ALMA

Az alma jelenleg egérfüles – zöldbimbó állapotában van.

Betegségek

Almafa varasodás

2024.03.19-én végeztek aszkospóra szóródási vizsgálatot. Egyértelműen megállapítható volt, hogy az elmúlt napok hűvös és viszonylag csapadékmentes időjárása visszább fogta az aszkospórák szóródását, egyes mintákban egyáltalán nem volt található egyetlen egy spóra sem, így a varasodás-fertőzésének a veszélye is csökkent.

Az első (03.12-15. közötti) fertőzésre a gazdálkodók már felszívódó készítményekkel reagáltak, jó esetben ez blokkolta a korai fertőzés kialakulását. Megvizsgálva a meteorológiai adatokat a következő nagyobb fertőzési hullám 2024.03.24-től várható egészen az esős napok végéig, ami az előrejelzések szerint 03.29-ig eltarthat – írja a nak.hu.

almafa

Minél előbb védekezni kell felszívódó készítményekkel – fotó: pixabay.com

Ha az esős időjárás meleggel is társul, akkor az a korábban visszaeső aszkospóra szóródás intenzitását is növelni fogja. Számítások szerint az előző hetekhez képest sokkal erőteljesebb fertőzési időszak fog következni, melegebb, csapadékosabb lesz az idő, nagyobb lesz a lombfelület. Minél előbb védekezni kell felszívódó készítményekkel, viszont ha csapadékos és szeles időjárás lesz, akkor kevés lehetőség lesz a kezelések elvégzésére.

Javasolt hatóanyagok:

Aszkospóraszóródás adatai 2024

helyszín/

dátum

2024.03.06.

rügyduzzanat

2024.03.11.

egérfüles állapot

2024.03.19.

egérfüles állapot

Ajak

termőtestek éretlenek, nincs szóródás

az aszkospóraszóródás elkezdődött alacsony spóraszámmal

nincs szóródás

Nyíregyháza

termőtestek éretlenek, nincs szóródás

az aszkospóraszóródás elkezdődött alacsony spóraszámmal

kis mértékű szóródás

Tuzsér

termőtestek éretlenek, nincs szóródás

tömeges aszkospóraszóródás

közepes mértékű aszkospóra szóródás

Nyíracsád

termőtestek éretlenek, nincs szóródás

az aszkospóraszóródás elkezdődött alacsony spóraszámmal

kis mértékű szóródás

Tarpa

termőtestek éretlenek, nincs szóródás

az aszkospóraszóródás elkezdődött alacsony spóraszámmal

kis mértékű szóródás

Csenger

-

-

nincs szóródás

Buj

-

-

nincs szóródás

Lisztharmat

A lisztharmat az áttelelt fertőzött hajtásvégekről indítja a fertőzést, a fertőzött rügyekből fertőzött hajtások jönnek elő, ellenük 100%-osan ebben az időszakban csak metszéssel lehet védekezni, amennyiben ez megoldható, a kén tartalmú szerek hatásosak. A lombfelületen lévő lisztharmatot elpusztítja, de az újonnan kibújó levelek ismételten fertőzöttek lesznek.

Állati kártevők

Bimbólikasztó bogár

A bimbólikasztó korai megjelenését követően több mint valószínű, hogy már a károsításának, azaz a tojásrakásának a nagy részén túl van. A kezelések megismétlésére még van lehetőség, egészen a zöldbimbós állapotig, de később már nincs értelme a permetezéseknek.  A védekezéseket, amennyiben lehetséges, meleg napos időben végezzük el – javasolja a nak.hu.

Védekezési lehetőségek:

  • A bimbólikasztó bogár a tojásait a bőrszövet alá rakja, ezért nem tudunk ellene hatékonyan olajos lemosó szerekkel, illetve narancsolajjal védekezni
  • A felszívódó készítmények azért nem hoznak jelentősebb eredményt, mert nincs lombfelület, ahol fel tudnak szívódni.
  • A kontakt szerekkel történő imágók elleni védekezést javasolunk nappal, meleg, lehetőség szerint napsütéses időben.


meggy

A virágfertőző monília még nem fertőz, a megelőző kezelésekre viszont érdemes odafigyelni – fotó: pixabay.com

MEGGY, CSERESZNYE, SZILVA

A meggy jelenleg zöldbimbó állapotában található.

Virágfertőző monília

A virágfertőző monília még nem fertőz, a megelőző kezelésekre viszont érdemes odafigyelni. A korai fajták virágzása hamarosan bekövetkezik. Az eredményes védekezés kulcsa az időben történő gombaölő szer kijuttatása, a kezelések kezdetét akkor javasolják felszívódó készítményekkel elkezdeni, amikor már a fehér virágszirmok megjelennek, a rügyek közepe fehér színűre vált, ez az úgynevezett fehérbimbós, vagy fehér ballonos állapot kezdete. Fontos, hogy ebben a stádiumban a bibe már érett, ami bejutást biztosít a gomba spórájának a magkezdeményhez, így a fertőzés már egy ilyen korai szakaszban el tud indulni. A korán befertőzött virágokra a gombaölő szerek már hatástalanok, a tünetek a virágzás végén meg fognak jelenni.

A korábban virágzó fajták esetében javasolják, hogy a kezeléseket abban az esetben végezzék el, ha a fenti stádium már megjelent.

Javasolt hatóanyagok:

őszibarack

Az időjárás kimondottan kedvez az őszibarackban a tafrinás levélfodrosodás betegségnek – fotó: pixabay.com

ŐSZIBARACK

Az őszibarack virágzás állapotában van.

Tafrinás levélfodrosodás

Az időjárás kimondottan kedvez az őszibarackban a tafrinás levélfodrosodás betegségnek, a tünetek szépen megjelentek és várhatóan tovább fognak fejlődni.  Megelőző, illetve kuratív jelleggel javasolt a difenokonazol hatóanyag és ditianon kombináció használata, abban az esetben, ha a fertőzés mértéke magas, akkor használhatunk dodin hatóanyagú készítményt is, ami megállítja a betegséget. A fertőzött levelek már nem fognak kisimulni a betegség tünete látszani fog rajtuk, sőt a levél növekedésével egyre csúnyább lesz.

körte

A szerválasztáskor vegyük figyelembe a készítmények méhveszélyességi besorolását is – fotó: pixabay.com

KÖRTE

Körtelevél gubacsatka

A fertőzött ültetvényekben a körtelevél gubacsatka elleni védekezést eredményesen most vagy az elkövetkező hetekben tudjuk elvégezni – olvasható a nak.hu cikkében.

A kártevő már kora tavasszal megjelenik az ültetvényekben, az első telepek kora tavasszal védtelenek, most könnyebb őket elpusztítani, később már a kártevő nyála sejtburjánzást idéz elő a levélen, létrejön a gubacs, aminek a védelmében már szabadon szívhatja a leveleket, ekkor már nem lehet ellenük eredményesen védekezni.

Javasolják, hogy azokban az ültetvényekben, ahol komolyabb gondot okoztak az elmúlt évben ott a kezeléseket kezdjük el időben: a legoptimálisabb időpont amikor már van lombfelület, viszont a gubacsok még nem alakultak ki. A szerválasztáskor vegyük figyelembe a készítmények méhveszélyességi besorolását, hiszen a bársonyos árvacsalán, ami nagy valószínűséggel jelen van az ültetvényben, most virágzik.