A kertész élete nem csak játék és mese. Azonban van egy virág, amelyik még a leginkább elfoglalt kertész napját is meséssé képes varázsolni, és ez nem más, mint a mesevirág. A mesevirág nagyon népszerű szobanövény, amelyik a nyári időszakban még a kertünket is díszíti. Habár nagyon sok kertben kap helyet, kevesen ismerik a nevét, melyet egészen biztosan mesébe illően szép kinézete ihletetett.

Pedig megérdemelné, hogy megismerkedjünk vele, és helyet adjunk neki az otthonunkban, és persze a kertünkben is, hogy igazán mesés látványban legyen részünk, amikor csak rápillantunk. Mesére fel, és tudjunk meg minél többet a mesevirágról, az Óperenciás tengeren innen és túl.

Ismerd meg a mesevirágot

1. A mesevirág, latin nevén az Achimenes, Mexikóban és a trópusi vidékeken őshonos, évelő növény. A mesevirágok a Csuporkafélék nemzettségébe tartoznak. A nemzettség 26 fajt foglal magába. A legtöbb fajuk eredeti élőhelyükön, tölgyesekben és fenyvesek által borított területeken él.

2. Magyarországon elsősorban szobanövényként ismert, de nyáron a kertben is nagyon jól érzi magát.

mesevirág

A mesevirág kint is és bent is jól mutat. Fotó: Shutterstock

3. A mesevirág alacsony növény, így ideális akár a kerti virágágyások szegélyeinek díszítésére is nyáron, de nagyon jól mutat szobanövényként is. Rengeteg színben pompáznak virágai, így beszerezhetünk rózsaszín, fehér, lila, piros, sárga mesevirágot, és ezek ezernyi árnyalatát is.

4. A mesevirág egész nyáron virágzik, sőt, még az ősz elején is gyönyörködhetünk csodálatos virágaiban.

Így gondozd a mesevirágot

A mesevirág átlagos fényigényű növény, éppen ezért az otthonunkban keressünk neki egy kellően világos, vagy egy félárnyékos helyet. Azonban az ablakba ne tegyük, mert a tűző napfényt nem viseli jól. Amikor nyáron kitesszük a mesevirágot a kertbe, akkor is ügyeljünk rá, hogy ne kerüljön olyan helyre, ahol közvetlenül, hosszú órákon át éri a napfény. Keressünk neki inkább a kertben is egy félárnyékos helyet. A mesevirágot a széltől is óvni kell, ugyanis a huzat nem a legjobb barátja.


Azonban a párás levegőt nagyon kedveli, így helyezzünk a cserepe alá kavicsokat, amelyeket locsoljunk meg, így folyamatosan biztosítva lesz a mesevirág számára az általa oly kedvelt pára.

Ügyeljünk az öntözésére, mert bár kedveli a párás környezetet, ez nem azt jelenti, hogy vízben kellene állnia, hiszen nincs mese, a mesevirág bizony nem vízinövény. Fontos, hogy langyos, mészmentes vízzel öntözzük a növekedési időszakban, és soha ne hagyjuk kiszáradni. A földje mindig legyen nedves, de ne álljon a vízben. Ahogyan közeledik az ősz, úgy kell lecsökkenteni az öntözések mennyiségét. Az ősz végére már teljesen minimálisra vegyük vissza az öntözést, azonban kiszáradni ne hagyjuk, még télen sem.

Ilyenkor is ügyeljünk rá, hogy a földje nedves legyen. A teleltetés idejére a legjobb a mesevirág számára a 10 Celsius-fok körüli hőmérséklet. Évente egyszer ültessük át tápanyagban gazdag, jó szerkezetű virágföldbe a mesevirágot. A szemünk mindig legyen rajta, hiszen sajnos a pajzstetvek és a liszteskék is kedvelik.

A mesevirágok közül egyes fajták már nagyon korán elkezdenek virágozni, míg mások csak későn, augusztus környékén borulnak virágba. Ha azt szeretnénk, hogy a mesevirág egész nyáron át mesés virágokkal lepjen meg bennünket, érdemes a Glory, az Ambrosie Verschaffelt, vagy a Peach Blossom fajtákat választani. Mivel a hideg visszaveti a rizómák és az új hajtások növekedését és a virágzást, csakis akkor kerülhet ki a kertbe, amikor a hőmérséklet már jóval 10 Celsius-fok felett jár.

Így ültess mesevirágot

Egy nagyobb, körülbelül 16 cm átmérőjű cserépbe ültessünk el 3 rizómát. Ettől a mesevirág nagyon szép, bokros megjelenést fog kapni. A mesevirágot akár balkonládába is ültethetjük. Ekkor úgy osszuk el a rizómák közötti távolságot, hogy kellő hely jusson a mesevirág fejlődéséhez.

A rizómákat nem kell mélyre ültetni, csak körülbelül 2-3 cm vastagon kell betarakarni földdel. Ha a  rizómák már elkezdtek hajtani, amikor ültetjük őket és esetleg leszakadnak belőlük darabok, akkor sem kell megijdeni, hiszen így is ki fognak hajtani.

Fontos, hogy ne hagyjuk kiszáradni a talajt, és rendszeresen gondoskodjunk a virágzás alatt a megfelelő tápanyag utánpótlásról is. Ha a mesevirág jól érzi magát, akkor nagyon sok szép virágot fog hozni, ősszel pedig rengeteg rizómával fogja meghálálni a gondoskodást.

mesevirágA mesevirág gondozása egyszerű, és cserébe nagyon sok virággal örvendeztet meg bennünket. Fotó: Shutterstock

A mesevirág pihenőidőszaka akkor kezdődik, amikor a lombja elkezd sárgulni. Szeptembertől elkezdenek visszahúzódni a rizómák, és ekkor ér véget a vegetációs időszak. Ekkor vágjuk vissza a mesevirág lombját, és tegyük fagymentes, száraz helyre. A teleltetéshez ideális egy pince is, ahol a hőmérséklet nem megy 10 Cesius-fok alá. Akár cserépben vagy balkonládában is át tudnak telelni, de ha nincs annyi helyünk, akkor szedjük ki a rizómákat, 4 napig hagyjuk száradni, majd tegyük dobozokba a rizómákat. Ekkor már semmilyen teendőnk nincs velük, csupán annyi, hogy a követező tavasszal elültetjük őket.

Ha igazán sok virágot szeretnénk, akkor amikor a rizómák hajtani kezdenek beültetés után, akkor egészen az első bimbók megjelenéséig csipkedjük vissza a tetejüket, hogy minél több elágazódása legyen a növénynek, hiszen annál több bimbót fog hozni, így nagyon sok virággal fog megörvendeztetni bennünket.

Mindenkinek mesés mesevirágokat kívánunk!