A kokárdavirág igazán szép és különleges színfoltja lehet kertünknek. Nevét nem véletlenül kapta, hiszen nagyon hasonlít a március 15-én viselendő kokárdához. Túl sok odafigyelést nem igényel, és még a legnagyobb nyári melegekben is megörvendeztet minket virágával. Ráadásul egészen késő őszig gyönyörködhetünk benne. Szépsége pedig nem csak minket vonz, de a méheket és a pillangókat is. Kell még bármilyen ok, hogy miért tarts belőle te is a kertedben? A legjobb nap pedig arra, hogy megismerjük, a mai ünnep napja.

Ismerkedj meg a kokárdavirággal

A kokárdavirág az őszirózsafélék családjába tartozó, lágyszárú növény, amely lehet évelő vagy egyéves. Azért nevezik kokárdavirágnak, mert kívülről, a virág közepe felé haladva, sávokban változik a színe, emlékeztetve a kokárdára. Mivel a gondozása nem igényel különösebb kertészeti ismereteket és előképzettséget, nagyon népszerű a hazai kiskertekben.

kokárdavirág

A kokárdavirág szépség igazán méltó a nevéhez. Fotó: Shutterstock

Akár magról, akár palántáról is ültethetjük. Legnépszerűbb fajtája a Gaillardia aristata Észak- és Dél-Amerikában őshonos, ahol vadvirágként is találkozhatunk vele. De szívesen ültetik közterületekre is, ahol szegélynövényként is igen látványos. A virágszárak magassága a 30 cm-től egészen az egy méteres változatig terjedhet. Kora nyártól egészen az első őszi fagyokig virágzik, így ezért is érdemes ültetni belőle a kertünkbe.

Ha a magról történő vetés mellett döntünk, válasszunk számára jó vízáteresztő képességű talajt. Bár a kokárdavirág jól tűri a szárazságot, az ültetést követően rendszeresen gondoskodni kell az öntözéséről, hiszen csakis nyirkos földben lesznek képesek a magok csírázni.


Azonban, amikor előbújnak a kis növények, már csökkenteni kell az öntözés gyakoriságát, ezzel garantálva, hogy minél tovább legyen képes virágba borulni a növény.

kokárdavirág méh

A kokárdavirág kertünkbe vonzza a pillangókat és a méheket. Fotó: Shutterstock

Nagyon fontos, hogy a kert melyik részébe ültetjük a kokárdavirágot, hiszen nagyon kedveli a napos fekvést. A túlzott nyári meleg meg sem kottyan neki, és szépsége folyamatosan kertünkbe fogja vonzani a pillangókat. Semmi esetre se öntözzük túl, azonban kiszáradni se hagyjuk. A pangó vizet nagyon rosszul viseli, így ügyeljünk a mértékletes öntözésére.

Nyár végén és az ősz elején tudjuk begyűjteni a magokat, amelyeket március környékén el tudunk ültetni. A maggyűjtéshez vágjuk le a száraz virágfejeket, és szedjük ki belőlük a magokat. Mivel a magok nagyon szúrnak, bánjuk ilyenkor kesztyűs kézzel a kokárdavirággal.

Ismered a kokárda történetét?

A március 15-e elképzelhetetlen kokárda nélkül. Úgy vélik, az első kokárdát Szendrei Júlia készítette férjének, Petőfi Sándornak március 15-én hajnalban, miközben ő a Nemzeti dalt írta. A délelőtt folyamán Szendrei Júlia és Laborfalvi Róza, aki Jókai Mór felesége volt, több kokárdát is készített, így azt egyre többen kezdték el viselni. Majd Jókai Mór március 15-én este, a Nemzeti Színházban, a Bánk bán előadás előtt felszólította a közönséget, hogy mindenki viseljen kokárdát.

kokárda

A kokárda a nemzeti összetartozás jelképe. Fotó: Shutterstock

Petőfi kokárdáján a belső kör zöld, a középső fehér, a külső piros volt, azonban a történészek azóta is sokat vitatkoznak a helyes színsorrendről. Sokak szerint a zászlónk színsorrendje alapján a zöldnek kellene kívül, a pirosnak belül lennie, de manapság mindkét változatot viselik.

Attól függetlenül, hogy melyik szín található a kokárdán kívül, vagy éppen belül, március 15-én a kokárda viselése nemzeti összetartozásunk szimbolikus jelképe.