Ahogy eljön az ősz, valahogy jóval kevesebb virág vesz minket körül, mint nyáron. Pedig ilyenkor is bőségesen találhatunk csodálatos növényeket, amelyek még szebbé varázsolják az őszi kertet. Ilyen az őszirózsa és a krizantém is. Ismerkedjünk meg velük és tudjuk meg a titkot, hogy mitől lesznek a legszebbek a kertünkben.

Habár mindkét növény az őszirózsafélék közé tartozik, rokonok, de sok mindenben különböznek is egymástól. A krizantémok inkább a melegebb, míg az őszirózsák a hidegebb színeket képviselik, így együtt is csodásan mutatnak a kertben ősszel is. Adj hát meg nekik mindent, amire szükségük van, és persze adj nekik helyet a kertedben.

Az őszirózsa titkai

Az őszirózsa a nyár végén és ősszel borul virágba. Az elnevezés ne tévesszen meg bennünket, mert valójában az őszirózsa nem rózsa. Egy gyönyörű évelő növény, amely virágainak „fészekvirágzata" van. Leggyakrabban fehér, rózsaszín, lilás és kékes színekben pompázik és nem csak mi kedveljük, de a méhek is. Az őszirózsa pedig azt kedveli, ha legalább napi 6 órán keresztül fürdőzhet a napfényben, így hát keressünk számára ilyen helyet a kertben.

őszirózsa

Az őszirózsa csodásan ékesíti a kertet ősszel. Fotó: Pixabay

Fontos, hogy nedves, jó vízáteresztő-képességű talajba kerüljön. Ha azt szeretnénk, hogy még sokáig gyönyörködhessünk a virágaiban, csipkedjük vissza néhány hajtását, és ott később fog virágot hozni.

Nemcsak a színei miatt változatos, de sokféle fajtában is elérhető, így az alacsonyabb fajták remek talajtakarók és sziklakerti növények lehetnek, míg a nagyobbak önálló ágyásokban mutatnak a legjobban.

Ha az őszirózsa túlzottan árnyékos, nyirkos helyre kerül, akkor könnyen megtámadhatja  a lisztharmat. Egyéb kártevők nem szokták bántani. Kiválóan áttelel, de akkor sem kell lemondanunk róla, ha nincs kertünk, hiszen az erkélyen is tartható.


A krizantém is gyönyörűvé teszi a kertet

A krizantém az ősz jelképe. Pompás színei a kertünk és otthonunk díszeivé válnak az őszi hónapokban. Nem véletlenül lett a  japán császári család címernövénye is ez a csodás virág. Az őszirózsafélék közé tartozó krizantémnak közel 200 faja és nagyon sok fajtája ismert. Rengeteg színben válogathatunk belőle, a bronzostól a sárgán át a bordóig, liláig, vagy éppen a fehérig.

A krizantém nagyon kedveli a napos helyet és a jó vízáteresztő képességű talajt. Mivel a gyökere nagyon sekélyen található, könnyen kiszáradhat, így takarjuk le és ne feledkezzünk meg a rendszeres öntözéséről sem.

Sokan azt gondolják, hogy ezeket a virágokat be kell vinni, hogy túléljék a telet, pedig néhány dolgot betartva kint is át tudjuk teleltetni a krizantémot. Ahhoz, hogy a krizantém túlélje a telet, már az ültetésénél is be kell tartani pár szabályt. Nagyon fontos, hogy jó vízelvezetésű talajba ültessük, hiszen a legtöbb esetben nem a hideget nem bírja, hanem azt, hogy a cserépben pangó víz megfagy, és így a gyökérzete körül jég alakul ki. Nagyon fontos, hogy gondoskodjunk a hőszigeteléséről. Ehhez először is távolítsuk el az elhalt leveleit, majd metsszük vissza a szárait. A talajtól számítva körülbelül 10 centiméterre vágjuk el a növényt.

Az új hajtások jövőre ezeknek a száraknak a tövénél fognak majd kihajtani. Ezután takarjuk be vastagon mulccsal, szalmával vagy száraz levelekkel. Így biztoani tudjuk, hogy a fagyott talaj nehogy felengedjen, amikor egy kicsit melegszik az idő a tél alatt.

krizantém

A krizantém az ősz egyik jellegzetes virága. Fotó: Pixabay

Ősszel is ültethetsz krizantémot a kertedbe

1. A krizantémot tavasszal és ősszel a legcélszerűbb elültetni. A töveket ültessük egymástól 30-50 cm távolságra, hiszen idővel be fog bokrosodni, és kell neki a hely.

2. Hogy folyamatosan gyönyörködhessünk a virágaiban, az elnyíltakat rendszeresen távolítsuk el.

3. Ősszel ne metsszük meg, de tavasszal vágjuk vissza az elszáradt ágait, amikor megjelentek az új hajtások.

4. Ügyeljünk rá, hogy az öntözés alkalmával a leveleit minél kevesebb nedvesség érje, így elkerülhető a gomba- és baktériumos betegségek kialakulása. Rendszeresen lazítsuk fel a talaját és távolítsuk el a gyomokat.

5. Ha a csúcshajtásokat kéthetente eltávolítjuk, a növény oldalirányban is növekedni fog és gyönyörű virágokat fog hozni.

6. A krizantém főként hajtásdugványozással szaporítható. Az 5-6 cm-es dugványokat május és július között kell kiültetni napos helyre. A dugványozáson kívül szaporítása maggal és tőosztással is megoldható.

7. A növény magassága a 20 centimétertől egészen a másfél méterig terjedhet, ezért eszerint keressünk neki helyet.

8. A krizantém virágának befolyásolható a mérete. Hagyjuk meg a fő hajtásának a csúcsán megjelenő virágbimbók közül a legfejlettebbet, a többit pedig csípjük le. Ezzel a megmaradt bimbóhoz jut az összes tápanyag, így semmi sem állhatja útját a fejlődésének.

9. A cserépben tartott krizantémot télre olyan helyre tegyük, ahol kellően világos van, és a hőmérséklet plusz 5 és 15 Celsius-fok közé esik. Csak annyira locsoljuk, hogy ne száradjanak ki a gyökerei. Tavasszal ültessük át tápanyagban gazdag földbe, és újra kitehetjük a kertbe.

Gyönyörű őszi kertet kívánunk!