Ugye te is szereted a szamócát? A legjobb pedig, ha csak a kertig kell menni érte. Azonban van, amikor a termés nem egészen olyan, mint ahogyan azt elképzeltük. De ha tudjuk, mire van szüksége a földi epernek, akkor ő is, és mi is elégedettek lehetünk.

Ha pedig egyszer helyet adsz a szamócának a kertbe, akkor hosszú éveken át ellát majd téged finom gyümölccsel, és ezért cserébe igazán nem kér sokat. Így hát adj neki helyet a kertedben, a tányérodon, és a poharadban is!

Ismerd meg a szamócát

A júniusban termő szamóca fajták ősszel hoznak bimbókat, a következő év júniusában pedig virágokat és gyümölcsöt. Bár júniusban termőnek hívjuk, ha melegebb az idő, már ennél hamarabb is szoktak teremni. Ezzel szemben a folyton termő fajta már tavasszal hozza termését, és egészen az ősz közepéig ellát minket gyümölcsével.

földi eper

A földi eperből kiváló tortát készíthetünk. Fotó: Shutterstock

Ezek a fajták nyáron és ősszel bimbóznak, ősszel virágoznak, és tavasszal porzódnak be. A napsemleges fajták is folyamatosan teremnek, egész nyáron át, az első fagyokig. Bár egy évet kell várni a termésre, a kiskertekben általában a júniusban termő szamócát szokták termeszteni.

Ezt tedd, hogy bőségesen legyen szamóca a kertedben

A szamóca naponta legalább 6 órán át igényli a napfényt, ezért fontos, hogy a kert napos területét válaszd ki számára. Mivel a szamóca indákat növeszt, amelyek gyökeret eresztenek és ezekből új szamóca növények növekednek majd, így akkora területet keress neki, ahol kedvére tud szaporodni.

Szerencsére a szamóca nem válogatós, így szinte bármilyen talajon megterem, de ha igazán bőséges termést szeretnél, akkor jó vízelvezetésű, agyagos talajt biztosíts számára. Ehhez pedig a magaságyás a legjobb megoldás. Ráadásul itt jóval egyszerűbb megoldani a vízelvezetést. Akár ősszel is kiültetheted a magaságyba a szamócát, hiszen a palánták jól áttelelnek, majd tavasszal gyorsan fejlődésnek indulnak.


Ültetés előtt érdemes komposztot vagy trágyát keverni a földbe. Fontos, hogy ha már volt szamóca a kertedben, a palántákat ne azok mellé ültesd, és a régi növényeket is minden évben telepítsétek át, mert úgy sokkal finomabb és gazdagabb lesz a termés. A szamóca szeret elterülni a talajon, így ehhez mérten kell számára területet biztosítani. A palántákat egymástól 45-60 centiméterre ültesd, így egészen biztosan elegendő hely jut számukra a növekedéshez, és az indáik is el fognak férni. A sorok között is érdemes 60 cm-es távolságot hagyni, mert így jóval egyszerűbbé válik az öntözés és a növény gondozása.

A palánta számára olyan mély ültetőgödröt készíts, amelyben kényelmesen elfér a gyökérzete. A levelei a föld felett maradjanak, nem kell túl mélyre ültetni. A szamóca szereti a vizet, így alaposan öntözd meg az ültetést követően, de mulcsozni se felejtsd el, hiszen ez segít megfékezni a gyomokat, és megőrizni a talaj nedvességtartalmát.

Ha kellően meleg az idő, és elegendő napfény jut a növénynek, akkor a virág megtermékenyítése után csak egy hónapot kell várni, hogy falatozhass belőle. Ráadásul télen sincs sok gond a földi eperrel, hiszen az enyhe teleket könnyedén átvészeli, csak akkor kell védeni, ha a hőmérséklet tartósan -5 Celsius-fok körül alakul.

Ezért a biztonság kedvéért a tél előtt vágd vissza a lombját, majd takard be a növényt szalmával, vagy más talajtakaróval, ezt pedig csak akkor távolítsd el, amikor már elmúltak a fagyok. A szamócára a szürke penész, a poros lisztharmat, a japán bogarak, a pókatkák és a csigák jelentenek veszélyt. Azonban, ha szorgalmasan gyomtalanítasz, akkor jóval kevesebb kártevő és betegség leselkedhet a földi eperre.

Ha pedig igazán bőséges termést szeretnél, juttasd kellő mennyiségű tápanyaghoz a szamócát. Ehhez nincs is másra szükséged, mint 50 g friss élesztőre, vagy 1 teáskanál szárított élesztőre, 1 liter meleg vízre és 1 evőkanál cukorra. Az élesztőt, a cukrot és a meleg vizet keverd össze egy tálban, majd hagyd pihenni szobahőmérsékleten egy napig. Ezután higítsd fel 1:5 arányban, vagyis 1 rész tápszert adj 5 rész vízhez, és locsold meg a töveket, átlagosan tövenként fél liter keverékkel.

Ezért jó sok földi epret enni

A szamóca nagyon finom, és nagyon egészséges is. Segít megőrizni a szívünk egészségét, a memóriánk is jobb lesz tőle, és még egyes daganatos megbetegedések megelőzésében is segítségünkre van. Már nyolc szem elfogyasztásával több C-vitamint juttathatunk a szervezetünkbe, mintha egy egész narancsot befalnánk, ráadásul kevés cukrot és kalóriát, de annál több rostot tartalmaz.

földi eper szamóca

A földi epernek érdemes helyet adni a kertünkben. Fotó: Shutterstock

A szamóca fogyasztása hozzájárul a különféle szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséhez, és csökkenti a magas vérnyomást is. Rengeteg folsav van benne, de bővelkedik emellett még káliumban és B6-vitaminban is. A benne található antocián segít megelőzni a szívinfarktust.

Ha rendszeresen eszünk szamócát, rengeteg teszünk az idős korral járó szellemi leépülés csökkentéséért. A benne lévő flavonoidok antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatásúak, és még a stresszt is segítenek kordában tartani. Fogyasztása segít a különféle gyulladások és az oxidatív stressz okozta sejtkárosodás csökkentésében, ráadásul erősíti az immunrendszert is.

A földi epret fogyaszthatjuk nyersen, de készíthetünk belőle lekvárt, dzsemet, szörpöt, sőt, kerülhet süteménybe vagy akár fagylaltba is. Az igazán édes finomság pedig az, amikor a földi eperre kerül egy kis tejszínhab is. Ne mondjunk le tehát a földi eperről, és adjunk neki helyet a kertünkben.