Gyümölcsfák metszése

Amire szükségünk van: metszőolló, fűrész, ágvágó, fertőtlenítőszer, sebkezelő fagél.

A gyümölcsfák metszése az egyik legnagyobb szakértelmet igénylő kerti munka, hiszen ahányféle gyümölcsfánk van, annyiféle metszési technikát kell alkalmaznunk. Sőt, még a gyümölcsfák kora szerinti eltérések is tovább nehezítik a feladatot.

A metszés sok szempontból kihagyhatatlan lépés. Célja, hogy megőrizzük a fa termelékenységét, serkentsük a növekedését és fenntartsuk egészségét. A metszés közben ne feledkezzünk meg a szerszámaink fertőtlenítéséről sem, ezzel megelőzve a kórokozók fák közötti terjesztését.

Az idősebb termő gyümölcsfák metszésénél arra kell törekednünk, hogy a napsütés és a permetlé eljusson a korona belső részébe. A helyesen megmetszett korona szellős, nem sűrű, de nem is kopasz. A metszés után a fákon és bokrokon visszamaradt sebeken keresztül kórokozók fertőzhetik meg a fát, ezért a sebeket be kell kenni olyan sebkezelő fagéllel, amely távol tartja a vizet és a levegőt, és fertőtleníti a metszési sebeket.

metszés

A gyümölcsfák metszése az egyik legnagyobb szakértelmet igénylő kerti munka – fotó: Shutterstock

Kora tavaszi lemosó permetezés

Amire szükségünk van: lemosó permetszer, háti permetező gép.

A gyümölcsfák fás részein több betegséget okozó gombafaj is áttelelhet, például a lisztharmatok, a varasodás, a diógnomónia, a szürkepenész, a tafrinafajok, a levéllikasztó gomba, a moníliafajok és a birsdiplokarpon. A fás részeken egyes kártevők is jó téli telelőhelyet találnak, mint az atkák vagy a pajzstetvek.


A tavaszi lemosó permetezés kivitelezése előtt végezzünk kéregtisztítást, és távolítsuk el a gyümölcsmúmiákat, mert ezekből könnyen kiindulhat az új fertőzés tavasszal. A lemosózást fagymentes, száraz, szélcsendes napokon végezzük el. A legjobb, ha a gyümölcsfáink rügypattanás közeli állapotban vannak, és a permetezés valóban lemosásszerű legyen, bőségesen kijutatott permetlével.

Hatóanyagot a tavalyi betegségek előfordulása alapján válasszunk. A lisztharmatok ellen a kénhatóanyagú szerek a hatásosak, a többi gomba és baktérium ellen rézkészítményeket használjunk, a kártevők áttelelő alakjait pedig olajtartalmú készítményekkel gyéríthetjük a leghatékonyabban.

lemosó permetezés

A lemosó permetezést fagymentes, száraz, szélcsendes napokon végezzük el – fotó: Shutterstock

Gyepszellőztetés, gyepkarbantartás

Amire szükségünk van: gereblye, műtrágya vagy szerves trágya, kézi vagy motoros gyepszellőztető gép.

A téli havazás és gyakori csapadék hatására a kertünk talaja tömött pórusúvá válik, a fűszálak pedig megviseltekké. Ahhoz, hogy újra formába hozzuk a gyepünket, szükség van trágyázásra és gyepszellőztetésre. Ezek azok a teendők, amikkel igazán ápolttá és egészségessé tudjuk varázsolni a pázsitunkat.

A gyepszellőztetés elsődleges célja a talaj frissítése, fellazítása és extra oxigénnel való ellátása. Továbbá segít eltávolítani a téli hónapokban a talajon felhalmozódott és nem kívánt szerves réteget, ami elhalt növényi anyagokból, mohából és egyéb növényi maradványokból tevődik össze.

Ehhez a kert nagyságától függően használhatunk kézi gyepszellőztetőt, ami annyiból hátrányos, hogy csak a saját erőnkre számíthatunk, mivel nincsen motoros hajtás a segítségünkre. Azonban kaphatók komplett elektromos mélyszellőztető berendezések, melyekkel viszonylag gyorsan nagy felületeket is meg tudunk dolgozni.

gyep

A gyepszellőztetés elsődleges célja a talaj frissítése, fellazítása és extra oxigénnel való ellátása – fotó: 123rf.com

Díszcserjék metszése

Amire szükségünk van: metszőolló, fertőtlenítőszer.

A díszcserjék metszésével kapcsolatban általános szabály, hogy a tavasszal virágzókat csak elvirágzás után metsszük meg, míg a nyáron virágzókat télen vagy kora tavasszal, és az ősszel virágzókat metszhetjük meg tavasszal. A sövényeket a megfelelő kihajtáshoz február végéig, fagymentes időben metsszük meg, és a lombhullató sövények ifjításakor mélyen metsszük vissza a bokrokat.

Hogy néhány példát említsünk, télen erőteljesen vághatjuk vissza a virágaikat erős évi hajtásból fejlesztő bokrokat, mint a bugás hortenzia és a nyári orgona. Azonban azokat, melyek az előző év nyarán fejlesztik virágrügyeiket, mint az orgona, aranyfa, kínai kékakác, aranyeső és a díszcseresznye, csak virágzás után metsszük vissza.

A lombhullató cserjék, mint a madárbirs, a galagonya, a vadrózsa, a japán borbolya és a hóbogyó metszésére kihajtásuk előtt kerüljön sor, de csak akkor, ha túlsűrűsödtek, túlterebélyesedtek.