A magyar konyha jellegzetes fűszere a fokhagyma, azonban valószínűleg kevesen tudják, hogy a héjában is rengeteg tápanyag rejlik.
A fokhagymafogyasztás egészségügyi előnyei
A fokhagyma kedvelt fűszerünk, amely nagyon sok ételben felhasználható, és amely számos egészségügyi előnnyel rendelkezik. Többek között segít szinten tartani a koleszterinszintet, támogatja a szív egészségét, az immunrendszert, véd a megfázás ellen. Azonban kiderült, hogy a héja is igen hasznos lehet.
Mire jó a fokhagyma héja?
A fokhagyma héja is ehető, és bár önmagában nem túl finom, és az állaga sem a legjobb, azonban extra fűszeres, fokhagymás ízének köszönhetően sokoldalúan felhasználható.
Ha olyan mártást készítesz, amit úgyis leszűrsz, törd össze a gerezdeket úgy, hogy rajtuk hagyod a héját, hogy a maximális ízt nyerhesd ki.
A fokhagyma héját beleteheted levesekbe, például húslevesbe.
Nem csupán azért érdemes használni a fokhagyma héját, mert extra ízt ad az ételeknek, hanem mert rengeteg tápanyagot tartalmaz. Tele van A-vitaminnal, amely fontos például a látás szempontjából, továbbá C-vitaminnal, amely segíti a szervezet gyógyulását, és erős antioxidáns.
Emellett rengeteg gyulladáscsökkentő fenilpropanoid antioxidánst is tartalmaz.
A fokhagyma héja extra fűszeres, fokhagymás ízének köszönhetően sokoldalúan felhasználható – fotó: Shutterstock
A feljegyzések szerint a fokhagymát már 5000 évvel ezelőtt is használták az egyiptomi és indiai kultúrákban. Az emberek hagyományosan gyógyászati célokra alkalmazták. Idővel az egészségügyi előnyeivel kapcsolatos kutatások arra összpontosítottak, hogy hogyan befolyásolja a koleszterinszintet és a vérnyomást. Egyes tanulmányok azt is vizsgálták, hogy a fokhagyma milyen előnyökkel jár a rák kockázatának csökkentésében.
Egy 2018-as cikk szerint a fokhagyma májvédő tulajdonságokkal rendelkezik. Mivel allicint tartalmaz, antibiotikumként is hat. Egy 2018-as kutatás szerint hatékony lehet az antibiotikumoknak ellenálló organizmusok ellen is. A fogyasztása segíthet a bakteriális fertőzések kezelésében, egy másik tanulmány szerint pedig segíthet a „rossz" koleszterinszint csökkentésében.
Forrás: divany.hu