Sajnos már a termesztés realitását és piaci jelenlétét fenyegeti a munkaerőhiány az apró szemű, bogyós termésű gyümölcsöknek, mint amilyen a málna, egres, ribizli. Ezért az angol EBC (Elbow Beach Capital), a dekarbonizációs, fenntarthatósági és társadalmi célú befektető bejelentette harmadik agrártechnológiai befektetését, amely a betakarító robotok fejlesztőjét, a Fieldwork Robotics Ltd.-t támogatja.

Az Elbow Beach 1,5 millió font támogatásról döntött, és az új befektetők számára várhatóan további 600 ezer fontot fog adni. A kör idén szeptemberben zárul. A Frontier IP, egy családi iroda és más meglévő befektetők is csatlakoztak ehhez a körhöz.

málnaszedő robot

Nincs, aki leszedje a málnát – fotó: www.fieldworkrobotics.com

Megmenteni az ágazatokat

A mezőgazdasági üzemek nemcsak Európában, hanem világszerte folyamatos és egyre súlyosbodó munkaerőhiánytól szenvednek. Az Egyesült Királyságban ezt a problémát a Covid-19, a brexit, az ukrajnai háború és a konkurens ágazatokban tapasztalható magas foglalkoztatási szintek (munkaerő-elszivárgás) súlyosbították, és a National Farmers' Union szerint idén akár 60 millió fontnyi élelmiszer is megrohadhat a gazdaságokban a munkaerőhiány miatt.


AI-támogató betakarító robotok

A Fieldwork Robotics kezdetben a bogyós gyümölcsökre, például a málnára összpontosítva fejlett, mesterséges intelligenciával támogatott betakarító robotokat fejlesztett ki, hogy segítsen megoldani a munkaerőhiány problémáját, növelje a gazdaságok hatékonyságát és csökkentse az élelmiszer-pazarlást az Egyesült Királyságban és azon kívül. Különösen a málnatermelőknek számos problémával kell szembenézniük, köztük a krónikus munkaerőhiánnyal és a csökkenő nettó árréssel. A málna szedése önmagában a teljes termelési költség több mint 50%-át teszi ki.

A projekt a Plymouthi Egyetemről indult, és egy, az alkalmazott tudományok, az elektronika, a mérnöki tudományok, a szoftverek és a gyártás területén nagy tapasztalatokkal rendelkező csapat előnyeit élvezheti. Ez a tapasztalat tette lehetővé, hogy a Fieldwork csapata a Bosch vállalattal együttműködve kifejlessze az első autonóm málnaszüretelő robotot. Az Alpha névre keresztelt robot elemzi a termést, eldönti, hogy érett-e vagy sem, és a szupermarketekbe való szállításra készen gyűjtőtölcsérekbe rakja.

málnaszedő robot

Munka közben az első robotok egyike, 4 karral – fotó: www.fieldworkrobotics.com

Az Alpha lehetővé teszi a termelők számára, hogy a műveleteket a nap 24 órájára kiterjesszék, így a betakarítási idő a háromszorosára nő. Mivel a gazdáknak nehézséget okoz a mezőgazdasági munkások toborzása, az Alpha biztosítékot nyújthat arra, hogy a gazdák betakarítási képességét nem befolyásolják a rendelkezésre álló munkaerő-kínálat szezonális vagy politikai okokból bekövetkező változásai.

A Fieldwork technológiája lehetővé teszi a termelők számára, hogy jelentősen növeljék a betakarítás hatékonyságát, és csökkentsék az emberi munkaerőhiány okozta élelmiszer-pazarlást is.

Az Alpha Portugáliában

A Summer Berry Companyval együttműködve a Fieldwork az Alphát portugáliai gazdaságokba telepítette, és az általa betakarított gyümölcsöt jelenleg az Egyesült Királyság piacvezető szupermarketjeiben árusítják.

Ezt a fordulót megelőzően a Fieldwork több mint 700.000 font támogatást kapott az Innovate UK-tól és az EIT Foodtól, így a vállalat hozzáférhetett a vállalkozók, mezőgazdasági vezetők és akadémikusok hálózatához. A Fieldwork a mostani fordulóból származó bevételt arra fogja felhasználni, hogy növelje csapatát, megkezdje a robotok gyártásának kiszervezését, és még több gazdálkodót vonjon be a betakarítás szolgáltatásként nyújtott ajánlatába. A vállalat célja, hogy 2025-re több mint 100 robot álljon rendelkezésre mint bérbe vehető betakarítási szolgáltatás, és megháromszorozza robotjainak betakarítási sebességét.

A Summer Berry Companyval kötött kereskedelmi partnerség előnyeit kihasználva a Fieldwork közvetlen célja a betakarítatlan bogyós gyümölcsök sürgető problémájának megoldása, különös tekintettel a málnára, amely 2 milliárd dolláros globális piaci lehetőséget jelent. A málna iránti globális kereslet továbbra is töretlen, és az export évi 22%-os növekedése lenyűgöző.

Forrás: www.futurefarming.com