Ha azt szeretnéd, hogy jövőre is gyönyörű virágok nyíljanak a kertedben vagy a balkonládádban, akkor most kell gondoskodnod a magok elvetéséről. Pár pillanat az egész, és tavasszal igazi szívet melengető látványban lesz majd részed.

Mi a négy kedvencünket válogattuk ki neked, amelyekben egészen biztosan nem fogsz csalódni. Vetésük mellett ráadásul a gondozásuk is nagyon egyszerű. Így hát, hogy ha most nem vetsz, magadra vethetsz.

1. Szarkaláb

Ha azt szeretnéd, hogy szarkalábak borítsák virágba a kerted, a július az utolsó hónap, amikor még elvetheted a magjait. A szarkaláb azért is nagyon hasznos, mert nagyon kedvelik a méhek. A szarkaláb az egyik legszebb évelő, amelyik nem csak a kertet díszítheti, de vágott virágként, csokrokba kötve is megállja a helyét. Telt és szimpla virágú fajtáit is termeszthetjük ennek a 100-150 cm magas növénynek. Virágzata tömött fürt, sokszor 60-70 cm hosszú is lehet, és kék, fehér, rózsaszín, sőt liláspiros árnyalatokban ragyoghatja be a kerted.

A tövek akár 8 évig is benne hagyhatók a talajban, ugyanis bokrot tudnak növeszteni magukból. A szarkaláb ráadásul kétszer is virágzik. Első virágzása június hónapra esik, de szeptemberben is megörvendeztet minket gyönyörű virágaival. A legjobban a hűvös, csapadékos klímát kedveli, ezért öntözzük rendszeresen. Azért is fontos, hogy ügyeljünk a vízellátására, mert ha kiszárad, könnyen legyengül és sokkal hamarabb támadják meg a betegségek, például a lisztharmat is.


tátika virágok

A tátika csodás színekben pompázik. Fotó: Pixabay

A szeptemberi virágzását követően vágjuk vissza tőből a szárakat, így gyorsan új hajtásokat fog hozni. Ügyeljünk rá, hogy a szarkaláb számára szélvédett helyet válasszunk a kertünkben, ahol kellő mennyiségű fény éri, azonban tűző napfénynek ne tegyük ki.

2. Tátika

Ha igazán szép, erős és hosszú szárú virágokat szeretnénk, most vessük el a tátika magjait. A tél ellen mindenképp védjük takarással, és ha kellően egészségesek és erősek a palánták, könnyedén át fogják vészelni a hideg hónapokat.

Az oroszlánszáj, vagy ismertebb nevén a tátika, a mediterrán vidékekről származó virág. Mind a színében, mind a méretében igazán változatos, ráadásul kevés törődéssel is beéri, így nem véletlenül vált a kiskertek egyik kedvenc dísznövényévé.

Leggyakoribbak a félmagas, 80cm körüli magasságot elérő fajták, azonban válogathatunk a futó tátikák és a törpe tátikák között is. Májustól egészen szeptemberig virágzik. Nagyon kedveli a napos területeket, így a kert ezen részét válasszuk ki számára. Átlagos a vízigénye, azonban a szárazabb időszakokban meg fogja hálálni, ha öntözzük. A talaj tekintetében sem válogatós, de szereti a jó vízáteresztő képességű talajt. A pangó vizet nem viseli el, így ettől kíméljük meg.

Amennyiben azt szeretnénk, hogy folyamatosan hozza virágait, az elszáradtakat rögtön távolítsuk el, így minden energiáját az újak meghozatalára tudja fordítani.

3. Százszorszép

A százszorszép biztosan nem véletlenül kapta ezt a nevet, hiszen igazán gyönyörű virág. A kerti százszorszép a fészkesek családjába tartozik, és Európában és Kis-Ázsiában őshonos. Ez a cseppnyi kis virág világszerte igazán népszerű. A franciák húsvétkának hívják, a németek pedig „libavirág" néven említik, ami arra utal, hogy gyakran nyílik libalegelőkön. Angol neve „a nappal szeme", mely nevet azért kapta, mert estére becsukja sárga virágait.

A százszorszép lágyszárú, évelő növény, de kétnyári növényként termesztik, azaz az egyik évben vetik, a másik évben nyílik. Virágai leginkább fehér, rózsaszín és sárga színekben nyílnak, és 15 és 40 cm közötti lehet a magasságuk. Egészen júniusig virágzik. Kedveli a napos, félárnyékos helyet, a szárazságot viszont nehezen viseli, így fontos, hogy rendszeresen öntözzük. Kéthetente szükséges tápanyaghoz juttatni, elnyílt virágait pedig érdemes eltávolítani.

nefelejcs százszorszép kosár

A nefelejcs és a százszorszép együtt is csodásan mutat. Fotó: Pixabay

Az évelő fajtákat tőosztással szaporíthatjuk tavasszal vagy ősszel, míg a kétnyári fajtákat magvetéssel szaporítjuk. A magokat június, július hónapban kell elvetni, és nem szabad betakarni, mert fényre csíráznak. A földjét azonban mindig tartsuk nedvesen. 6-8 nap múlva kelnek ki a magok, majd 3-4 hét múlva válnak elültethetővé a növények.

4. Nefelejcs

De ne feledkezzünk meg a kék nefelejcsről sem. Nem is hagyná, hiszen ismerjük a mondást, "Kék nefelejcs, el ne felejts!" Sokszor mondta ezt a nagymamám, akinek kedvence volt ez a gyönyörű kis virág. Nem véletlen, hogy sokakat megihletett és szívesen látják a kertjükben, hiszen amellett, hogy szép, nagyon egyszerűen gondozható is.

Kétéves növény, amely az első évben kihajt, de virágot csak a második évben hoz. A nefelejcs bokros növekedésű, magassága 25 cm körüli. Április végétől május végéig virágzik. A legismertebb a kék változata, de lehetnek fehér, vagy rózsaszín virágai is. A nefelejcs önvetéssel szaporodik, mivel a növények virágzásuk után elhalnak, és elszórt magjaikból új növények hajtanak ki.

A nefelejcs a félárnyékos helyet kedveli, az erős napsütés hatására ugyanis gyorsan elnyílnak a virágai. A nyirkos, tápanyagban gazdag talajt igényli, ezért ültetés előtt érdemes komposztot keverni a földjébe. A nefelejcs számára fontos a kellő mennyiségű víz, ezért rendszeresen kell öntözni. Azonban ügyeljünk rá, hogy a növény ne legyen vizes, hanem csak a talaját locsoljuk.

Ha magról szeretnénk szaporítani, július végén vagy augusztus elején érdemes elszórni a magokat. A növényeket azonban télen takarjuk be a fagyok ellen. Az első évben csak leveleket növeszt, de a második évben már csodás virágszőnyeggel ajándékoz meg minket.

Bármelyik virágot is választottuk, egészen biztosan meg fognak örvendeztetni bennünket tavasszal, gyönyörű virágaikkal.