Tél végén és kora tavasszal tele vannak a boltok cserépbe ültetett tavaszi hagymás virágokkal, mint a jácint, a nárcisz vagy a krókusz. Sokan előszeretettel vásárolják meg ezeket, hiszen egy kis tavaszi illatot és hangulatot csempészhetünk velük otthonunkba, de nőnap alkalmából is népszerű ajándékok. Na de mit kezdjünk velük elvirágzás után? Egy biztos: ne dobjuk ki őket!

Az elvirágzás után mindenképp várjuk meg, hogy ne csak a virág, hanem a levelek is elszáradjanak, mert ez az időszak igen fontos a hagyma regenerálódása és ezért a következő évi virágzás szempontjából.

Ha elszáradt, szedjük ki a földből a hagymákat, tisztogassuk meg és tároljuk egy hűvös, száraz, sötét helyen kartondobozban vagy ládában. Így a dézsák felszabadulnak, és a tavaszi hagymások helyére ültethetünk egynyári növényeket. Majd a következő ősszel kerülhetnek bele ismét a tavaszi virághagymák. Ezzel a módszerrel folyamatos virágzásban lesz részünk.


A másik megoldás, hogy a hagymákat a földben hagyjuk, és várjuk a következő tavaszt, hogy újra megörvendeztessenek minket. Ez esetben viszont ne feledkezzünk meg az öntözésükről.

A virághagymákat kiültethetjük a kertünkbe is. De ezzel várnunk kell szeptemberig vagy legkésőbb november elejéig. A legjobb, ha októberre időzítjük az ültetést, mert ilyenkor még kellemes az idő, de a talajban garázdálkodó kártevők már nem túl aktívak, így nem károsítják a frissen elültetett virághagymáinkat.

krókusz

A tavasszal nyíló virágaink világos, napos helyen érzik jól magukat – fotó: Pixabay

Amire figyelnünk kell a kiültetéskor, hogy a tavasszal nyíló virágaink világos, napos helyen érzik jól magukat. Ugyanakkor korai virágzásuk miatt akár lombosabb és emiatt árnyékot adó a cserjék és fák mellé és alá is elhelyezhetjük őket.