Az árvácskának számtalan színváltozata fellelhető, így nagyon kedvelt növény a kiskertekben és a közterületeken is. Nagyméretű virágai selymes felületűek, és igazán szépen díszítik a kerteket és a balkonládákat, egészen kis helyet foglalva csupán, így nem csoda, hogy nagyon sok kertben találkozhatunk vele.

Az árvácska kétéves növény, mely körülbelül 10–20 cm magasra tud megnőni. Júniusban érdemes elvetni a magját, majd a palántákat októberben kell kiültetni a kertbe, hogy kora tavasszal csodálatos virágszőnyeget alkosson. Az árvácskára ráadásul nem csak tavasszal, de egész nyáron át számíthatunk, így könnyedén szerezhetünk általa egy egész nyáron át pompázó virágszőnyeget a kertünkbe.

színes árvácskák

Az árvácska színes virágszőnyeggel borítja be a kertet tavasztól őszig. Fotó: Shutterstock

Ismerd meg az árvácskát

Az árvácska a 19. században lett igazán közkedvelt. Ekkor keresztezték ugyanis az addig ültetett háromszínű árvácskát egy altáji és egy dél-európai fajjal, melynek jóval nagyobbak lettek a virágai, ráadásul a virágzási ideje is meghosszabbodott, így már kora tavasztól egészen őszig díszíti a kerteket.

Az árvácska ráadásul ehető virág. Habár íze annyira nem meghatározó, enyhén mentás, azonban kinézete miatt nagyon közkedvelt a különféle hidegtálak, illetve ételek díszítésekor. A valamikor szerény árvácska manapság már ezernyi színben pompázva tündökölhet a kertünkben, ráadásul annyira kevés helyet foglal, hogy akár kisebb, akár nagyobb kertekben, cserépben vagy balkonládában is kiválóan fog mutatni.

Az árvácska a fehértől a sötétliláig számtalan színben kiválasztható, így mindenki talál az ízlésének megfelelőt. Akadnak olyan különleges árvácskák is, melyeknél egy virágban három színű sziromlevelek vannak. Ez éppen ezért a tulajdonságáért a háromszínű viola nevet viseli.

Így gondozd az árvácskát

Az árvácska a világos vagy félárnyékos helyet kedveli. Fontos számára a tápanyagban gazdag, jó vízgazdálkodású talaj. Az árvácska mérsékelt öntözést igényel, így nem kell túl sok időt szánni a gondozására, de rendszeresen kell öntözni, hogy ne száradjon ki a talaja. Jóllehet nagy, bojtos gyökérzetet nevel, sok tápanyagra nincs szüksége. Magról nagyon könnyen szaporítható, melyet júniusban érdemes elvetni, és az  előnevelt palántákat kora tavasszal vagy a nyár vége felé, illetve kora ősszel ültethetjük el. Az árvácskának csupán egy betegsége van, a Fusarium nevű gomba. Ha ez felüti a fejét, akkor a fertőzött töveket ki kell emelni, és erre a helyre egy ideig nem szabad árvácskákat ültetni.

Az árvácska ezernyi színben pompázhat a kertekben és a virágládákban is. Fotó: Shutterstock

Azért is érdemes ilyenkor ősszel elültetni az árvácska palántáit, mert a növény képes átvészelni a fagyokat és így tavasszal az egyik legkorábban kinyíló virág lesz a kertünkben. Ráadásul nem csupán tavasszal gyönyörködhetünk benne, hiszen egész nyáron át meg fog örvendeztetni bennünket a szépségével. De legyünk vele óvatosak és menjünk biztosra. Ahhoz ugyanis, hogy a téli fagyokat ténylegesen átvészelje, késő ősszel, október végén, november elején, takarjuk le a töveket mulccsal, földdel vagy falevelekkel, így védve az árvácskát a hidegtől. Ha így teszünk, a fagyok beálltáig alaposan begyökeresednek a növények, és mindenféle károsodás nélkül fogják átvészelni a telet. Tavasszal pedig nagyon korán virágba fognak borulni az árvácskák.


Miért kétnyári egy növény?

Gyakran halljuk a kétnyári elnevezést, többek között az árvácska esetében is, de sokan nem tudják, mit is jelent ez tulajdonképpen. Azokat a növényeket nevezzük kétnyáriaknak, amelyek az elvetésük évében csak leveleket fejlesztenek, viszont virágot csak a következő évben hoznak. A legismertebb kétnyári növények a százszorszép, a nefelejcs, az árvácska, a sárga viola, a holdviola vagy a szakállas szegfű.

A zöldségfélék között is akad ilyen, mint például a cukorrépa, a fejeskáposzta, a sárgarépa, a vöröshagyma. De a zöldségfélék esetében nem kell egy évet várnunk rájuk, hiszen a hasznos részük, úgy, mint a káposztafej, a hagyma, vagy éppen a répagyökér, már az első évben kifejlődnek, azonban ahhoz, hogy magot is nyerhessünk a növényről, még egy nyarat kell megélnie.

A kétnyári virágok azért hasznosak, mert ha most elvetjük a magjaikat, akkor rövid idő alatt kikelnek, és takarás mellett átvészelik a telet, hogy azután tavasszal gyönyörű virágjaikkal örvendeztessenek meg bennünket.

Mindenkinek árvácskában és virágokban gazdag kertet kívánunk!