Van kerted? És veteményesed? Ha igen, akkor pontosan tudod, milyen rengeteg munkával jár. Ezt kár is szépíteni. Viszont, azt is tudod, hogy milyen csodálatos érzés kimenni a kertbe, és leszakítani egy olyan paradicsomot, amit te ültettél, te kötöztél ki, te kacsoltál. Amiről pontosan tudod, hogy volt-e bármilyen vegyi anyaggal kezelve, és ha igen, mivel és mikor. Amiről tudod, hogy akkor fogod leszedni, amikor el fogjátok fogyasztani.

A veteményes örök érték. Mert a befektetett munka biztosítja, hogy te és a családod igazán friss és biztonságos élelmiszert fogyaszthattok. A munka pedig azon túl, hogy meghozza zöldségét, vagy gyümölcsét, fizikailag és lelkileg is tökéletesen karbantart. Így nem tudunk olyan érvet felhozni, ami a veteményes ellen szólna. Tegyél hát egy olyan újévi fogadalmat, ami rád is és a családodra is pozitív hatással lesz, és alakítsatok ki veteményest a kertetekben.

veteményes zöldségek

A kertben termelt zöldségek örömmel, egészséggel és büszkeséggel töltik el a kertészkedőket. Fotó: 123rf.com

Hidd el, egy idő után azon fogod kapni magad, hogy egyre kevesebb a bevethető terület, és egyre több üres ágyást szeretnél, hogy még több zöldséggel és gyümölccsel tudd ellátni magatokat. Mert a saját veteményes biztonságot ad, rendszerességre nevel, és büszkeséggel tölt el. Egy idő után pedig a kertészkedés válik a szenvedélyeddé.

Lépések az önellátás felé

Teljesen természetes, hogy egy kis kert nem fogja tudni a család teljes élelmiszerszükségletét kielégíteni. Éppen ezért érdemes először is egy papír fölött megtervezni, hogy milyen zöldségek és gyümölcsök szerepelnek a leggyakrabban fogyasztottak között a családban, és azoknak milyen termesztési feltételei vannak. Hiába szereti a család a sütőtököt, ha kicsi a kert, akkor kevés a valószínűsége, hogy elegendő helyetek lesz az egész éves sütőtök fogyasztást kielégítő mennyiség megtermelésére.

A terven tüntessétek fel a kertben található épületeket, fákat, meglévő virágágyásokat, a kerti bútorok és a felfújható medence helyét, és ezután mérjétek fel, mennyi hely áll rendelkezésetekre. Fontos tudni, hogy melyek a kert naposabb, és melyek az árnyékosabb részei, hiszen ez is nagyban fogja befolyásolni, hogy hova milyen zöldséget, gyümölcsöt tervezhettek.

Tervezzétek meg azt is, hogy fogtok öntözni. Ha szükséges, kerti csapot is ki kell alakítani, hiszen a növénytermesztés elengedhetetlen feltétele, hogy kellő mennyiségű vizet tudjunk biztosítani a növényeink számára.

Ha megvannak a rajzok és a számítások, akkor már láthatod, hogy milyen növényeket és gyümölcsöket van esély megtermelni a kertedben. Egy két fős család számára legalább 700-800 négyzetméternyi területben kell gondolkodni, ha a cél az önellátás. Természetesen nem ennek kell elsődleges célként a szemetek előtt lebegni, különösen akkor nem, ha még csak most tanuljátok a kertészkedés apró kis titkait.

Így hát gondoljátok át, mi az, ami elfér, és mi az, amit igazán szerettek. Azt sem árt átgondolni, hogy melyik növénynek milyen társnövények tesznek jót, és ez alapján megtervezni az ágyások elhelyezkedését. Gondolkodhattok magaságyásban is, így az idősebb családtagok is részt tudnak venni a kertészkedésben, és a gyerekek is nagyobb kedvvel állnak neki.

Fontos, hogy mielőtt belevágtok, szerezzetek be minél több tudást ahhoz, hogy ne csak elkezdeni tudjátok a termelést, hanem a részfeladatokat is meg tudjátok oldani családon belül. A gyümölcsfák metszése például, bár elsőre rettenetesen bonyolultnak tűnik, könnyen elsajátítható. Érdemes úgy kialakítani a fákat, hogy később se nőjenek túl magasra, így a permetezést is egyszerűen meg tudjátok oldani és a szüretelés is sokkal könnyebb lesz.

zöldség ládában

A kertben termelt zöldségek a legfrissebbek. Fotó: 123rf.com

Az első élmények

Minél többféle zöldséget termesztesz a kiskertedben, annál nagyobb lehet a sikerélményed. Így már a korai vetésű zöldségekkel is elkezdheted a kertészkedést, amelyek már kora tavasszal doppingolni fognak téged, hogy kitarts egészen az ősz végéig. Hiszen, ha már korán megtapasztalod, milyen érzés kimenni a kertbe, és beleharapni az első, házi retekbe, akkor a kánikula idején sem leszel rest kapálni, gyomlálni, szüretelni.

Miután kiürülnek az első ágyások, kerülhetnek újabb növények a helyükre. Így tudod megsokszorozni a rendelkezésedre álló földterületet. Itt is érdemes utánajárni, hogy melyik növény után melyik másik növényt érdemes ültetni.

Hagyj helyet a fűszerkertnek is, hiszen ez fogja a legkisebb munka ráfordításával a legnagyobb örömet okozni. Kis helyen is elfér, folyamatosan hozza a termést, és nem csak finom, de még kerted éke is lehet.

Ezután kerüljön sor a gyümölcsfák, bogyós gyümölcstermők vagy a szamóca telepítésére. A bogyósokat ültetheted a kerítés mellé is, így jóval kevesebb helyet fognak elfoglalni, ráadásul ezek a területek nagyrészt teljesen kihasználatlanok voltak idáig. A gyümölcsfák kiválasztásánál vedd figyelembe, hogy mekkorák lesznek pár év múlva, és milyen termésmennyiséggel kell számolnotok. Lehet, hogy vonzó egy kisebb ültetvényt létesíteni különféle gyümölcsfákból, ám a valóság, hogy ha túltervezed az ültetést, előfordulhat, hogy óriási mennyiségű gyümölcs érik le egyszerre, amit nem fogtok tudni feldolgozni, sőt, még leszedni sem.

Kezdetnek a hónapos retekkel próbálkozz, de a könnyen gondozható növények közé tartozik a ribiszke, a cékla vagy a zöldbab is.

Komposztálás és befőzés, a kertészkedés kellemes velejárói

A kertészkedés elkezdésekor a komposztálásba is belevághattok, hiszen így jóval kevesebb hulladékot fogtok termelni, ráadásul tökéletes termőföld lesz a végeredmény, amelyben sokkal jobban fognak fejlődni a növényeitek.

Szintén célszerű gyűjteni az esővizet, hiszen így fertőtlenítőszer nélkül tudjátok öntözni a növényeiteket, és ráadásul még vízdíjat sem kell fizetnetek érte.

A legjobb, ha nem csak idény jelleggel állnak rendelkezésetekre a különféle egészséges zöldségek és gyümölcsök, hanem fel is tudjátok dolgozni azokat. Így a sok lekvár, befőtt, esetleg pálinka mind vissza fogják idézni, hogy miért is volt érdemes belevágni az otthoni gyümölcs- és zöldségtermesztésbe.