A közbiztonság, nagyszabású rendezvények, ipari és kritikus infrastruktúrák vagy a büntetés-végrehajtás és határőrizet terén már teljesen megszokott az eseti (riasztáskor) és időszakos drónos járőrözés, ami többnyire sokkal gyorsabb és hatékonyabb, mint a gyalogos, motoros vagy gépkocsis járőrözés. Ezt a módszert érdemes lehet átvenni – főleg a DJI dokkolós alapokkal rendelkező Matrice 30 típust – akár a mezőgazdasági farmok, kertészetek, állattartó telepek vagy termény- és takarmánytárolók, takarmánykeverő telepek esetében is.

drón

DJI Matrice 30 – fotó: www.dji.com

Miért éppen drón?

Joggal merül fel a kérdés, hogy hány és milyen típusú drónt szerezzünk be és miért. A bevezetőben már említett gondolatébresztő lehetőségeket érdemes kicsit jobban megvizsgálni és elgondolkozni, hogy kedves olvasóink hogyan és miképpen védik, felügyelik gazdaságukat, értékeiket – gépeket, jószágokat, terményt és takarmányt egyaránt.

Biztosan sok farmon vannak kamerák itt-ott, jellemzően fix, állandó megfigyelésiránnyal. Vannak úgynevezett dómkamerák, joystickkal vagy automatikusan változtatva a megfigyelt területet. Közös jellemző, hogy egyik sem lát mindig mindent, és a hatékony védelem érdekében kellene egy felügyelő személy, vagy a folyamatos képrögzítést is meg kell oldani. Továbbá egy komplex kamerarendszer kiépítése sem olcsó az adatátvitellel és adatrögzítéssel együtt, nem beszélve az időszakos karbantartásról.


Érvek

Ezért meggondolandó lehet egy akár automatikusan is dolgozni tudó technika beszerzése. Igaz, a drón sem lát mindent folyamatosan, ellenben éjjel-nappal alkalmazható, bármikor módosítható a megfigyelt terület, a permetező vagy növényegészségügyi megfigyeléshez hasonlóan, szoftvertől függően éjjellátó, rendszám- és járműfelismerő, objektumkövető funkciókkal szintén ellátható.

drón

drón

A mobil tároló-szállító eszköz töltőállomás is egyben – fotók: www.dji.com

Sőt, nemcsak a telephely, az éppen szabadon lévő vagy elkóborolt állatok felügyeletére, megkeresésére alkalmas, de az ólálkodó, lopakodó vadállatok felismerése szintén nagy előnye egy ilyen eszköznek. Továbbá manuális üzemmódban – mivel rendelkezik hangszóróval – még a vadállatok elriasztására is bevethetjük az asztal mellől!

A kutyák hiába jeleznek, ha nem látjuk a vadat éjszaka, és nem is tanácsos ilyekor kimenni, a vadászpuska használata sem jó ötlet, ha éppen védett állatról van szó. A drón kellő magasságból, hőkamera-funkcióval képes felderíteni sűrű növényzet esetén is, hang- vagy fényhatással mások és a vad veszélyeztetése nélkül elijeszthetjük.

Azonban nemcsak a gazdáknak lehet praktikus egy őrjáratos drón, hanem akár a fatolvajok, orvvadászok, orvhorgászok, illegálisan hulladékot lerakó személyek, természetkárosító „hobbi" járművesek tettenéréséhez szintén bevethető.

Műszaki jellemzők

A drón teljesen automata dokkolóállomással rendelkezik, amely egy mini meteorológiai állomás is egyben: jelzi, hogy repülésre alkalmas-e vagy sem az időjárás, de kamerája távfelügyeli egyben a drón indítását, érkezését is, és a dokkolóállómás egyben egy mini "hangár" és szállítóláda egyben, mobil töltési lehetőséggel együtt! Sérülés vagy lopási kísérlet esetén azonnali riasztást küld bármilyen okoseszközre.

A Matrice 30 drón gyorstöltési ideje 25 perc, 7 km-es repülési sugárral, illetve 40 perces repülési idővel rendelkezik. A dokkolóegység vízálló, IP 55-ös minősítéssel, -30°C és +50°C között működik.

A drón irányítása és az adatátvitel felhőalapú rendszeren működik, amely megfelel az ISO 27001 szabványnak és természetesen az EU általános adatvédelmi rendeletének (GDPR).

Forrás: www.dji.com