Az almafa egyáltalán nem kényes, ha a metszéséről van szó. Amint a hőmérséklet 0 Celsius-fok fölé emelkedik, nyugodtan sort keríthetünk a metszésére. Ezt pedig azért is érdemes megtenni, mert ez garantálja az ízletes és bőséges almatermést.

Így metszd az almafát

Az almafa esetében jó tudni, hogy a korona külső részein található fiatalabb ágrészek mindig termékenyebbek az időseknél. Így ahogy a törzs felé haladunk, úgy számíthatunk egyre kevesebb termésre. Ezt mindig vegyük figyelembe a metszés során is.

Az almafa koronáját csak addig kell metszéssel alakítani, míg a fa el nem nyeri végleges formáját. Ez fajtánként változó, de általában az almafa 8 éves korára már megtörténik. A metszés során távolítsunk el minden vesszőt, amely a sudárral verseng, és metsszük le a függőleges irányban felfelé növekedő vesszőket is. Ne hagyjuk meg a korona belseje felé törekvő vesszőket sem, és ritkítsuk meg ott, ahol túlságosan sűrűek az oldalvesszők. Fontos, hogy a metszés során hagyjuk meg a megvastagodott gyűrűt, mivel ebből fejlődik majd ki a sebet lezáró szövet.

almafa

Ha gondoskodunk az almafáról, bőséges lesz a termés. Fotó: Pixabay

Nem szabad csonkot hagynunk, mert abból új hajtás nő majd ki. Fontos, hogy a vázágak 45 °-os szöget zárjanak be a törzzsel. A sudarat ne túl magasan vágjuk vissza, mert akkor kevés oldalága lesz az almafának. Mindig nézzük meg, hogy a metszés során szimmetrikus maradjon a korona, és kellően szellős legyen, hogy a levegő és a napfény is át tudja járni. A metszés után kezeljük a sebeket, és fertőtlenítsük le a használt eszközöket.

Így gondozd az almafádat

Az almafa kedveli a napos, világos helyet, így ez alapján válasszunk neki megfelelő területet a kertünkben. Nem igényes a talajra, de legjobban a jó víz- és levegőgazdálkodású, tápanyagban gazdag, semleges vagy enyhén savanyú kémhatású talajt kedveli. Ahhoz, hogy kellő mennyiségű termése legyen, rendszeresen kell öntözni.

Almafát konténeres és szabadgyökerű kiszerelésben is vásárolhatunk. Az ideális ültetési idő ősszel és kora tavasszal van. Az ültető gödör legyen kétszerese a gyökér méretének. Ha a talaj fertőzött, alkalmazzunk talajfertőtlenítő szert. A gödör aljába tegyünk egy réteg szerves trágyát, majd tegyünk rá egy réteg földet, hogy ne érintkezzen közvetlenül a gyökerekkel.

A facsemetét egyenesen állítsuk a gödörbe úgy, hogy a szemzési hely mindig kerüljön a földfelszín fölé. A tömörítés után alaposan öntözzük meg a csemetét.

Amit az almáról tudni érdemes

Az alma a rózsafélék családjába tartozik. Több ezer fajtája létezik, amelyeket a világ minden táján előszeretettel fogyasztanak. Hazánkban egy személy átlagos évi fogyasztása 25 kg. Magas rosttartalma mellett vitamintartalma is jelentős. A-, B- és C-vitaminban gazdag, de folsav-, kalcium-, magnézium-, kálium- és kéntartalma is jelentős.

Vízoldékony rostanyaga a pektin, rengeteg jótékony hatással bír a szervezetre nézve. Kedvezően hat a bélflórára, csökkenti a székrekedést és a koleszterinszintet. Az alma magas káliumszintje pedig a vérnyomást csökkenti. Mivel nyáltermelő hatása van, segít csökkenteni a fogszuvasodást.

almafa virága

Az almafát a fagyok elmúltával már meg lehet metszeni. Fotó: Pixabay

Gyümölcssav tartalma jó hatással van a májra és a belekre. Méregtelenítő hatása segít a vese megóvásában, és a vese- és a húgysavkő kialakulásának csökkentésében. A pár napos almakúra nem csupán a fogyást segíti, de kitűnő méregtelenítő is. A legegészségesebb és legtáplálóbb módja a nyers fogyasztás, amely a héjával együtt történik.

Felhasználási lehetősége szinte korlátlan. A nyers gyümölcsfogyasztás mellett beletehetjük süteményekbe, készíthetünk belőle levest, pongyolában igazán kívánatos édesség, de az aszalás is nagyon jól áll neki. Készíthetünk belőle egészséges chipset, tehetjük müzlibe, de húsok köreteként és szószként is igazán kitűnő választás. Lekvárt, gyümölcslevet, teát és bort is készíthetünk belőle, de a befőtteknek is közkedvelt alapanyagául szolgál. Sőt, napi egy almával az orvost is távol tudjuk tartani.

Kamrában kitűnően tárolható az alma. Ügyeljünk rá, hogy csakis sérülésmentes, hibátlan, egészséges gyümölcsöt tároljunk. Azért, hogy minél tovább eltartható legyen, az eltett almákat kéthetente nézzük át, és vegyük ki közülük azt, amelyik rothadásnak indult, hogy ne tudja megfertőzni az egészséges társait.

Cikkünk kibővített változatát ezen a linken találod.