Régen nem volt olyan kert, ahol ne kapott volna helyet a szilvafa, és a szilva népszerűsége ma is töretlen. Nem is csoda, hiszen a szilvafa akkor is hoz gyümölcsöt, ha nem foglalkozunk vele, bár kétségtelen, hogy sokkal jobb minőségű és bőségesebb a termése, ha törődünk vele.

Márpedig megéri, hiszen a szilva nem csak nyersen nagyon jó, de kiváló lekvár, szörp, befőtt és pálinka is készíthető belőle.

szilvalekvár croissant

A szilvalekvár télen is visszaadja a nyár ízeit. Fotó: Shutterstock

Azonban sokan félnek belevágni a lekvárfőzésbe, hiszen bizony az azzal jár együtt, hogy órákon át ott kell állni mellette és kevergetni kell, nehogy leégjen. Azonban van ennél sokkal egyszerűbb megoldás is! Létezik ugyanis másik módszer is, amelyik sokkal kényelmesebb, az eredmény pedig ugyanolyan finom szilvalekvár lesz, mint a hagyományos recept esetében. Így hát nem érdemes lemondani a szilvalekvár készítéséről, hiszen egyrészt csodás ízeket nyerhetünk vele akkor is, amikor a szilva már rég lepotyogott a fáról, és visszaidézhetjük vele a nagymamánk által készített csodálatos szilvás süteményeket is.

A szilvalekvárt ugyanis sütőben is el lehet készíteni, és ehhez csak egy edényre és némi időre van szükség, hiszen, habár nem kell ott állni mellette és kevergetni, senkinek sem javasoljuk, hogy őrizetlenül hagyja ott a sütőt, mialatt készül benne a csodás szilvalekvár.


Így készíts sütőben szilvalekvárt

2 kg kimagozott szilvához 15 dkg cukorra lesz szükség. Olyan lábasba tegyük a megmosott és kimagozott szilvát, amelyiket be tudjuk tenni a sütőbe. Kenjük be egy kis ecettel az edény belsejét, hogy ne ragadjon le benne a szilva. Ezután öntsük bele a szilvát, és szórjuk a tetejére a cukrot, majd fedjük le alufóliával.

Süssük 150 Celsius-fokos sütőben 3 órán keresztül, majd vegyük ki és keverjük át alaposan. Ezután 120 Celsius-fokos sütőben még 2 órán át főzzük. Várjunk egy kicsit, amíg már nem olyan forró, és ekkor mérjük ki a lekvárt kifertőtlenített üvegekbe, majd helyezzük azokat száraz dunsztba, ahol hagyjuk kihűlni. Az üvegeket címkézzük fel, majd tegyük fel a kamra polcára.

Nem csak lekvár készülhet a szilvából

A szilvás chutney kitűnő kísérője lehet a vadhúsoknak, a zöldségekből készült fasírtoknak, de sajtok mellé is tökéletes.

1 kg szilvához szükség lesz 2 darab lilahagymára, 1 dl almaecetre, 2 darab csillagánizsra, 1 evőkanál olívaolajra, 15 dkg cukorra, 2 teáskanál fahéjra, 1 késhegynyi gyömbérre és fél teáskanál szegfűszegre.

A szilvát alaposan mossuk meg, bontsuk ketté és vegyük ki a magját. Ezután vágjuk apró darabokra, vagy botmixerrel tegyük pépessé. Egy lábosban hevítsük fel az olívaolajat, és olvasszuk meg a cukrot. Adjuk hozzá a megpucolt, felaprított lilahagymát, és pároljuk pár percig. Ezután adjuk hozzá a szilvát, és alaposan keverjük össze. Ízesíthetjük fahéjjal, ánizzsal, gyömbérrel és szegfűszeggel.

Kis lángon főzzük körülbelül 40 percig, de közben többször keverjük meg, mert könnyen leéghet. Az almaecetet a főzési idő vége felé adjuk hozzá. Akkor kell levenni a tűzről, amikor már elérte a dzsem sűrűséget. Ekkor távolítsuk el belőle a darabos fűszereket. Várjuk meg, amíg kihűl, majd merjük sterilizált, jól zárható edényekbe, és tartsuk a hűtőben. Ha hosszabb ideig szeretnénk tárolni, még forrón töltsük üvegekbe, és tegyük a dunsztba.

Ezért fogyassz sok szilvát

1. A szilva cukortartalma nagyon magas, így aki vigyázni szeretne a súlyára, fogyassza óvatosan.

2. Kiváló a székrekedés megelőzésére, akár nyersen, akár aszalt szilvaként is.

szilva és szilvalekvár

A szilvalekvár készítése lehet sokkal egyszerűbb is, mint gondolnánk. Fotó: Shutterstock

3. A szilva kalóriaszegény, nem tartalmaz telített zsírokat, de vitaminokban gazdag. Kiváló C-vitamin forrás, de jelentős az A-vitamin és a béta-karotin tartalma is. Az A-vitaminnak hála remek hatással van a látásra, a bőrre és a nyálkahártyák egészségének megőrzésére.

4. A szilvában olyan antioxidánsok is vannak, mint amilyen például a lutein, amely segít a szabadgyökök elleni harcban.

5. A szilva ásványi anyagokban is gazdag, így jelentős mennyiségben tartalmaz magnéziumot, káliumot, vasat és fluoridot.

6. A szilva K-vitamint is tartalmaz, ami fontos a véralvadáshoz, a csontok fejlődéséhez és az Alzheimer-kór gyógyításában is jelentős szerepet játszik. A héjában található cellulóznak, és rostos húsának köszönhetően pedig a szilva közismert vizelethajtó.

Adjunk hát teret a szilvafának a kertben, és mindenképp készítsünk szilvalekvárt, hogy télen is fel tudjuk idézni a nyár ízeit.