"Az EMTA feltörekvő piaci kereskedelmi csoport hétfőn azt javasolta, hogy az orosz kormány által kibocsátott kötvényekkel a felhalmozott kamatok nélkül kereskedjenek, ahogyan azt a nemteljesítő kötvényekkel jellemzően teszik."

A kötvények körüli jogi helyzet ugyanakkor bonyolultnak tűnik. Az orosz kötvényeket szokatlanul sokféle feltétellel bocsátották ki, és egyre több a kétértelműség a közelmúltban eladott kötvények esetében, amikor Moszkva már szankciókkal nézett szembe a Krím 2014-es annektálása és egy 2018-as brit mérgezéses incidens miatt. Rodrigo Olivares-Caminal, a londoni Queen Mary Egyetem banki és pénzügyi joggal foglalkozó tanszékének vezetője szerint egyértelműsíteni kellene, hogy mi jelent Oroszország számára a kötelezettségek alóli mentesítést, illetve mi a különbség a kifizetések átvétele és azok behajtása között.

"Ezek a kérdések bírósági értelmezésre szorulnak" - mondta Olivares-Caminal a Reutersnek.


(Forrás: Reuters)